ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkçemiz Ve Yolumuzu Aydınlatan Kandiller Konulu Konferans

Ordu Valiliği´nin organize ettiği "Türkçemiz ve Yolumuzu Aydınlatan Kandiller" konulu Konferans 6 Kasım Perşembe saat 18:45´te Ordu Kültür Sanat Merkezi´nde dir.
Türkçemiz Ve Yolumuzu Aydınlatan Kandiller Konulu Konferans

 

Çağ ışık hızıyla ilerliyor. Yaşlı yerküremizin devinim hareketi hiç bu kadar baş döndürücü olmamıştı. Her yeni gün, birtakım yeni sosyal ve politik gelişmelere gebe. İnsanlık, sarıldığı her şeyin kollarının arasında kaybolduğunu gördükçe tanımsız travmalarla sarsılıyor. Savaşlar, eskisinden daha acımasız. Şiddet uygulamak için gerekçe bildirme ihtiyacı duyulmuyor. Hatta doğa bile beklenmedik hareketlerle daha sık şaşırtıyor.

Bu dönüşüm çağında değerlerimizin yeniden tanımlanması, kültürel kodlarımızın hatırlanıp yerli yerine konulması ihtiyacı her zaman olduğundan daha şiddetle kendisini hissettiriyor. Tıpkı Avrupa aydınlanmasının yaşandığı çağlarda olduğu gibi yeniden eskiyi hatırlayıp yeniye güzergâh belirleme ihtiyacıyla karşı karşıyayız. Eğer insanlık durup düşünmezse, eğer yeryüzündeki binlerce yıllık yaşamın tecrübesine kulak vermezse, medeniyet dediğimiz olgu bilinmedik yollarda kaybolup gidecek.

Bu kaygı, bir yolculuğa çıkma gereksinimi doğurdu. Şark söylencelerinde bilim ve hikmeti aramak için ayağına demir çarık giyen, eline asasını alıp yollara düşen kahramanlar vardır ya, öylesi bir amaçla çıkılan, öylesi bir yolculuk bu. Medeniyet denilen bilim ve hikmet sentezine uzanan bu arayışın Semerkand’dan Mostar’a olması gerekiyordu. Çünkü Mostar, bizim ezeli yolculuğumuzun durduğu yerdi. Orada durmuş ve Batı ile Doğu´nun arasına zarif bir köprü kurmuştuk. Bundan sonra bu köprü üzerinden gelip geçen farklı diller, dinler ve cinsler birbirini dinlesin, birbirini anlasın diye…

Kültür ve Medeniyet olgusunun, önce kaleme-kâğıda sonrada zihinlere nakşı olmalı bu yolculuk.

 

Bu yolculuğun kutlu mimarlarından olan Piri Türkistan Hoca Ahmet Yesevi ile Hz Mevlana’yı tanımak değerlerimizi yeniden tanımlayıp kültürel kodlarımızı hatırlatmak ve yerli yerine konulmasına hizmet etmek amacıyla düzenlenen etkinliği teşriflerinizi dileriz.

 

                                                                                        İrfan BALKANLIOĞLU

                                                                                              Ordu Valisi 

 

 

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.