ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı (2018)

“24 Kasım Öğretmenler Günü” düzenlenen programlarla ve etkinliklerle kutlandı. 
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı (2018)

Atatürk Anıtı´na İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ tarafından çelenk sunulması ile başlayan kutlama programı Ordu Kültür Sanat Merkezi´nde düzenlenen törenle devam etti.

Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan kulama programına, Valimiz Sayın Seddar Yavuz, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, İl Emniyet Müdür Vekili Gencer Bayram, İl Jandarma Komutan Vekili Albay  Mehmet Balcı,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin Baş, daire müdürleri, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Ordu Kültür Sanat Merkezi(OKSM)’nde düzenlenen program öncesinde, Valimiz Sayın Seddar Yavuz, İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ ve protokol üyeleri 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen “Resim Sergisi”ni gezdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Ordu Kültür Sanat Merkezi´nde yapılan kutlama programında bir konuşma yapan Valimiz Sayın  Seddar Yavuz, “Böylesine anlamlı bir günde sizlerle olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Öğretmenlik, bana göre dünya üzerindeki en değerli, en kutsal mesleklerden birisidir. Böyle bir mesleğin mensupları ile özel günlerinde bir arada olmak, ayrı bir onur ve şereftir. Gününüzü kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sizler, dünya üzerindeki en zor mesleği icra ediyorsunuz. 30 yıldır bu millete ve devlete hizmet eden birisi olarak bana,  ‘dünya üzerindeki en zor mesleklerden bir tanesini ya da bir kaçını sayın’ deseniz, en başa öğretmenlik mesleğini yazarım. Çünkü, öğretmenlerimizin sabırla, günde 8 saati bulan ve sürekli bir şeyler öğretmeye uğraşan, eve geldiğinde de o seslerin çınladığı bir meslek olduğunu hepimiz biliyoruz” şeklinde konuştu.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Ordu Kültür Sanat Merkezi´nde yapılan kutlama programında bir konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin Baş,”Bu onurlu mesleği icra eden bir kişi olmanın gururuyla hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Hoş geldiniz !” dedi.

İlk söz her zaman öğretmenlerin; diyerek konuşmasına başlayan İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin Baş “çünkü yeni günler, onların büyüttüğü fidanların. O fidanların kulağına her ne fısıldarsak bugün, onlar duydukları o sözleri meyveye dönüştürecekler,  dallarına ne kadar kuvvetle ve inandırıcılıkla söylersek dürüstlüğün ve doğruluğun kıymetini, o kadar bereketli ve sağlıklı meyveler dökecektir o fidanlar. Hepimiz biliyoruz ki bu fidanları sağlıklı bir şekilde geleceğe taşımak, milletine ve devletine faydalı bireyler haline dönüştürmek, onları medeniyetlerinin köklerini tanıyan, özgüveni ve sorumluluk bilinci yüksek, girişimci, araştırmacı, sağlıklı ve mutlu bireyler olarak yetiştirmek bizim asli görevimiz. Bu ulvi görev karşısında inancını kaybetmeyen, mücadeleden yılmayan, kendini yenileyen, sürekli gelişen ve geliştiren öğretmenlerimize selam olsun. “ dedi.

Öğretmenlerimiz, yapraklarını hiç dökmeyen köklü ağaçlar gibi;  vatan ormanının en yeşili, en nefes dolusu oldu her zaman diyen İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin Baş, “Bu ülkeyi her gün bir adım daha ileri götürmek vazifesinde, en ağır yük de öğretmenlerimizin. Öğretmenler olarak bu görevi yürütmenin tek yolu her gün yeni adımlar eklemektir bu mücadeleye. Bu gün atacağımız bir adım, ertesi gün atılması gereken iki adım anlamına geldiğini hiçbir zaman unutmamalıyız. Bu adımların atılması, öğretmenin kendini yenilemesi ve ülke adına sorumluluğunu üstlendiği öğrencilerinin üzerinde etkili olup onları iyiye, doğruya,  ülkesini ve milletini seven ve bu vatanın sorumluluğunu her hücresinde hisseden bireylere dönüştürmek için şarttır.  Bu savaşı kazanmanın tek yolu da budur” diyerek devam etti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ, konuşmasına “Günümüz öğretmenin her zamankinden daha fazla fedakarlık göstermesi gerekiyor. Çocuklarımızın ve gençlerimizin etrafını çevreleyen olumsuz bir çok etkenin yok edilmesi, bu çemberden yavrularımızın kurtarılması ancak ve ancak eğitimle mümkündür. Artık bilgi, öylesine tehlikeli tuzakların arasındaki, bu bilgiye ulaşmak isteyen gençlerimizin ne türlü tehlikelerle karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Internet ortamı, bilginin özgürce paylaşıldığı bir alan olmasının yanında bu denetimsizliğin beraberinde getirdiği bir sürü tuzağı da içinde barındırmaktadır.

