ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Zekâ Küpü” projesi kapsamında ilk teknoloji sınıfı Altınordu İlçesi Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Proje, Özel Öğretim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü ile Turkcell arasında yapılan işbirliğiyle hayata geçirildi. 
“Zekâ Küpü” projesi kapsamında ilk teknoloji sınıfı Altınordu İlçesi Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

GELECEĞİN PROJESİ ORDU’DA BAŞLADI

Bakanlığımız ve Turkcell işbirliği ile hayata geçirilen “Zeka Küpü” projesi başladı.

Proje kapsamında ilk teknoloji sınıfı Ordu Dr. Mehmet Hilmi GÜLER Bilim ve Sanat Merkezi’nde açıldı. Şubat ayı başlarında alt yapısı hazırlanarak, öğretmen ve öğrenci eğitimi gerçekleştirilen, Türkcell Geleceği Yazanlar Projesi kapsamında Ordu Dr M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi’nde açılan “Zeka Küpü” yazılım ve üç boyutlu tasarım atölyesi hizmete açıldı.   

Burada yapılan açılış töreninde konuşan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil GÜNGÖR bu tür projelerin özel yetenekli öğrencilerimizin yeteneklerinin gelişmesi açısından çok önemli olduğuna vurgu yaparak desteklerinden ötürü Sayın Mehmet Hilmi GÜLER’e ve Turkcell yöneticilerini teşekkür etti.

Daha sonra konuşan Bakanlığımız Müsteşar yardımcısı Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel yetenekli çocuklara büyük önem verdiğini ve Bakanlığımızın bu alanda yaşanan sıkıntıları kalıcı bir şekilde çözüp özel yetenekli çocukların hak ettikleri gelişmişliğe ulaşabilecekleri imkânları sunmak için çok çalıştığını belirtti.

Son olarak Ordu BİLSEM’e de ismini veren Dr. Mehmet Hilmi GÜLER kürsüye çıktı. Aynı zamanda Turkcell Yönetim Kurulu üyesi olan GÜLER konuşmasına Nobel Kimya Ödüllü Aziz Sancar’ın BİLSEM öğrencileri için gönderdiği tebrik mektubunu okuyarak başladı. Çalışmalarından ve bu alandaki gayretlerinden ötürü Milli Eğitim Bakanlığı’na teşekkürlerini sunan GÜLER “İmkânsızlıkların çocuklarımızın eğitiminin önüne engel olarak çıkmasını kabul edilemez buluyoruz ve Turkcell olarak Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte bu engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. Bugün de her biri birer yıldız olma potansiyeline sahip olan özel yetenekli çocuklarımıza, yurdumuzun dört bir yanında fırsatlar yaratmak için yola çıkıyoruz. Geleceğin ödüllü bilim adamları, Aziz Sancarlar’ı bu laboratuvarlarda yetişecek. Dünya ekonomisi teknolojinin yön verdiği 4. Sanayi devrimi ile şekillenirken, bizim çocuklarımız ve gençlerimiz de bu sürecin üreten birer parçası olacak” diye belirtti. 

Proje kapsamında,  Türkiye’nin 7 bölgesinde özel yetenekli öğrencilerin okul sonrası proje tabanlı eğitim gördüğü Bakanlığımıza bağlı BİLSEM’lerde  (Bilim ve Sanat Merkezi) Turkcell tarafından özel tasarlanmış, “kendin yap” kültürü ile teknolojik üretkenliği hedef alan laboratuvarlar oluşturuldu. Özel yetenekli öğrenciler bu laboratuvarlarda  3 boyutlu yazıcılar, Arduino elektronik öğrenme kitleri, robot ve yazılım ekipmanlarıyla tanışacak. Nesnelerin interneti ve yazılım konusunda eğitimler alacak. Laboratuvarlarda verilen yüz yüze eğitimler Turkcell Akademi eğitim altyapısı kullanılarak online ortamlarda verilecek eğitimlerle desteklenecek. Proje ile zekasıyla geleceğe yön verecek, Türkiye’nin dört bir yanındaki özel yetenekli öğrencilerin, potansiyellerini gerçekleştirmesi ve geleceğe yön verecek teknolojilere erişmeleri hedefleniyor. 

Proje kapsamında öğrencilerin aileleri ve öğretmenler de unutulmadı. Ailelerin bu öğrencilere özel iletişim ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri ve gelişimlerine kılavuzluk edebilmeleri için rehberlik hizmetleri tasarlandı. Öğretmenlerin de, Turkcell Akademi’nin sunduğu online eğitimleriyle müfredatı takip etmeleri sağlanacak.
31-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-2016

 

Saray Mah.Ulukonak Cad. No5 52200 ORDU - 0452 - 2231629-30-31 - 2231255

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.