ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 103. Yıldönümü Törenlerle Anıldı

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 103. Yıldönümü Törenlerle Anıldı

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümü, Valiliğimizce hazırlanan program çerçevesinde gerçekleştirilen törenlerle anıldı.

 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümü anma programı kapsamında ilk tören, Eskipazar mevkiinde bulunan Ordu Şehitliği’nde yapıldı. 

Ordu Şehitliği’ndeki Anıta, Valimiz Sayın Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çamyar, İl Millî Eğitim Müdür Vekilimiz Fahri ZAİMOĞLU, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Şube Başkanı Hasan Kaplan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şube Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Polis Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Şenel Şahin tarafından çelenk sunuldu.

Garnizon Şehitliği’ndeki tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı atışı ile devam etti.

Daha sonra Valimiz Sayın Seddar Yavuz, protokol mensuplar ve şehit yakınları, şehitlikte bulunan şehit kabirlerine karanfil bıraktı. Şehitler için Kur’an-ı Kerim okunarak, dua edildi.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümü Anma Törenlerine, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam edildi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Ordu Fen Lisesi Müdürü Hasan Bölük, "Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünde aziz şehitlerimizi bir kez daha şükranla, minnetle ve rahmetle anmak için toplanmış bulunmaktayız. Bilinmelidir ki, bu zafer kolay elde edilmemiştir. Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılmasıyla mümkün olmuştur. Çanakkale’yi Çanakkale yapan bitmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevziisine kadar götürerek işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatana bedelini kanlarıyla ödeyerek milletimizin varlığının birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

AKM’deki anma programı, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir, kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere, Valimiz Sayın Seddar Yavuz’un ödüllerini vermesiyle devam etti.

Anma programı, Ordu Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Kurtuluş’ adlı gösteri ile sona erdi.

Valimiz Sayın Seddar Yavuz, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 103. yıldönümü nedeniyle düzenlenen programların ardından, şehit aileleri ve gazilerle yemekte bir araya geldi.

19-03-201819-03-201819-03-201819-03-2018

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.