ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Şaban KARATAŞ´ ın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı.

Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Şaban Karataş 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılının Başlaması Münasebetiyle Bir Mesaj Yayınladı.
Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Şaban KARATAŞ´ ın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Mesajı.

Bugün ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi ilimizde de büyük bir sevinç ve mutluluk içinde 2017–2018 Eğitim-Öğretim yılına başlamanın coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz. 

2017-2018 eğitim-öğretim yılı; ilimizde 519 resmi okul ve kurum,  35 özel okul  olmak üzere toplam 554 eğitim kurumumuzda 9.032 öğretmenimiz ve 5.811 derslikte toplam 132.597 öğrencimiz ile 18 Eylül 2017 Pazartesi günü itibarıyla başlayacak ve eğitim-öğretim yılının birinci kanaat dönemi 19 Ocak 2018 Cuma günü sona erecektir. İkinci kanaat dönemi ise 05 Şubat 2018 Pazartesi günü başlayacak ve 08 Haziran 2018 Cuma günü 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sona erecektir. 

2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlaması münasebetiyle değerli öğretmenlerimizin, sevgili öğrencilerimizin ve sayın velilerimizin sevincine, heyecanına yürekten katılıyor, bu eğitim-öğretim yılının hepimize hayırlı olmasını diliyorum. 

Değerli Meslektaşlarım, 

İnsanlar; eğitim yolu ile sadece bilgi ve birikimlerini değil, aynı zamanda millî, manevi ve evrensel değerlerini de gelecek nesillere aktarır.  İyi bir insan olmak, iyi bir vatandaş olmak, çevresine ve insanlığa faydalı bireyler olarak hizmet etmek ancak ve ancak eğitim yolu ile mümkündür. Evrensel değerlerin yanında milli değerlerine sahip çıkan, demokrasi ve insan haklarını özümsemiş, kendine güvenen, hür düşünen, sorgulayan, bilgiyi üretebilen, Cumhuriyetimizi geleceğe taşıyacak nesiller yetiştirmek ülkemizi güçlü kılacaktır. Bu süreçte kuşkusuz en büyük görev, siz öğretmenlerimize düşmektedir. Öğrencilerimize gösterilen şefkat, onlar için sarf edilen gayret ve fedakârlık, ülkeye ve millete sahip çıkma adına yapılan en kutsal, en anlamlı ve en önemli çalışmadır. 

Ülkemizin içinde bulunduğu şartları da dikkate alarak, birlik ve bütünlük içerisinde toplumun daha ileriye taşınması, eğitim düzeyinin daha da iyileştirilmesi için her türlü gayret ve fedakârlığı göstereceğinize gönülden inanıyor, hepinize sağlık, mutluluk ve başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum. 

2017-2018 eğitim öğretim yılında yenilenen öğretim programlarının, tüm öğretmenlerimiz tarafından; programın mantığı, felsefesi, ilkeleri ve ölçme-değerlendirme kriterleri açısından irdelenerek uygulamanın amaca uygun olarak gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu şartları da dikkate alarak, birlik ve bütünlük içerisinde toplumun daha ileriye taşınması, eğitim düzeyinin daha da iyileştirilmesi için her türlü gayret ve fedakârlığı göstereceğinize gönülden inanıyor, yeni eğitim-öğretim yılında hepinize başarılı çalışmalar diliyorum. 

 Sevgili Öğrenciler, 

Sizleri yarınlarımızın temsilcileri olarak görüyor ve sizlere çok önem veriyoruz.  En iyi şekilde yetişmeniz için hiçbir fedakârlıktan asla kaçınmıyoruz. Bunun için ilk günden itibaren derslerinizi önemseyerek, hazırlayacağınız plan ve program doğrultusunda çalışırsanız eğitim yılı sonunda ve hayatınız boyunca istediğiniz hedeflere ulaşırsınız. Derslerinizden artan zamanlarınızı kitap okuyarak, spor yaparak, sosyal-kültürel faaliyetlere katılarak her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak durarak değerlendirmeniz, sizi daha sağlıklı, daha başarılı ve daha güçlü bir kişilik sahibi yapacağını unutmamalısınız.  

Değerli Anneler ve Babalar, 

 ‘Eğitim ailede başlar.’ sözünün ruhuna uygun biçimde çocuklarımıza iyi bir model olarak; onların daha iyi yetişmesi ve beklediğiniz başarıyı gösterebilmesi amacıyla öncelikle onları tehdit eden her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak kalması için öğretmenler kadar sizlerin de görev ve sorumlulukları vardır. 

Yakın zamana kadar hayatımızda yeri olmayan bilgisayar ve internet, artık onlarsız olamadığımız yepyeni bir hayat tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar her alanda olduğu gibi, özellikle eğitim alanında önemli imkânlar sunuyor. Ne var ki bu bilişim teknolojileri, aynı zamanda bazı olumsuzlukları da beraberinde getirebiliyor. Aşırı ve yanlış kullanım söz konusu olduğunda, bu teknolojiler gençlerimizi yakın çevrelerinden koparıyor, bedeni olarak hareketsizleştiriyor ve onları çoğu gereksiz bir bilgi yığınına maruz bırakıyor. Bu yüzden öğrencilerimizin bu cezbedici teknolojik dünyaya kendilerini kaptırıp gitmemeleri, bu teknolojik dünyayı bilinçli ve en faydalı şekilde kullanmaları büyük bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede, onları doğru yönlendirmek konusunda özellikle velilere ve öğretmenlere çok büyük görevler düşmektedir. Öğrencilerimizin maddi ihtiyaçlarını karşılamayı yeterli görmeyip, iyi bir çalışma ortamının hazırlanmasından, meslek seçimine kadar birçok konuda destek olup rehberlik ederseniz, çocuklarımızın başarılarının mutluluğunu hep birlikte yaşayacağımız kesindir. 

Bu duygu ve düşüncelerle başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere, tüm idareci, öğretmen, personel ve velilerimizin İlköğretim Haftası’nı kutluyor, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ülkemize, ilimize başarılar getirmesini ve huzurlu bir şekilde sona ermesini  temenni ediyorum.

 

    Dr. Şaban KARATAŞ

Millî Eğitim Müdürü

 

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.