ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Program ve Etkinliklerle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, düzenlenen programlar ve yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı. 
24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Program ve Etkinliklerle Kutlandı

Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile başlayan Öğretmenler Günü kutlamaları, Ordu Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen kutlama programı ile devam etti. 

Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan kutlama programına, Valimiz Sayın Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, ODÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İlker Aydın, Baro Başkanı Sibel Torun, Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yener Oba, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerimiz katıldı. 

 

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Ordu Kültür Sanat Merkezinde yapılan kutlama programında, Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa kemal Atatürk'ü, canlarını vatan toprağına feda eden tüm şehit öğretmenlerimizi ve hayatını kaybeden öğretmenlerimizi rahmetle yâd ederek konuşmasına başlayan Valimiz Sayın Tuncay Sonel, "Bizlere emekleri çok olan değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. Öğretmenlik mesleğinden emekli olan öğretmenlerimize, emeklilik hayatlarında sağlık ve huzur temenni ediyorum. Göreve başlayan genç öğretmen kardeşlerimize de bu kutsal mesleğe hoş geldiniz diyor, başarılar temenni ediyorum." dedi.

 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu ise yaptığı konuşmada, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verilişinin 94. yıl dönümünü ve bu anlamlı günü "Öğretmenler Günü" olarak kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Öğretmenlerimiz; ailesine, milletine ve bu aziz milletin onurlu bir bireyi olarak kendisine karşı sorumluluk duyan, erdemli bir yaşamı her şeyden üstün tutan genç nesillerin yetişmesinde başrolü oynayan kişilerdir. Geleceğimizin omuzlarında yükseldiği öğretmenlerimiz, bu kutsal görevi yurdumuzun dört bir yanında fedakârca yapmaktadır. 

 

Yunus Emre: "Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim." diyor. O halde, gönüllere talip olmalıyız. Sevgiyle, merhametle, sabırla ve şefkatle çocuklarımızın kalbine dokunmalıyız. Çünkü biz öğretmenlerin en büyük tutkusu, çocuk sevgisidir. Bu makam önce çocuk sevgisiyle filizlenir. Bizlerin en büyük mutluluğu öğrencilerimizi sevgi ile büyüterek hayata atılmış, ülkesine yararlı bir insan olarak görmektir.

Nurettin Topçu'ya göre öğretmen; "İnsanoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insandır. Kaderimizin hakikatinin işleyicisi, karakterimizin yapıcısı, kalbimizin çevrildiği her yönde kurucusu odur. Muallimlik para değil ruh işidir. Muallim sadece bir memur değildir, belki genç ruhları kendisine mahsus manada bir örs üstünde döverek işleyen usta bir demircidir. O, ruhumuzdaki kat kat fetihlerin kahramanı ve şerefli sahibi olduğu halde, bu hayatı yaşamayı değil, ona hizmeti tercih etmiş fedakâr varlıktır." dedi.

Konuşmasına öğretmenlerimize seslenerek devam eden Müdürümüz, "Ülkemizin ve ilimizin her köşesinde; çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlama idealinden hiçbir zaman taviz vermediğinizden ve yetiştirdiğiniz her öğrenciye bu bilinçle yaklaştığınızdan hiç şüphem yok. Biliyorum ki; tutuşturduğunuz eğitim meşalesi ile dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceksiniz.

