ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Teknolojiyi Yönet, Hayatı Yönet” Projesi Desteklenmeye Hak Kazandı

 
“Teknolojiyi Yönet, Hayatı Yönet” Projesi Desteklenmeye Hak Kazandı

Türkiye Yeşilay Cemiyeti 2016 Bağımlılıkla Mücadele Destek Programı kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, BT İl Koordinatörlüğü olarak proje ortağı olduğumuz ve Altınordu Mes.ve Tek. Anadolu Lisesi BT Alan Şefi Tuncay YILMAZ tarafından yazılan “Teknolojiyi Yönet, Hayatı Yönet” isimli projemiz desteklenmeye hak kazanmıştır.

Teknoloji bağımlılığı çocuklarda fiziksel problemlere, çevresindeki bireyler ile olan ilişkilerinde çeşitli sorunlar yaşamalarına, kendilerini yalnız ve mutsuz hissetmelerine, depresyona girmelerine, toplumsal ilişkilerden kopmalarına, cinsel içerik ve istismara, siber zorbalığa, şiddet, sanal kumar ve benzeri durumlara maruz kalmalarına sebep olmaktadır. Teknoloji bağımlılığı nedeniyle gençlerimizin sosyal hayattan uzaklaşmaları onların okul terk oranlarının artırmasına ya da ders başarılarının oldukça düşmesine sebep olmaktadır.

Projemizde gençlerin teknolojiye bağımlı olması değil, teknolojiyi yönetmesi ve arkadaşlarıyla birlikte etkinlikler yaparak sosyalleşmesi, toplumda birey olarak kendini hissetmesi amaçlanmaktadır. Gençlerimizin okul terk oranlarının azaltılması ve ders başarılarının artırılması da özel amaçlarımız arasındadır. Ayrıca bağımlılıkla mücadelede önemli bir yer tutan önleme faaliyetleri ve sosyal destek temelli çalışmalar doğrultusunda Ordu İli Altınordu ilçesindeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinde örgün ve yaygın eğitimde okumakta olan 4241 öğrencimizden ve yapılacak olan saha analizleri ile Teknoloji Bağımlısı olan ve okul terki riskinde olan 40 öğrencimize Altınordu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Altınordu Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulunun desteğiyle verilecek olan mobil programlama ve robotik kodlama eğitimleri ile teknoloji yönetmeleri amaçlanmaktadır. 

Müdürülüğümüzce proje uygulama aşamasında yürütülecek çalışmalar ile,  100 den fazla ülkede uygulanacak iyi örnekler kategorisine girilmesi hedeflenmektedir. 

14-11-201714-11-2017

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.