ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Şaban KARATAŞ´ ın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Sonu Mesajı.

Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Şaban KARATAŞ´ ın 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Sonu Mesajı.

Sevgili öğrenciler, kıymetli meslektaşlarım, çok değerli velilerimiz;

 

28 Eylül 2016 tarihinde başladığımız 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının sonuna gelmiş bulunuyoruz. 579 okulda, 131.578 öğrenci ve 8.967 öğretmen kadrosuyla başarılı bir eğitim öğretim yılını daha tamamladık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Geleceğin mimarı, hayatın çiçekleri sevgili öğrenciler,

 

Bir öğretim yılı boyunca yaşadıklarınızın sadece bir kısmını açıklayabilir karneleriniz. Sabah uykusunu alamayanları, okula giderken annesinin uyarılarını yarım kulak dinleyenleri, öğretmenlerini görünce gözlerinin içi gülenleri, bir gün okula gitmediğinde arkadaşlarını özleyenleri, yüksek notlar aldığında başı daha dik yürüyenleri karnelerde göremeyiz. Ama karneler bir yol haritasıdır ve size mesajlar verir. Biraz daha çalış, kendinle gurur duyabilirsin, seninle övünüyorum, daha iyisini yapabilirsin ve daha niceleri. Karneniz nasıl olursa olsun hayat size daha birçok fırsatlar sunmaya hazır. Eğer bu yıl yeterli çalışma azmini gösterememişseniz lütfen sorumluluklarınızı hatırlayın. Lütfen anne ve babanızın sizin için ne kadar büyük çabalar harcadığını düşünün. Öğretmenlerinizin üzüntüsünü gözlerinizde canlandırın. Arkadaşlarınızın yanında ne hissettiğinizi düşünün. Sizlere aynı zamanda bir öğretmen olarak tavsiyem en kısa zamanda noksanlıklarınızı görerek taze bir başlangıca hazır olmanızdır. Tatili tamamen dinlenmek ya da tümüyle çalışmak olarak algılamayın lütfen. Belki de, yapmanız gereken en önemli şey daha çok kitap okumaktadır.  Okuyan başarır ilkesini unutmamanız dileğiyle sizlere iyi tatiller diliyor ve LYS sınavına katılacak öğrencilerimize ve sınava katılacak tüm gençlere başarılar diliyorum.

 

Saygıdeğer meslektaşlarım; Eli öpülesi fedakâr Öğretmenlerimiz

 

Eğitim öğretim sisteminin büyük ölçüde öğretmene bağlı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Sizler ne kadar olumlu şartlara sahip olursanız, eğitim sistemimiz o ölçüde yükselecektir. Bazı öğretmenlerimizin insanüstü gayretlerle inanılmaz işler başardıklarını görüyorum. Çocuklarımızın gözlerine vicdan rahatlığıyla bakabilmek için galiba daha çok çalışmalıyız. Öğretmenlik hem zihin hem gönül işidir. Bu yüzden dinlenmeyi fazlasıyla hak ediyorsunuz. Kendinizi yenileyerek bir sonraki öğretim yılına hazırlanmanızı bekliyorum. Artık çağ rekabet çağıdır. Bu nedenle eski usullerle bu mesleği kurtarmak artık imkânsızdır. Pırıl pırıl yetişen bu yeni nesil, sizin emeğiniz, sizin alın terinizdir. Fedakârca yaptığınız çalışmalardan dolayı hepinizi tebrik ediyorum.

 

Kıymetli Veliler;

 

Çocuklarımızın üzerine nasıl titrediğinizi bir baba olarak çok yakından biliyorum. İstiyorsunuz ki, onlar başarsın mutlu olsunlar. Her anne babanın çocuğunun başarılı olmasını istemesi kadar da doğal bir şey olamaz bu hayatta, ancak; bunun tek kıstası alınan karneler ve karnelerde yer alan notlar olmadığını bilmemiz gerekmektedir. Alınan karnelerin başarı için bir yol gösterici olduğunu, veliler olarak sizlerin de bir eğitim öğretim yılı boyunca çocuklarınıza gösterdiğiniz ilginin ya da ihmalin sonucunu somut olarak görmenizi sağladığını da unutmamalısınız. Kazanılan değerler için sevinmek ne kadar hakkınızsa ihmaliniz için o kadar sorumluluğunuz var demektir. Gün, yapılanları ve yapılmayanları değerlendirme günüdür. Gün çocuklarımızı azarlama ve onların heveslerini kırma günü değildir. Lütfen çocuklarınıza pek de alışkanlık haline getirmediğimiz empati ile yaklaşın ve onları daha iyisini yapmaları için cesaretlendirin. Unutmayalım ki ödüllendirmek, her zaman cezalandırmaktan daha olumlu sonuçlanmaktadır.

 

Yine unutmayalım ki onlar bizim en değerli varlıklarımız, Allah´ın bize bir lütfu, bir emanetidir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir tatil geçirmenizi diliyor; 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılının sorunsuz tamamlanmasında emeği geçen herkese, Millî Eğitim Müdürlüğü ve eğitim camiası adına teşekkür ediyorum.

 

                                                                                                                                         Dr. Şaban KARATAŞ

                                                                                                                                         Millî Eğitim Müdürü

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.