ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nisan Ayı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Toplantısı Yapıldı.

Nisan Ayı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Toplantısı Yapıldı.

2016 Yılı Nisan Ayı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında yapıldı.

İstihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulmasını, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere toplanan İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Ünye’de gerçekletirildi.  

Ünye Çimento A.Ş’de düzenlenen toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Şaban Karataş, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Recep Dizdar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Zeki Ardahanlıoğlu, Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) Başkanı Durmuş Zor, Ünye Çimento  Genel Müdürü Yıldıray Yıldız,Kadını Güçlendirme Derneği Başkanı Mehtap Mihriban Yuva ve İl İstihdam Kurulu üyeleri katıldı.  

2016 yılı  İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Nisan ayı olağan toplantısında bir konuşma yapan Valimiz İrfan Balkanlıoğlu, ”İstihdam son derece önemli. istihdamdan kasıt iş gücü piyasasına arz edilen ve iş isteyen insanların iş bulabilmeleridir. Belli bir yaşa gelip, çalışmak isteyip de iş bulamayan insanların hem kendilerine hemde  ailelerine  yaşattıkları travmayı da unutmamak  gerekiyor. Toplum açısından da büyük bir kayıp. İşkur, artık  nitelikli işçi ile işvereni buluşturan ciddi bir kurum halini aldı. Yeni yapılan çalışmalar neticesinde vasıfsız elemanları, vasıflı hale getirmek için çalışmalar yapılıyor. İşkur’daki arkadaşlarımız İnsanlar niye işsiz kalır ona çözüm bulmaya çalışıyor. Çeşitli mesleki eğitimler verilerek, nitelik kazandırılıyor” diye konuştu.   “Yeni işyeri açanlar, o mesleğe uygun insanlara, kursunu verme ve istihdam etme noktasında büyük avantaj sağlanıyor. Bazı ticaret odaları da yer temin ediyor. Kurslara katılanların maaşları da işkur tarafından veriliyor” diyen Vali Balkanlıoğlu, ”İşkurun toplum yararına çalışma programı kapsamında  3200 kişi yararlanıyor. Hiç sigortalanmamış ev kadınları, evine hiç para getirmemiş, hiç para kazanmamış hanımlar Bu proje kapsamından yararlanarak sigortalı bir işe girdiler ve  paralarını kazanmaya başladılar. 8-9 ay  süresince  dönem dönem çalışıyorlar” şeklinde konuştu.   Vali Balkanlıoğlu, ”Bizim kurum olarak insanların iş bulabilmeleri için önünü nasıl açabiliriz? toplantımızda  Onu tartışıyoruz” diyerek, Ordu’nun  % 4.8 ile Türkiye’de 81 il içerisinde en düşük işsizlik oranına sahip vilayetlerin başında geldiğini sözlerine ekledi.   Toplantı, bir önceki toplantıda alınan kararlar ve yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ve  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak tarafından yapılan sunumla devam etti. Mart 2016 itibariyle kayıtlı işsiz sayısının 17.710, istihdam edilenkişi sayısının 1658 olduğunu söyleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, işsizlik ödeneği alan kişi sayısının mart ayı itibari ile 2.975, işsizlik ödeneği tutarının ise 3.692.026.87 TL olduğunu, işçi şikayetleri konusunda da 154 başvuruda bulunulduğunu, bu şikayetlerden 119’nun  sonuçlandırıldığını, 37  şikayetin ise İl Teftiş Kuruluna gönderildiğini ifade etti.

21-04-201621-04-201621-04-2016

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.