ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Avrupa Birliği Comenıus Regıo Kapsamında Yürüttüğü "Schulstart-Okula Başlangıç" Projesinin Son Yurtdışı Hareketliliği Gerçekleştirildi.

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Avrupa Birliği Comenıus Regıo Kapsamında Yürüttüğü

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğünün AB Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında 2013 teklif çağrısı döneminde hazırlamış olduğu "Schulstart - Okula Başlangıç" Projesi kabul edilmiş olup 2013 - 2015 arasında uygulamaya girmiştir. 31 Temmuz 2015 tarihinde sona erecek olan projenin son yurtdışı hareketliliği 18 - 24 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

                İki yıl süren çalışmalarda mesleğe yeni başlamış aday öğretmenlerin mesleki adaptasyonlarının kolaylaştırılması hedef alınmıştır. Bu kapsamda Almanya ile Türkiye arasında Aday öğretmen yetiştirme programları incelenmiş, ortak çalışmalar yürütülmüştür.

                Almanya da Aday Öğretmenlerin yetiştirilmesinde uygulanan çalışmalarda teorik eğitimini üniversitelerde tamamlayan aday öğretmenler, Öğretmen Yetiştirme Merkezlerinde çeşitli aşamalardan oluşan eğitimlere alınmaktadırlar. Uygulama ağırlıklı çalışmaların yer aldığı bu eğitim modelinde uzman öğretmenin dersini izleme ve yine uzman öğretmen gözetiminde ders işleme çalışmaları yapılmaktadır. Aynı zamanda Öğretmen Yetiştirme Merkezinde de uygulama çalışmalarının bilimsel olarak incelendiği gözlemlenmiştir. Almanya da mevcut Aday Öğretmenlerin yetiştirilmesinde uygulanan model raporlaştırılarak Bakanlığımıza öneri olarak sunulacaktır.

                İlimizden bazı aday öğretmenlerimize Almanya da Öğretmen Yetiştirme Merkezinde verilen hizmetleri yerinde görmeleri sağlanmıştır. Almanya da bulunan aday öğretmen de ilimizde proje yerel ortağı okullarımızda derse hazırlık, ders inceleme, ders işleme ve değerlendirme çalışmalarına katılmışlardır.

                Karşılıklı işbirliğinin aynı zamanda güzel dostluklarla bütünleştiği proje çalışmalarının son durağı olan Almanya da proje çalışmaları yanı sıra kültürel etkinliklere de yer verilmiştir. Özellikle Almanya´nın Başkenti Berlin´ e seyahat gerçekleştirilmiş ve tarihte yeri olan 2. Dünya Savaşı,  "Utanç Duvarı" ve güncel konularda bilgi edinilmiştir. Ayrıca Alman toplumunun dini bayramına denk gelen ziyaretimizin son gününde de Köln şehrine ziyaret yapılarak, ünlü Köln Dom Katedrali görülmüştür.  Ayrıca şehir turu yapılarak şehrin önemli yerleri hakkında bilgi edinilmiştir.

 

                Projemizin kapanış toplantısı Haziran ayı içerisinde yapılacak olup, Proje nihai raporu 30 Eylül 2015 tarihine kadar Ulusal Ajans´ a gönderilecektir. Proje çalışmalarında yer alan ve katkılarını esirgemeyen proje yerel ortaklarımız olan Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi, 19 Eylül Ortaokulu, Altınordu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Rehberlik Araştırma Merkezi ile Ordu Üniversitesi Yönetici ve Öğretmenlerine teşekkür ederiz.

 

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.