ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü, Çeşitli Program ve Etkinliklerle Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, düzenlenen programlar ve yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı.
24 Kasım Öğretmenler Günü, Çeşitli Program ve Etkinliklerle Kutlandı

Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı, Ordu Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen program ile devam etti. Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan kutlama programına, Valimiz Sayın Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Sayın Mehmet Hilmi Güler, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu, yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan kutlama programında konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu, "Millet Mekteplerinin açıldığı ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e 'Başöğretmenlik' unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm meslektaşlarımın Öğretmenler Günü'nü yürekten kutluyorum." diyerek, sözlerine başladı.

 

İnsanlığa doğruyu, güzeli ve iyiyi öğreten, ilim ve irfanı kuşaktan kuşağa aktaran öğretmenlerimizin dünyanın her yerinde çok kutsal bir vazifeyi icra etmekte olduklarını vurgulayan Müdürümüz, "İnsanlığın temel değerlerini kazanmış, demokrasiyi özümsemiş, adalet duygusu gelişmiş ve vicdanlı bir neslin inşası için; mesleğine yüreğini koyan, öğrencilerinin yeteneklerini fark eden, onları önemseyen öğretmenlere her zaman ihtiyacımız vardır. Biliyoruz ki öğretmenlerimiz, eğitim camiamızın birer neferi olarak bu ihtiyacı karşılamak adına aşkla çalışmaktadırlar.

Mevlânâ Hazretleri bir sözünde ne kadar güzel demiş, değil mi? "Her insan bir cevherdir, işlendiğinde mücevher olur!"Her öğrenci, bizler için en kıymetli cevherdir. 19 ilçemizde, yaklaşık 12 bin öğretmenimizle cevherlerimizisevgiyle, merhametle, sabırla ve şefkatleişleyerek en kıymetli mücevherlerimizi ülkemizin aydınlık yarınlarına hazırlıyoruz. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, "Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak lazım." sözüyle bizlere yüzünü semaya dönmüş ve elindeki malzemeyi hakikat mayası ile mayalamış kişilerin rehber olabileceğini ifade etmektedir. O halde gökyüzünün öğrencisi olmuş biz öğretmenlere düşen görev, elimizdeki en ufak bilgi kırıntısını bile hakikat ölçüsüyle ölçmek ve muhatabına bu şekilde sunmak için gayret sarf etmektir." dedi.

Konuşmasının devamında meslektaşlarına seslenen Müdürümüz, "Sizler, göz bebeğimiz çocuklarımıza ve yarınlarımıza şekil veren usta ellersiniz. Milletimizin geleceğinde en çok söz sahibi olan onurlu bir mesleğin mensuplarısınız. Millet ağacının can suyusunuz. Bu ağacın meyveleri, tadını ve rengini hiç şüphesiz, sizlerin özverili çalışmalarından almaktadır. Unutmayınız ki yetiştirdiğiniz erdemli her birey, milletimize bahşedilmiş eşsiz birer armağandır. Vatanımızın her karışında zorluklara aldırmadan, yılmadan yoluna devam eden, terör saldırılarında şehit olan, dünyayı derinden sarsan Covid19 salgınında sağlık personeliyle el ele milletimizin yardımına koşan, asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli büyük depremde canını hiçe sayarak yardım için yollara düşen sizlersiniz. Sizi anlatmak, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün tasavvurundaki yeni nesli tarih aynasında seyre dalmaktır. Merhum Mehmet Akif Ersoy'un "Gömelim gel seni tarihe, desem sığmazsın!" diye haykırdığı aziz şehitlerimizin emaneti bu topraklar, sizin yetiştirdiğiniz nesiller ile ebedi yurdumuz olmuştur. Bilimin ışığıyla yolunu aydınlatmış nesiller, senin sabır ve emeğinin meyvesidir, öğretmenim!

Bu düşüncelerle, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, bütün meslektaşlarıma bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, görevi başında şehit düşen eğitimcilerimize ve ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Cenabı Allah'tan rahmet diliyorum. Uzun yıllar boyunca öğrencilerini hassasiyetle, büyük bir fedakârlıkla yetiştirmiş, bugün artık emekli olmuş öğretmenlerimize de, sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler niyaz ediyorum. Himayelerinde çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz, programımıza teşrifleriyle bizleri onurlandıran Valimiz Sayın Muammer Erol'a, okullarımıza her türlü desteği veren Bakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Sayın Mehmet Hilmi Güler'e, değerli protokol üyelerimize, kıymetli meslektaşlarıma ve misafirlerimize programa katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum." dedi.

Emekli öğretmenler adına söz alan emekli öğretmenimiz Mehmet Ekiz, mesleğe 41 yıl önce Antalya ilinde başladığını belirterek, "Birikim ve tecrübelerimle, her zaman katkıda bulunmak istiyorum. Sizlerle aynı meslekten olmaktan gurur duyuyorum. Bu kutsal mesleği bizden sonraki öğretmenlere devretmenin mutluluğunu yaşıyorum. Genç öğretmenlerim vatanını, milletini seven, bayrağımızı ve manevi değerlerimizi, kültürümüzü her zaman her şartta koruyup kollayacak gençleri yani umutlarımızı ve geleceğimizi yetiştireceklerdir." diyerek, duygularını dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından, aday öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi ve emekliye ayrılan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri, Valimiz Sayın Muammer Erol tarafından verildi. Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri Valimiz Sayın Muammer Erol ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi. 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı, halkoyunları gösterisi ve Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencilerimiz tarafından hazırlanan oratoryo sunumu ile sona erdi.

24-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-202324-11-2023

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.