ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu İl MEM AR-GE Birimi Projeler Ekibi Proje Bilgilendirme Toplantısı

  Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi Projeler Ekibi tarafından 3 Aralık 2014 Çarşamba günü Altınordu ilçesinde AB Projeleri, Ortaokullar kapsamında yürütülen "Bu Benim Eserim" projeleri ile Ortaöğretimlere yönelik "TÜBİTAK Ortaöğretim Kurumları Arası Proje Yarışması" hakkında genel bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.  
Ordu İl MEM AR-GE Birimi Projeler Ekibi Proje Bilgilendirme Toplantısı

             Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi Projeler Ekibi tarafından 3 Aralık 2014 Çarşamba günü Altınordu ilçesinde AB Projeleri, Ortaokullar kapsamında yürütülen "Bu Benim Eserim" projeleri ile Ortaöğretimlere yönelik "TÜBİTAK Ortaöğretim Kurumları Arası Proje Yarışması" hakkında genel bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

 

            AB Projeleri bilgilendirmesi, Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Projeler ekibinde görevli Proje Koordinatörü Mevlüt ERDEM ve Proje Sorumlusu Berna Selcan TURHAN tarafından yapılmıştır. "Bu Benim Eserim" projesi ile ilgili açıklamalar Proje Koordinatörü Matematik Öğretmeni Hanzade Mine ÖZATA ve Proje Koordinatörü Fen Bilgisi Öğretmeni Bekir CANDAN tarafından , "TÜBİTAK Ortaöğretim Kurumları Arası Proje Yarışması" bilgilendirme sunumu ise Altınordu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Halil ULUTAŞ tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

            İlimizde bugüne kadar yapılan projelerin sayısının diğer illere göre azımsanmayacağı ifade edilen toplantıda, gerek proje sayılarının arttırılması gerekse projelerin niteliklerinin yükseltilmesinin ilimizdeki eğitim öğretim faaliyetlerine olumlu katkı sağlayacağı dile getirilmiştir. Projeler hangi kapsamda olursa olsun, bilime fayda sağlayacağından bir nevi insana yönelik bir hizmet olduğu vurgulanmıştır. Her bireyin düşüncesine saygı gösterilmesi gerektiği gerçeğinden yola çıkılarak, öğrencilerde özgüveni geliştirmek için onların ortaya koyduğu fikir ve çalışmalara rehberlik edilmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Bu anlamda toplantıya katılan öğretmenlerden özellikle öğrencilerin fikirlerine kulak vermeleri ve onlara gerekli desteği sağlamaları konularında yardımcı olmaları talep edilmiştir.

 

            Özellikle "Bu Benim Eserim" projelerinin bölgesel yarışmalara katılacak olan projelerin belirlenmesinde geçen il değerlendirilmesi sürecinde projelerin objektif olarak hiçbir eleştiriye mahal verilmeden sonuçlandırılmasına azami önem verilmesi gerektiği ortaya konulmuştur.

 

            Bölge ve Türkiye Finallerinde geçmiş yıllarda İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafından yeterince önem verilmediği ve yarışma ortamlarına yeterince katılım sağlanmadığı dile getirilmiştir. Proje Koordinatörü Mevlüt ERDEM "Özellikle bu yıl Bu Benim Eserim ve TÜBİTAK projeleri ile ilgili koordinasyonun Projeler Ekibi tarafından yürütülmesi için çaba sarfetmekteyiz. Diğer projelerde olduğu gibi bu projelerde de olması gereken destekler Projeler ekibi tarafından sağlanacaktır. Öğrencilerin büyük çaba sarfederek ortaya koydukları, bilimsel ve sosyolojik çalışmalarına kayıtsız kalmak mümkün değildir." diyerek projelerin önemine dikkat çekmiş ve gerekli desteğin verileceğini ifade etmiştir.

 

            Proje sorumlusu Berna Selcan TURHAN Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca yürütülen projeler hakkında genel bilgilendirme sunumu gerçekleştirmiştir. Projelerin bir ihtiyaçtan ortaya çıkması gerektiği vurgulanan toplantıda, Proje Koordinatörü Mevlüt ERDEM "maalesef bazı yöneticilerimizin sırf proje yapalım Avrupa´ yı gezelim" mantığı ile nitelikli projeler yapılamayacağını ifade etmiştir.

 

            Nitelikli projelerden örnekler sunularak, projelerin hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken hususlara değinilmiştir. Kesinlikle gezi maksatlı değil, eğitime faydası olacağı düşünülen bir düşünceyi geliştirme maksatlı projeler yapılmasının desteklenme olasılığının yükseleceği ifade edilmiştir.

 

            4 Aralık 2014 Perşembe günü Ünye ilçemizde ve 5 Aralık 2014 Cuma günü Fatsa İlçemizde yapılacak toplantılar sonucunda ilimizde toplam 19 ilçemizden katılan proje yapmaya istekli öğretmenlerimize Projelerle ilgili genel bilgilendirme çalışması yapılmış olacaktır.

 

 

 

 

 

 

argeargeargearge 

 

 

 

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.