ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Altınordu Özel Eğitim Uygulama Okulunda "Kas ve İskelet Sistemi Hastalıklarını Önlemek İçin İşbirliği Protokolü Projesi"nin Açılışı Gerçekleştirildi

Altınordu Özel Eğitim Uygulama Okulunda

Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu ve Ordu İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Dursun Tüzün tarafından imzalanan protokol ile kas ve iskelet sistemi hastalıkları kaynaklı ölümlerin ve sakatlıkların azaltılması, yaşam kalitesinin artırılması, kas ve iskelet sistemi hastalıklarına ait sağlık giderlerinin ve iş gücü kayıplarının azaltılması amaçlanmaktadır.

Kas ve iskelet sistemi hastalıklarını önleme ve kontrol esaslarını belirleyen işbirliği protokolü projesinin açılışı Altınordu Özel Eğitim Uygulama Okulunda gerçekleştirildi. Açılışa; Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, Sağlık Müdürü Op.Dr.Dursun Tüzün, Müdür Yardımcımız Fahri Zaimoğlu, Altınordu İlçe Millî Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Fatih Aydın, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Volkan Karabacak, Okul Müdürü Salim Şahin ile sağlık çalışanları, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan Müdürümüz; "İmzalan protokolle; kas ve iskelet sistemi hastalıklarının kişilerin yaşam kalitesini ve yaşam alanlarını ciddi şekilde etkilemesini engellemeye yönelik önlemler alınması, aileler ve öğretmenlerle iş birliği içerisinde farkındalığın artırılması, en önemlisi de bu rahatsızlıklara yönelik egzersizler yaptırılarak ailelerin bilgilendirilmesi planlanmaktadır. Bu vesileyle, ilimizde açılışını gerçekleştirdiğimiz bu güzel projenin Türkiye'de ilk kez uygulanıyor olması diğer illerimize de örnek teşkil etmektedir. Böyle bir projeye öncülük ettikleri için başta Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Dursun Tüzün'e, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm.Dr.Fatih Aydın'a, Fizyoterapist Ömer Ulusoy'a ve ev sahipliği yapan okulumuza teşekkür ederim."dedi.

Daha sonra konuşma yapan Sağlık Müdürü Op. Dr. Dursun Tüzün ise; "Bu güzel projenin hayata geçirilmesi için biz de gerekli çalışmaları yaptık. Buradaki amacımız çocuklarımızdaki kas ve iskelet sistemi problemlerini en aza indirmek ve ileriye dönük meydana gelecek bu tür problemleri engellemek, çocuklarımızın fiziksel aktivite düzeylerini artırmaktır. Aynı şekilde aileleri de bilinçlendirmektir. Ben huzurunuzda, iş birlikleri için İl Millî Eğitim Müdürümüze, Okul Müdürümüze ve projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

Müdürümüz ve İl Sağlık Müdürünün konuşmalarının ardından söz alan Fizyoterapist Ömer Ulusoy; "Öncelikle tüm öğrencilerimizi taramadan geçiriyoruz. Sonrasında öğrencilerimizi takip edilmeli, takip edilebilir ve takibi gerek yok diye gruplandırıyoruz. Bu hususta mümkün mertebe aileleri sistemin içerisine katmaya çalışıyoruz. Biz fizyoterapistlerin "Hayatınıza Hareket Katıyoruz" diye bir sloganı var. İnşallah burada da çocuklarımızın hayatlarına dokunabiliriz. Onlara faydalı olabiliriz. Projeye önderlik ettikleri için İl Millî Eğitim Müdürümüze ve İl Sağlık Müdürümüze çok teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Müdürümüz ve İl Sağlık Müdürü öğretmenlerimizle sohbet etti, öğrencilerimizle hatıra fotoğrafı çektirdiler. Fizyoterapist Ömer Ulusoy da bazı öğrencilerimize fiziksel aktivite düzeyini artırıcı egzersizler yaptırdı.

02-12-202202-12-202205-12-202205-12-202205-12-202205-12-202205-12-202205-12-2022

 

 

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.