T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
Ana Sayfa  Haberler  "Oksijenin Yurdu Ordu", "Eğitim Yurdu Ordu" İle Özdeşleşiyor
"Oksijenin Yurdu Ordu", "Eğitim Yurdu Ordu" İle Özdeşleşiyor Yayın tarihi: 02.11.2012 - 14:08 - Görüntülenme Sayısı: 603

Oksijen Yurdu Ordu İlinin Eğitim Yurdu Ordu İli İle Özdeşleştirme” toplantısı Ordu Valisi Sayın Orhan DÜZGÜN ‘ün başkanlığında, Vali Yardımcısı Abdullah DEMİR, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKKAN ve 18 ilçe kaymakamı ile yapıldı. 

30 Ekim 2012 tarihinde  Ordu Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya  18 ilçe Milli Eğitim Müdürü ile  merkez ilçede görev yapan okul müdürleri de katıldı. Toplantıda eğitim kalitesini artırmak için alınacak önlemler ile eğitimin fiziki yapısı ile  ilgili çalışmalar değerlendirildi.

Ordu Valiliği’nce, ‘Oksijen Yurdu Ordu İlinin Eğitim Yurdu Ordu İli İle Özdeşleştirme’ adıyla düzenlenen toplantıda, eğitim yatırım ve çalışmaları değerlendirildi ve eğitimde başarıyı artırmanın yolları tartışıldı.

 

Valilik Büyük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Orhan DÜZGÜN, Vali Yardımcısı Abdullah DEMİR, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKAN, Milli Eğitim Şube Müdürü Yaşar PEKMEZ, Kaymakamlar, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, merkez ilçedeki okul müdürleri ve sendika temsilcileri katıldı.

 

Toplantıya katılanların geçmiş Kurban ve Cumhuriyet Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Vali Orhan DÜZGÜN, ‘Oksijen Yurdu Ordu İlinin Eğitim Yurdu Ordu İli İle Özdeşleştirme’ toplantısının düzenleniş amacıyla ilgili bilgi verdi. Vali DÜZGÜN, “Ordu ilinde eğitim-öğretim seviyesinin artırılması konusunda bundan sonra ne gibi çalışmalar yapabiliriz, hem bizim fikirlerimizi, hem de eğitim yöneticisi, öğretmeni olarak sizlerin sahip olduğu tecrübelerle ilimizin üniversitelere ve Anadolu Liselerine girişteki sınavlarda başarı ortalamasını nasıl yükseltebiliriz, konularında beyin fırtınası yapmak, sizlerin önerilerinizi almak, bizim düşüncelerimizi ve tekliflerimizi sizlere iletmek amacıyla bu toplantıyı tertip ettik” dedi.

 

“Eğitimde Başarı İçin Fiziki Ortamların İyileştirilmesi Gerekiyor” 

 

“Çocuklarımızın daha iyi bir eğitim alabilmesi, öğretmenlerin daha iyi koşullarda çocukları eğitebilmesi için öncelikle fiziki ortamların iyileştirilmesi, dersliklerin ve derslik içindeki donanımların daha iyi hale getirilmesi gerekiyordu” diyen Vali Orhan DÜZGÜN, önceki yıllara göre okulların gerek fiziki ortamlarının iyileştirilmesinde, gerekse yeni okullar yapımı konusunda ciddi artışlar sağlandığını belirterek, “Ordu ili genelinde şu an yaklaşık 5.300 derslik var. Bu 5.300 dersliğin yüzde 30’una yakın bir kısmı son 10 yılda yapıldı. Sadece 2012 yılında 250’nin üzerinde derslik yapıldı ve 19 okul bu yıl eğitim-öğretime başlayarak hizmete girdi” dedi.

