ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim, Sanayileşme ve İstihdam Kongresi Yapıldı.

Mesleki Eğitim, Sanayileşme ve İstihdam Kongresi Yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’nde gerçekleştirilen Mesleki Eğitim, Sanayileşme ve İstihdam Kongresine Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Sayın Ercan DEMİRCİ, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY, Eğitim Politikaları Daire Başkanı Recep ALTIN, Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Şaban KARATAŞ,Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Servet Şahin, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Genel Sekreteri Hayri AKYOL, Millî Eğitim Uzman Yardımcısı Mehmet ÇİÇEK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri katıldı. 

Ayrıca; kongreye dinleyici olarak ilimizde görev yapan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri, alan şefleri, ilçe milli eğitim müdürleri, mesleki eğimden sorumlu şube müdürleri, esnaf odaları başkanları, sanayi odaları başkanları ve sektör temsilcilerinden yaklaşık 400 kişi katıldı. 

Kongrede konuşma yapan Müsteşar Yardımcımız Sayın Ercan DEMİRCİ, ülke olarak çok büyük bir medeniyet olduğumuzu ve bu durumun haklı gururunu yaşamamız gerektiğini belirtti. 28 Şubat sürecinde mesleki eğitimin uğradığı deformasyona vurgu yapan Sayın DEMİRCİ 28 Şubatın ülkemizin gelişmesinin önünü kesmek için yapılmış bir girişim olduğunu ancak son dönemlerde yapılan çalışmalarla bunların etkisinin büyük bir oranda yok edildiğini belirtti. Sayın DEMİRCİ ayrıca bu coğrafyada ahilik ve lonca sistemiyle gelişen büyük bir zenginliğimiz olan mesleki ve teknik eğitimin bakanlığımızın lokomotifi olması ve sektörle birlikte ayağa kaldırılması için bugünki gibi bir koordinasyon içinde çalışmalara devam edilmesi gerektiğini ifade etti. Hedeflere ulaşmada en önemli görevin okul müdürlüklerine düştüğünü, öğrencilerimizin millî ve manevi değerlerine bağlı gençler olarak yetiştirilmesinin sağlanması durumunda tüm güçlüklerin aşılabileceği çerçevesinde görüşlerini paylaştı. 

Kongrede mesleki ve teknik eğitim ile ilgili bir sunum yapan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY ise mesleki eğitimin iyileştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra yetiştireceğimiz öğrencilerin ahilik ruhu ile yetiştirilmesinin, milli ve manevi değerlerin öğretilmesinin mesleki eğitimin temel amaçları olduğundan, iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi konusunda okul yöneticilerine bu konuda önemli görevler düştüğünden, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi yönünde yapılan yasal düzenlemelerden ve bu düzenlemelerin okullara, sektöre, öğrenci ve velilerine sağlayacağı katkılardan bahsetti. 

Sayın GÜLAY ayrıca 6764 sayılı kanun ile meslek ve teknik eğitimde yapılan düzenlemeler değinerek; çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, çıraklık eğitimi, işletmede beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilere ödenecek ücretin 3’te 2’sinin devlet desteği olarak verileceğini, mesleki eğitim öğrencilerinin 10. sınıftan itibaren sigortalanacağını ve bütün mesleki eğitim mezunlarına teknisyenlik unvanı verileceğini ifade etti. 

Sayın GÜLAY konuşmasında şu konulara değindi: 

“Sektörün arzuladığı nitelikte işgücü yetiştirmek amacıyla bir alana odaklanmış, tematik meslek liseleri açıyoruz.” 

Mesleki eğitim ile iş dünyası arasındaki bağları kuvvetlendirmek, staj ve işletmelerde beceri eğitimi şartlarını iyileştirmek, okulların fiziki ortamları ile atölye ve laboratuvarlarını geliştirmek ve sektörün arzuladığı nitelikli işgücünü yetiştirmek amacıyla Okul Hamiliği Projesini başlattık. Proje kapsamında 614 işbirliği protokolü imzaladık. 

Mesleki eğitim programlarını güncelleyerek esnaf ve sanatkârların işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla çıraklık eğitimini, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü karşılamak amacıyla Anadolu meslek programını ve geleceğin üreten mühendislerini yetiştirmek amacıyla Anadolu teknik programını güçlendiriyoruz. 

24-25 Ekim tarihlerinde Antalya’da düzenlediğimiz mesleki eğitim temalı kongre sonuçlarını değerlendirerek mesleki ve teknik eğitimde 2023 hedeflerimizi belirliyoruz. Bu doğrultuda mesleki ve teknik eğitimin yol haritası niteliğinde olan Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesini güncelliyoruz. 

Öğrencilerimizin meslek ahlakı ve ahilik kültürüyle yetişmesi amacıyla mesleki gelişim dersine değerler eğitimine yönelik Meslek Ahlakı ve Ahilik modülü eklenmiştir. Modülde ayrıca 15 Temmuz şehitlerine de yer vererek öğrencilerimizin 15 Temmuz bilinciyle yetişmesini hedefliyoruz. 

Mesleki ve teknik eğitimde okul-sektör işbirliğini güçlendirmek, yerel yönetimler, meslek kuruluşları ve yerel sektörle işbirliğini artırmak amacıyla ilgili tüm paydaş temsilcilerinin üye olarak yer aldığı bütün il/ilçelerde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurullarını oluşturuyoruz.” 

Kongre okul müdürlerinin görüş ve önerilerinin dinlenmesiyle ve uygulamada yaşanan sorunlara yönelik verilen cevaplarla sona erdi. 

Toplantı sonrasında Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Şaban KARATAŞ, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Sayın Ercan DEMİRCİ ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Osman Nuri GÜLAY ve Eğitim Politikaları Daire Başkanı Recep ALTIN’a  Fatsa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Kız Meslek Lisesi) öğrencilerinin yapmış olduğu el sanatlarından oluşan hediyeleri takdim etti. 

 

04-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-2017

 

 

 

 

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.