ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’nin İlk Kırsal Kalkınma Eğitim Merkezi ve Organik Gıda İşleme Tesisi Protokolü İmzalandı

Türkiye’nin İlk Kırsal Kalkınma Eğitim Merkezi ve Organik Gıda İşleme Tesisi Protokolü İmzalandı

Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği(KARAD), Ordu Valiliği, Fransa Tarım Bakanlığı’nın başlattığı ve Müdürlüğümüzün de paydaşlarından olduğu kırsalda yaşayan kadınlara yönelik Toplumsal Kalkınma Projesi kapsamında, Türkiye’nin ilk Kırsal Kalkınma Eğitim Merkezi ve Organik Gıda İşleme Tesisi için Ordu Valiliği ile Fransa Büyükelçiliği arasında protokol imza töreni gerçekleştirildi. 

Karadenizli kadın çiftçilere yönelik olarak kurulacak olan tesis için yapılan proje protokol töreni Ordu Valiliği, Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği(KARAD), Fransa Büyükelçiliği, Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bahçeşehir Üniversitesi, Fransa Tarım Gıda ve Ormancılık Bakanlığı, Fransa Kalkınma Ajansı, Altınordu Belediyesi, Piraziz Belediyesi, Business France, Ordu Tarım İl Müdürlüğü, paydaşlarının katılımıyla yapıldı.

 Özel bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen imza törenine Ordu Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğlu, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Vali Yardımcıları Mehmet Erhan Türker, Ahmet Arık, Fransa Büyükelçiliği Başmüsteşarı Cristof Parizo, Fransa Büyükelçiliği Ekonomi Servisi Finans Müşaviri Olivye Wanroy, Fransa Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanlığı temsilcisi ve Tarım Müşaviri Pier Otisye, Fransa Kalkınma Ajansı Başkanı Bertran Viloke, Millî Eğitim Müdürümüz Dr.Şaban Karataş,  Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Evli, Piraziz Belediye Başkanı Hüseyin Görgülüoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Basın Konseyi Eski Başkanı Oktay Ekşi,İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Doç.Dr. Naciye Selin Şenocak ve KARAD üyeleri kadın çiftçiler katıldı. 

Ordu´da kurulacak olan Türkiye’nin ilk Kırsal Kalkınma Eğitim ve Organik Gıda İşleme Tesisi’nde, Karadenizli kadın çiftçiler tarımsal inovasyon tekniklerini, organik üretim, yöresel gıda dönüşüm teknikleri,  gastronomi, yabancı dil, işletme, pazarlama ve markalaşmayı öğrenerek yöresel ürünleri işleyip KARAD markasıyla yurtiçi ve yurtdışına pazarlamaları amaçlanıyor.

 

28-03-201728-03-201728-03-201728-03-2017

 

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.