  

“Yıllardır Kangren Olmuş Bazı Okulların Sorunlarını Hep Beraber Çözdük”

 

Sağlıklı koşullarda, uygun mekanlarda, uygun sınıf mevcuduna sahip olan dersliklerde eğitim-öğretim görülürse, öğrencilerin başarısı, öğretmenlerin oradaki ders anlatma, çocukları yetiştirme konusundaki şevkinin de ona göre artacağını vurgulayan Vali Orhan DÜZGÜN, şunları kaydetti; “Ordu’nun eğitimde ihtiyacı olan yeni okulların yapılması yönündeki çalışmalarımızı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yürüteceğiz. İl genelinde yıllardan beri biriken, kangren haline gelen ve bir türlü çözüm getirilemeyen bazı okulların bina sorunlarını Sayın İçişleri Bakanımızın ve Milletvekillerimizin, hayırseverlerin desteği ile hep beraber çözdük. Bunların başında Hürriyet İlköğretim Okuluna ek derslik yapmak suretiyle Diş Hastanesinin çatı katında eğitim gören Atatürk Sağlık Meslek Lisesi var. Yine eski okul binasına ilave olarak ambar ve depolardan sınıflara dönüştürülmüş mekanlarda eğitim-öğretim gören Güzelordu İlköğretim Okulu’nu örnek verebiliriz. Bu okulumuz hayırsever işadamımız Sayın Vedat TÜRKMEN’in katkılarıyla yapıldı. Bilim Sanat Okulu, bir başka okulun bünyesinde eğitim-öğretim görüyordu. Bilim Sanat Merkezi’nin de bina sorunu çözüme kavuşturuldu ve o’da eğitim-öğretime açıldı. Bunlar gibi onlarca okulumuz tamamlandı ve inşaatı devam ediyor. İlçelerimizde yapımına başlanan ancak çeşitli sebeplerle yarım kalmış ve uzun yıllardır atıl durumda bekleyen pek çok okulun binasının yapımı tamamlandı. Bundan sonra da bina sorunu çözümlenmesi gereken okullarımızın olduğunu biliyoruz. Merkezde başta Ordu Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere İlkadım Uygulama Okulu, yine İlçelerde, beldelerde ve köylerde de fiziki olarak zor şartlarda ya da yetersiz durumda olan okullarla ilgili bina sorunlarını hızlı bir şekilde çözmeye çalışacağız.” 

 

“23 Bin Vatandaş Okur-Yazar Hale Getirildi” 

 

Konuşmasında Ordu’da yürütülen eğitim kampanyalarına da değinen Vali DÜZGÜN, “Hem üniversite, hem de liselere giriş sınavındaki başarımızda, ilerlememizde katkısı olan siz değerli eğitim yöneticilerimize, ilçe kaymakamlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek, örgün eğitimle beraber Halk Eğitimi Merkezi faaliyetleri ve diğer eğitim kampanyalarında da önemli artışlar meydana geldiğini, ciddi başarılar sağlandığını kaydetti. 

 

“Bunların başında ‘Ana-Kız Okuldayız’, ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ gibi kampanyalarımız geliyor” diyen Vali DÜZGÜN, “Özellikle ‘Ana-Kız Okuldayız’ kampanyasında 23 bin vatandaşımız okur-yazar hale getirildi. Bu kampanyada, Ordu ili 3 yıl önce 81 il arasında 81’inci sırada iken, yoğun çalışmalar ve faaliyetlerle 26. sıraya kadar yükseldi. Bu çalışmaların bundan sonraki dönemlerde de aynı başarıyla devam etmesini istiyoruz. Bir vatandaşımızı okur-yazar hale getirmenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu eğitim faaliyetine başta Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerimiz olmak üzere okullarımızın da desteğiyle bundan sonra da devam edilmesini arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

  

Vali DÜZGÜN, ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ kampanyasında Ordu’da 4 bine yakın engelli vatandaşın da eğitildiğini de söyledi.

  

“53 Okul, ‘Kardeş Okul, Kardeş Kurum’ Kampanyası Çerçevesinde Kardeş Kurum Buldu”