Çocuklarımız artık ninelerin dizlerinde masal büyüyerek yetişmiyorlar, masalların büyülü havasından çok uzaktalar. Onları şiddete yönelten yüzlerce oyun öylesine cazip geliyor ki onlara… Bütün bu gerçekler ortadayken öğretmenin bütün bu unsurlardan daha etkili olma sorumluluğu vardır. Her şeyiyle öğretmen, öğrenciyi iyiye ve güzele yönlendirmek istiyorsa, bir muallim olarak mutlaka ve mutlaka kendini aşmalıdır. Şahsiyeti inşa ederken milli benlik doğrultusunda,  merhamet ve şefkati esas almalıdır. Nurettin Topçu’nun ifadesiyle “En çok sevilen öğretmenin , en çok seven öğretmen” olduğunu unutmamalıdır. Yine unutulmamalıdır ki  şahsiyeti şahsiyet inşa eder !

Evet, milli benliğimizin her zamankinden daha çok önemli olduğu bu günlerde. Mustafa Kemal’in “Milli benliğini unutan milletler başka milletlere yem olur!” sözünü de dikkatlerinize sunuyorum.

Aynı zamanda Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK gibi bir model var önümüzde. Atatürk, asker olmaktan öte baş  öğretmen bizim için. Mücadelesini, vatanın her sathına yayan, Cumhuriyetimizin temellerini atan, her alanda  yaptığı yeniliklerle “ az zamanda büyük işler” başaran Mustafa Kemal’in  “ Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınızın kazandığı zaferdir. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz... Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız.!” diyerek kara tahta başına geçerek,  eğitime her şeyden fazla önem vermesi çok manidardır.

Yapılan her iyilikte, bir öğretmenin mutlaka emeği vardır. Aşılan her zorlukta, tatlıya bağlanan her kavgada, her haklı mücadelede ve her galip gelinen müsabakada, mutlaka bir öğretmenin emeği vardır. Döşenen her rayda, delinen her dağda , kurulan her barajda; yapılan her metre yolda , yazılan her mısrada, varılan her hedefte, atılan her golde velhasıl  yaptığımız her güzellikte mutlaka bir öğretmenin  emeği vardır.

Okuyan ve okutan, üreten ve ürettiren, düşünen ve düşündüren, seven ve sevdiren bilen ve bildiren öğretmenler, bu ülkede iyilik ve güzellik adına ne varsa sizin… Hayatımızı değiştiren, bize yön veren, geleceğimizi dünümüzde belirleyen işte bu öğretmenlerdi ! Onlar… Her türlü zorluğa rağmen, hep vardılar.

Analarımız kadar kutsal, babalarımız gibi kahramandılar. Kutsal olmasalar, bu ağırlığı dayanılmaz olan yükle, yaşayamazdılar. Sorumluluğu bütün sorumluluklardan daha ağır olan ama taşıması bütün yüklerden daha aziz olan, bu yükle yüklendiler. diyerek devam etti.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ, konuşmasına Bugün onların günü; kutlu olsun…

Çok kıymetli ve elleri öpülesi öğretmenlerim,  Bu gün sizlere verecek  milyonlarca  çocuğumuz var, daha  başka da bir hediyemiz yok… sözleri ile son verdi.

Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi Hasbi Tut da günün anlam ve önemiyle ilgili yaptığı konuşmada, ”İlk emri ‘Oku’ olan yüce kitabımıza iman etmiş ilim Çin’de de olsa gidin alın buyruğunu düstur edinmiş, ‘bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ sözünü yol bellemiş bir inancın temsilcileri dünyaya boyun eğdiren ancak, hocaların önünde eğilmekten içtinap etmeyen cihan sultanlarının, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştireceksiniz’ sözüyle öğretmenlerimizi baş üstünde tutan ecdadın torunları olarak, bu yüzyılda ülkemizi ve dünyayı yönetecek nesilleri ülkemizin değerlerine uygun olarak bizler yetiştireceğiz, bundan hiç şüpheniz olmasın” diye konuştu.

Emekli öğretmenler adına söz alan İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Emekli Şube Müdürümüz Halil İnce ise yaptığı konuşmada, 1981 yılından bu yana 24 Kasım tarihinin öğretmenler günü olarak kutlandığını söyleyerek, ”Atatürk’ün biz öğretmenlerden istediği beklediği fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmemizdir. Türk millli eğitimi bu temel üzerinde kurulmuştur. Öğretmen ve eğiticiden yoksun insanlar henüz millet olma vasfını kazanamamıştır bu bahtiyarlığa erişememiştir” diye buyurmuştur” diyerek, duygularını dile getirdi.

Konuşmaların ardından aday öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi ve emekliye ayrılan öğretmenlere şeref hizmet belgeleri  ile yaptığı hizmetlerden ödül alan ve proje ekibinde yer alan öğretmenlere de ödülleri,  Valimiz Sayın Seddar Yavuz tarafından verildi.

Programda ayrıca, kitap yazım komisyonunda görev alan öğretmenlerle Ar-Ge biriminde görev yapan öğretmenlere de başarı belgesini, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş verdi.


24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren  öğrencilerin ödülleri ise,   İl Milli Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin Baş tarafından verildi.


24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı,  “Öğretmene Vefa” adlı video gösterimi ve Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi ile sona erdi.

25-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-2018

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.