ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Şaban KARATAŞ´ ın 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı.

Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Şaban KARATAŞ´ ın 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı.

Öncelikle 15 Temmuz’da demokratik hukuk düzenine yönelik bir darbe kalkışmasında bulunulmuş; bu hain kalkışma, başta Cumhurbaşkanımızın kararlı ve dik duruşu; hükümetimiz ve muhalefetin birlikte hareket etmesi, en önemlisi milletimizin ortak dayanışmasıyla ve üstün gayretiyle bertaraf edilmiştir. Bu vesileyle 15 Temmuz gecesi ve akabinde yaşanan olaylarda yaşamını yitiren Demokrasi Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet; kederli ailelerine ve yüce milletimize baş sağlığı, gazilerimize de sağlıklı ve huzur dolu yıllar diliyorum.

İlimizde 2016-2017 eğitim-öğretim yılı; 568 resmi okul ve kurum,  35 özel okul  olmak üzere toplam 603 eğitim kurumumuzda 9423 öğretmenimiz ve toplam 132.800 öğrencimiz ile 19 Eylül 2016 Pazartesi günü itibarıyla başlayacak ve eğitim-öğretim yılının birinci kanaat dönemi 20 Ocak 2017 Cuma günü sona erecektir. İkinci kanaat dönemi ise 6 Şubat 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü 2016-2017 eğitim-öğretim yılı sona erecektir.

Değerli Meslektaşlarım,

İnsanlar; eğitim yolu ile sadece bilgi ve birikimlerini değil, aynı zamanda millî, manevi ve evrensel değerlerini de gelecek nesillere aktarır.  İyi bir insan olmak, iyi bir vatandaş olmak, çevresine ve insanlığa faydalı bireyler olarak hizmet etmek ancak ve ancak eğitim yolu ile mümkündür. Evrensel değerlerin yanında milli değerlerine sahip çıkan, demokrasi ve insan haklarını özümsemiş, kendine güvenen, hür düşünen, sorgulayan, bilgiyi üretebilen, Cumhuriyetimizi geleceğe taşıyacak nesiller yetiştirmek ülkemizi güçlü kılacaktır. Bu süreçte kuşkusuz en büyük görev, siz öğretmenlerimize düşmektedir. Öğrencilerimize gösterilen şefkat, onlar için sarf edilen gayret ve fedakârlık, ülkeye ve millete sahip çıkma adına yapılan en kutsal, en anlamlı ve en önemli çalışmadır.

Ülkemizin içinde bulunduğu şartları da dikkate alarak, birlik ve bütünlük içerisinde toplumun daha ileriye taşınması, eğitim düzeyinin daha da iyileştirilmesi için her türlü gayret ve fedakârlığı göstereceğinize gönülden inanıyor, hepinize sağlık, mutluluk ve başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Sevgili Öğrenciler,

Sizleri yarınlarımızın temsilcileri olarak görüyor ve sizlere çok önem veriyoruz.  En iyi şekilde yetişmeniz için hiçbir fedakârlıktan asla kaçınmıyoruz. Bunun için ilk günden itibaren derslerinizi önemseyerek, hazırlayacağınız plan ve program doğrultusunda çalışırsanız eğitim yılı sonunda ve hayatınız boyunca istediğiniz hedeflere ulaşırsınız. Derslerinizden artan zamanlarınızı kitap okuyarak, spor yaparak, sosyal-kültürel faaliyetlere katılarak her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak durarak değerlendirmeniz, sizi daha sağlıklı, daha başarılı ve daha güçlü bir kişilik sahibi yapacağını unutmamalısınız.

Değerli Anneler ve Babalar,

 ‘Eğitim ailede başlar.’ sözünün ruhuna uygun biçimde çocuklarımıza iyi bir model olarak; onların daha iyi yetişmesi ve beklediğiniz başarıyı gösterebilmesi amacıyla öncelikle onları tehdit eden her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak kalması için öğretmenler kadar sizlerin de görev ve sorumlulukları vardır.

Yakın zamana kadar hayatımızda yeri olmayan bilgisayar ve internet, artık onlarsız olamadığımız yepyeni bir hayat tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar her alanda olduğu gibi, özellikle eğitim alanında önemli imkanlar sunuyor. Ne var ki bu bilişim teknolojileri, aynı zamanda bazı olumsuzlukları da beraberinde getirebiliyor. Aşırı ve yanlış kullanım söz konusu olduğunda, bu teknolojiler gençlerimizi yakın çevrelerinden koparıyor, bedeni olarak hareketsizleştiriyor ve onları çoğu gereksiz bir bilgi yığınına maruz bırakıyor. Bu yüzden öğrencilerimizin bu cezbedici teknolojik dünyaya kendilerini kaptırıp gitmemeleri, bu teknolojik dünyayı bilinçli ve en faydalı şekilde kullanmaları büyük bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede, onları doğru yönlendirmek konusunda özellikle velilere ve öğretmenlere çok büyük görevler düşmektedir. Öğrencilerimizin maddi ihtiyaçlarını karşılamayı yeterli görmeyip, iyi bir çalışma ortamının hazırlanmasından, meslek seçimine kadar birçok konuda destek olup rehberlik ederseniz, çocuklarımızın başarılarının mutluluğunu hep birlikte yaşayacağımız kesindir.

 Bu duygu ve düşüncelerle başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere, tüm eğitim camiasının İlköğretim Haftası’nı kutluyor, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ülkemize, İlimize başarılar getirmesini ve huzurlu bir şekilde sona ermesini  temenni ediyorum.

Dr. Şaban KARATAŞ

Millî Eğitim Müdürü

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.