Salgın sürecinde dünyada eğitim sistemlerinin küresel ölçekte bir krizle karşı karşıya kaldığı süreçte Bakanlığımız tarafından hızlı bir şekilde çözüm üretilerek, yapılabilecek olanın en iyisini yapmaya çalışarak öğrenme kaybını önlemek ve en aza indirmek için çabaladınız. Bu süreçte gerek uzaktan eğitimle gerek okullarımızda fedakârca çaba gösteren sizlere buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Hafta başında Gaziantep Karkamış'ta, hain terör örgütü tarafından gerçekleştirilen havan topu saldırısı sonucunda görevi başında şehit olan öğretmenimiz Ayşenur Kalkan ile birlikte hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet; yaralanan vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum. Şenay Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz gibi meslektaşlarımız, gençliğinin baharında, ülkemizin dört bir yanındaki öğrencilerimizi geleceğe en güzel şekilde yetiştirmek için görevlerini yapmaya gittikleri şehirlerde terör örgütü tarafından katledildiler. Şehit edildikleri için Öğretmenler Günü'nü göremeyen, öğrencileri tarafından sevilen ve eğitim uğruna son nefesini veren bütün şehit öğretmenlerimizi de 24 Kasım'da bir kez daha rahmetle anıyoruz.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak 19 ilçemizde, 572 okul, 12 bin öğretmen ve 126 bin öğrencimizle; ulusal ve uluslararası başarılarımız, patent faydalı modellerimiz ve dijital içeriklerimizle Eğitim Kenti Ordu'muzu her alanda daha da ileriye taşıyoruz. Halk Eğitimi Merkezlerimizde 7'den 70'e herkese kapılarımızı açarak sürekli yenilenen ve yeni becerilere ihtiyaç duyulan iş kollarında mesleki eğitim ve hayat boyu öğrenme kapsamında kursiyerlerimize yeni fırsatlar sunuyoruz.

Pansiyonlarda kalan öğrencilerimize gelişmiş konaklama imkânlarımızla, sıcak bir ev ve aile ortamında eğitim öğretim hayatlarını daha sağlıklı bir şekilde devam ettirmelerini sağlıyoruz. Okul öncesi dönemden itibaren her sabah sımsıkı tuttuğumuz elleri; ilkokul, ortaokul lise ve hatta üniversiteye uçurarak geleceğe daha da umutla bakmaya devam ediyoruz.

Bu düşüncelerle, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, bütün meslektaşlarıma bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, görevi başında şehit düşen eğitimcilerimize ve ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Cenabı Allah'tan rahmet diliyorum. Uzun yıllar boyunca öğrencilerini hassasiyetle, büyük bir fedakârlıkla yetiştirmiş, bugün artık emekli olmuş öğretmenlerimize de, sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler niyaz ediyorum." diye konuştu.

Emekli öğretmenler adına söz alan İbrahim Elibolca, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve kadirşinas Türk Milletinin destek ve katkılarıyla, ülkemizin en ücra köşesinden büyük kentlerine kadar, fiziki ve teknik yapılanmalarıyla dünya ile yarışan okullarımızda, emanet aldığımız evlatlarımızı, ana baba hassasiyeti ve bir bilge tavrıyla çağın ihtiyaç duyduğu becerilerle donatılmış, sanat yeteneği gelişmiş, güçlü bir iletişim diline sahip ana baba kıymeti bilen, birlik ve beraberlikten yana vatanını milletini seven öz güveni yüksek ülkemizin geleceği için çalışan fertler olarak yetiştirme gayretinde olduk." diyerek duygularını dile getirdi.  

 

Konuşmaların ardından, aday öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi. Emekliye ayrılan öğretmenlere "Hizmet Şeref" belgeleri ise Valimiz Sayın Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak tarafından verildi. Öğretmenler Günü nedeniyle Bakanlığımız tarafından düzenlenen ilkokullarda resim, ortaokullarda şiir, liselerde ise kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize ödüllerini İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu verdi. 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı, öğretmenlerimizden oluşan  halk oyunları ekibinin gösterisi ve Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencilerimiz tarafından hazırlanan oratoryo sunumu ile sona erdi. Büyük bir beğeni izlenen oratoryo sonrası Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, programı hazırlayan öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik etti. 

 

İlimizde Öğretmenleri Günü etkinlikleri kapsamında Şehit öğretmenlerimiz adına mevlüt okundu, Fatsa Cıngırt Kayası'na doğa yürüyüşü düzenlendi. Merhum öğretmenimiz Hüseyin Kır'ın kabri ziyaret edildi. Emekli öğretmenimiz Burhan Akdeniz, "24 Kasım Öğretmenler Günü" münasebetiyle evinde ziyaret edildi; öğretmenimizle meslek hayatı ve tecrübeleri konusunda sohbet edildi. 

25-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-202225-11-2022

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.