Ordu´da eğitim-öğretimin kalitesini artırmak amacıyla Ordu Valiliğince 17 Mart 2011 tarihinde başlatılan ‘Kardeş Okul, Kardeş Kurum’ kampanyası çerçevesinde eğitim kurumlarına önemli hizmetler kazandırıldığını ifade eden Vali DÜZGÜN, “Gerek özel sektör, gerekse kamu sektöründeki her kurumumuzun imkanları farklı olabiliyor. Önemli olan kurumlarımızın, bir kardeşlik ilişkisi içerisinde, imkanlarının elverdiği ölçüde okullarımıza yardımcı olmalarıdır. Bu kampanya süresince, sadece okulların fiziki durumlarının iyileştirilmesi değil, aynı zamanda değişik sosyal etkinliklerle okul ile kurum arasında bir kardeşlik bağının oluşturulması sağlanmıştır. Değişik programlarla bir araya gelerek, o okulda okuyan öğrencilerimizin, kardeş oldukları kurumların çalışma şartlarını, durumlarını yerinde görmek suretiyle belki o kurumu tanıması, o kurumda yürütülen çalışmaları ve mesleği tanıması, bu projenin sosyal faydalarından birisi oldu” dedi. 

 

Ordu’da 53 okulun ‘Kardeş Okul, Kardeş Kurum’ kampanyasıyla kendilerine bir kardeş kurum bulduğunu söyleyen Vali DÜZGÜN, projenin başarıyla uygulanmasında okul müdürlerinin gayretinin önemli olduğunu ifade ederek, “Okul yöneticilerinin gayreti çok önemli. Kardeş kurumlarla daha yakın işbirliği içerisine girerek kendilerini onlara anlatarak, inandırarak destek almalılar. Kaymakamlarımızın, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizin, okul müdürlerinin kendilerine birer kardeş okul bularak, okulların ve öğrencilerin daha iyi gelişimi için bu projeye önem vermelerini arzu ediyorum” diye konuştu. 

 

“En Çevreci Okul Yarışması Devam Etmeli” 

 

7 Mart 2011 tarihli Valilik Genelgesi ile başlatılan ‘En Çevreci Okul Yarışması’yla ilgili bilgi veren Vali Orhan DÜZGÜN, okulların, çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin bir yaşam alanı olduğunu belirterek, “ ‘En Çevreci Okul Yarışması’yla, turizm kenti olma hedefindeki Ordu’da okullarımızı cazibe merkezi haline getirmeyi amaçladık” dedi. 

 

‘En Çevreci Okul Yarışması’yla okulların daha yaşanabilir mekan haline geleceğini söyleyen Vali DÜZGÜN, “Biz geçen yıl bir yarışma yaparak, en çevreci okulları ödüllendirmiştik. bu kampanyanın devam ettiğinin bilinmesini, bu konudaki çalışmaların yılbaşına kadar yürütülerek Mart ayından itibaren okulların bahçelerini yeşillendirme ve gerekli çevre düzenlemelerinin yapılması konusunda Milli Eğitim Müdürlerimiz ve Kaymakamlarımız, hem okul ziyaretlerinde, hem de yaptıkları toplantılarda bu konu üzerinde durmalılar” diye konuştu. 

 

“Okul Öncesi Eğitimde Yüzde 3’ten Yüzde 43’e Yükseldik” 

 

Okul öncesi eğitimde sayısal olarak düşüş olduğuna dikkat çeken Vali Orhan DÜZGÜN, önümüzdeki günlerden itibaren de okul öncesi eğitime çocukların yönlendirilmesi konusunda ciddi çalışma yapılması gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuştu; “10 yıl öncesine göre okul öncesi eğitimde, yüzde 3’ten yüzde 43’e kadar yükseldik. Bu ciddi bir yükseliş, ama Türkiye ortalamasını henüz yakaladık. Türkiye ortalamasının üzerine çıkmak için okul öncesi çocuklarımızın anaokullarına, anasınıflarına kaydı yönünde Milli Eğitim Müdürlerimizin, Kaymakamlarımızın biraz daha gayretli olmalarını bekliyorum.” 

 

“Her Öğretmenimiz Hergün Bir Öğrenci Velisini Aramalı” 

  

Vali Orhan DÜZGÜN, eğitimde başarının sağlanabilmesi için öğrenci velilerinin de ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdiği konuşmasında, öğretmen, aile ve öğrenci üçgeninin hep beraber değerlendirilip, öğretmenlerin ailelerle birebir irtibata geçerek, çocuklarının ders durumlarını, olumlu ve olumsuz davranışlarını öğrenci velileri ile paylaşmalarını istedi. 

