ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın İrfan BALKANLIOĞLU, Karne Heyecanı Yaşayan Mevsimlik İşçilerin Çocuklarını Ağırladı.

Valimiz Sayın İrfan BALKANLIOĞLU, Karne Heyecanı Yaşayan Mevsimlik İşçilerin Çocuklarını Ağırladı.

Fındık toplamak amacıyla Ordu’ya gelen ve Efirli kamp alanında konaklayan mevsimlik işçilerin çocukları Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Vali Balkanlıoğlu, bir haftadır Efirli’deki kamp alanında konaklayan ve yarım kalan eğitimlerini Ordu’da öğretmenlerin de desteğiyle tamamlayan ve bugün karnelerini alan mevsimlik işçilerin çocuklarını makamında ağırladı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Balkanlıoğlu, ”Bugün Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü. Ordu’da da anma etkinlikleri düzenlendi. Bugünlerde bölgemize mevsimlik işçiler geldi. Mevsimlik işçilerin çocuklarının yarım kalan eğitimleri burada gönüllü öğretmenlerimiz aracığıyla Valiliğimiz tarafından eğitimleri yarım kalmasın diye yakından ilgilenilerek tamamlandı ve karnelerini aldılar” dedi.

“Yaşı küçük çocukların, küçük bedenlerin bu çağda ya okulda olmaları lazım, ya da yaşıtlarıyla oyun oynamaları gerek. Fakat küçük bedenlerini ve emeklerini sömüren bir yapı var maalesef. Özellikle az gelişmiş ülkelerde bu çocukları ağır sanayi koşullarında dahi çalıştırıyorlar. Büyüklerle aynı işi yaptırdıkları halde çok az ücret veriyorlar” diyen Vali Balkanlıoğlu, ”Bu çocukların asla çalıştırılmamaları lazım. Çocukların göz yaşından, terinden istifade ederek birilerinin para kazanmalarına müsaade edilemez. Çocuk işçiliği aynı zamanda insan hakları sorunudur. Türkiye çocuk işçiliğini önleyen bir antlaşmaya da imza atmış oldu. Dolayısıyla kontrol, İşkur ve bizim aracılığımızla bütün kamu kurum ve kuruluşlarının bu konuda hassasiyet göstermesinde” şeklinde konuştu.

Vali Balkanlıoğlu, ”Milli Eğitim okul çağındaki çocukların okul döneminde çalıştırıldıklarını görmeleri durumunda ihbarcı ve şikayetçi olması lazım. Şikayetçi olmak da yetmiyor. Bu bir realite, aileler çalışmak için buralara göç ediyorlar. Burada yapılacak olan şey aileleri, velileri cezalandırmak, insanları ceza tehdidiyle yola getirmek değil, eğitim yoluyla bu çocuklara gerektiğinde maddi manevi yardım edilerek ailelerine eğitimden geri kalmayacak şekilde seyyah eğitim kurumları açmak. Çocuklara bugün karne verdik, karne sevincini çocuklara yaşatmış olduk, ne mutlu bizlere. Eksik kalan eğitimlerine kurslarla, seminerlerle tamamlamak gerekiyor. Çocukları çalıştırmak doğru bir şey değil. Bizler gerekeni yapacağız. Ordu, bu konuda Türkiye’de örnek bir il ve örnek olmaya da devam edecek” diyerek, sözlerini tamamladı ve çocuklara çeşitli hediyeler verdi.
Eğitimlerini tamamlayarak karne alma sevincini yaşadıklarını ve çok mutlu olduklarını ifade den çocuklar, okumak istediklerini, okulu çok sevdiklerini dile getirerek, Vali İrfan Balkanlıoğlu’na teşekkür ettiler.

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.