ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

520 Depremzede Öğrencimiz, İlimizde Eğitim Öğretime Başladı

520 Depremzede Öğrencimiz, İlimizde Eğitim Öğretime Başladı

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen, merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi olmak üzere 11 ilimizde hissedilen deprem nedeniyle eğitim-öğretime verilen aranın ardından depremden etkilenen illerimiz dışındaki 71 ilimizdeki tüm kademelerdeki öğrencilerimiz, 20 Şubat Pazartesi günü eğitim öğretime başladı.

Afet bölgesindeki öğrencilerimizin eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamaması amacıyla öğrencilere Bakanlığımız tarafından nakil kolaylığı sağlanmıştır. Bu amaçla okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında kayıtlı öğrencilerin nakilleri, istemeleri hâlinde yerleşim yeri adres bilgilerine bakılmaksızın Türkiye genelindeki okullara "Doğal Afet Nedeniyle Nakil" seçeneği kapsamında il/ilçe millî eğitim müdürlükleri koordinasyonuyla okul müdürlükleri tarafından e-Okul sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Afet bölgesindeki illerimizde ortaöğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilerin Türkiye genelinde eğitime erişimlerinin üst seviyede sağlanabilmesi adına, istemeleri hâlinde Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu" başlıklı 23. maddesinin 6. fıkrası hükümlerine göre, Türkiye genelindeki okullara il/ilçe nakil komisyonlarınca herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermeden yerleştirilmeleri sağlanmaktadır.

Afet bölgesinden ilimize nakil gelen 520 depremzede öğrencimizin e okul kayıtları tamamlanarak ilimiz genelindeki okullarımıza yerleştirildiler. Öğrencilerimizin eğitim öğretim süreçlerine sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri amacıyla 20 Şubat Pazartesi gününden itibaren duyguları tanıma, duygularla baş etme, güvenlik, umut aşılama, benlik saygısı, sosyal ilişkiler, yardım arama modüllerinden oluşan"Deprem Psikoeğitim Programı" uygulanacaktır. Rehberlik ve araştırma merkezlerimiz tarafından sorumluluk bölgelerindeki rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlara, "Deprem ve Yas Psikoeğitim Programları" ile öğretmen-veli oturumları hakkında uzaktan bilgilendirme toplantıları yapıldı. İlimizdeki Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimizin faaliyetleri ile depremden etkilenen öğrencilerimiz ve ailelerine yönelik psikososyal destek çalışmalarına devam edilecektir.

Müdürümüz, "İlimize nakil gelen depremzede öğrencilerimize ders kitabı, kaynak kitap, kırtasiye malzemeleri ve kıyafet konularında Müdürlüğümüz koordinesinde öğrencilerimizi destekliyoruz. Öğrencilerimizin bu süreci daha iyi bir şekilde atlatabilmeleri amacıyla tüm çalışma arkadaşlarımızla gerekli desteği sağlıyoruz. Eğitim Kenti Ordu olarak bu zorlu süreçte depremzede öğrencilerimizin yanındayız. Depremden etkilenen illerimize ve vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletirken hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum." dedi. 

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.