 

Çocukların daha iyi yetişmesi, daha başarılı olması konusunda çalışma yapılması gerektiğini kaydeden Vali DÜZGÜN, “Veli toplantısının ötesinde, öğretmenlerimiz her gün bir öğrenci velisini arayarak, bilgilendirme yapmalıdır. Velinin, öğretmenin kendisini aradığını düşünmesi, onu görmesi, çocuğuna daha fazla ilgi duymasına, çocuğunun ve kendisinin önemsendiği anlamına gelir. Bu nedenle her öğretmen, her gün bir öğrenci velisini arayarak, o çocukla ilgili öğrenci velisini bilgilendirmeli” diyerek, herhangi bir okula gerçekleştireceği ziyarette öğrencinin velisinin hangi gün, hangi saatte arandığını görmek istediğini belirtti ve arama kayıtlarının bir dosyada tutulmasını istedi. 

 

Vali Orhan DÜZGÜN, öğretmenler tarafından velilere yapılan değerlendirmelerde çocuğun başarı durumuyla, eksiklikleriyle beraber, genel ahlak ve sınıftaki davranış kalıpları, davranış kuralları ile beraber iyi yönlerinin de belirtilmesinin çocuğa ve çocuğun ailesine olumlu motivasyon sağlayacağını da sözlerine ekledi.

 

“Ordu, Taşımalı Eğitimde 4’üncü sırada”  

 

Ordu’nun, taşımalı eğitimde, Türkiye’de 81 il arasında en fazla öğrenci taşıyan 4’üncü il olduğunu vurgulayan Vali Orhan DÜZGÜN, yüzde 28’lik bir taşıma oranıyla neredeyse her 3 öğrenciden birinin taşındığını ifade etti.

  

Vali DÜZGÜN, jandarma ve emniyet birimlerince okul servislerinin trafik kurallarına riayeti konusunda denetimlere tabi tutulduğunu, son zamanlarda ciddi bir üzücü hadiseyle karşılaşılmadığını söyleyerek, okul müdürleri ile Milli Eğitim Müdürlerinin de konuyu yakından takip etmeleri gerektiğinin önemine değindi. Taşıma yapan servis şoförlerinin genel ahlak ve davranış kurallarına varıncaya kadar denetime tabi tutulmasını istedi. 

 

Toplantıda, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKAN da Ordu’da son 1 yıl içerisinde yapılan eğitim yatırımlarına değinerek, çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Nevzat TÜRKKAN, şunları kaydetti; ”Ordu merkez ilçede problemli 17 bin metrekare arsanın, Şirinevler mahallesindeki arsanın, Ünye Saca mahallesindeki arsanın kamulaştırılması yapıldı. Adil Karlıbel Okul yeri ile Ordu Organize Sanayi Bölgesine yapılacak Endüstri Meslek Lisesi arsasının tapuları alındı. 16 derslikli Akyazı Lisesinin 40 dersliğe çıkarıldı ve Turnasuyu YİBO, Turnasuyu Kız Anadolu Lisesine dönüştürüldü. TOKİ tarafından yapılacak 3 okul binasının arsa sorunları giderildi. İlkokul, ortaokul, lise dönüşümleri sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Öğretmenlerimiz mağdur edilmeden norm kadro ile ilişkilendirilmeleri az sorunla bitirildi. 2.657 araçla 31.214 öğrencinin taşıma ihaleleri sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığından gelen ödeneklerle 123 okulun onarımı yapıldı.” 

 

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKKAN, Milli Eğitim Bakanlığının yatırım programında, orta öğretimde 478, ilköğretimde 400 dersliğin 4 yıl içinde yapımının planlandığını sözlerine ekledi. 

 

Toplantıda, Milli Eğitim Şube Müdürü Yaşar PEKMEZ tarafından, ‘Eğitimde Başarıyı Nasıl Yakalarız’ projesi ile ilgili sunum yapılırken, son bölümde ise Ordu’da eğitim-öğretim seviyesinin artırılması konusunda bundan sonra ne gibi çalışmalar yapılabilir? Konusunda katılımcıların görüş ve önerileri alındı.

 

 

000

000