ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İkinci Ara Tatili Öncesi Öğrencilerimiz ile Buluştu

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, okullarda ikinci ara tatil öncesi son ders gününü Durugöl Şehit Bayram Gümüş İlkokulunda, öğrencilerimizle birlikte karşıladı.
Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İkinci Ara Tatili Öncesi Öğrencilerimiz ile Buluştu

Millî Eğitim Bakanlığımıza bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki 19 milyon öğrenci, 17-20 Nisan'da yapacağı 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı ikinci ara tatili öncesi bugün son derslerini işledi.

 

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer; ara tatil öncesi son ders zilinin çaldığı günde Valimiz Sayın Tuncay Sonel ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu ile birlikte Altınordu ilçemizdeki Durugöl Şehit Bayram Gümüş İlkokulunda öğrencilerimiz ile bir araya geldi.

 

Burada açıklamalarda bulunan Bakanımız Sayın Mahmut Özer, bugün itibariyle 19 milyon öğrenci ve 1.2 milyon öğretmen ile birlikte bir haftalık ara tatile girildiğini belirterek öncelikle tüm öğrenci ve öğretmenlere iyi tatiller dilediğini ifade etti. Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Bu dönem bir haftalık ara tatilimiz Ramazan Bayramıyla kesişti. Öğretmenlerimiz, idari izinli sayılacaklar ve mesleki gelişimleriyle ilgili seminerleri inşallah Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden istedikleri yerlerden alabilecekler." dedi.

 

Açıklamasında, öğretmenlere özellikle teşekkür eden Bakanımız Sayın Mahmut Özer, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerden itibaren, hiçbir çağrı olmadan öğretmenlerin sahaya fedakâr bir şekilde koştuğuna işaret ederek şunları söyledi: "Bu süreçte Necip Fazıl Kısakürek'in kim var denildiği zaman sağına soluna bakmadan tek tek ben varım diyen gençlikle ilgili o muştusu, gerçekten öğretmenlerimizde tecelli etti. Yani 6 Şubat depreminde kim var denildiği zaman sağına ve soluna bakmadan sahaya koşan öğretmenlerimiz oldu. O öğretmenlerimiz ki ilk günden itibaren depremzede vatandaşlarımızın yeme ihtiyacını, barınma ihtiyacını karşılamak için gerçekten büyük fedakârlık gösterdiler. O öğretmenlerimiz ki bölgeye gönderilen yardımların dağıtımında çok büyük fedakârlık gösterdiler. O öğretmenlerimiz ki çadırlarda, konteynerlerde çocuklarımızın ve ailelerin psikolojik sağlamlıklarını güçlendirmek için her türlü destek verdiler. O öğretmenlerimiz ki MEB AKUB ismi altında arama kurtarma birimi olarak o enkazların altından canlı vatandaşlarımızı kurtarmak için büyük riskler aldılar. O öğretmenlerimiz ki her türlü koşulda hiç şikayet etmeden vatandaşının yanında olmak onun dertlerine derman olmak için çaba sarf ettiler. İşte bu öğretmenlerimize ve tüm eğitim camiasına en içten şükranlarımı sunuyorum."

 

"Tüm Öğretmenlerimize Millî Eğitim Bakanlığı Adına En İçten Şükranlarımı Sunuyorum"


Öğretmenlerin kovid-19 salgınında da sürecin gerçek kahramanlarından biri olduğunu tekrar dile getiren Bakanımız Sayın Mahmut Özer, herkesin can derdinde olduğu zamanlarda vefa gruplarında vatandaşlara yardım etmek için, yardımları ulaştırmak için büyük fedakârlık gösterdiklerini söyledi. Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Öğretmenlerimiz, yine meslek liselerinde vatandaşımızın ihtiyaç duymuş olduğu maskeyi, dezenfektanı, yüz koruyucu siperlikleri ve diğer tüm ihtiyaç duyulan ürünleri üretmek ve ihtiyaç noktalarına ulaştırmak için öğrencilerimizle birlikte büyük fedakârlıklar göstermişti." diye konuştu.

 

"Onun için bu sürecin kahramanı olan tüm öğretmenlerimize en içten, tüm milletim adına, Millî Eğitim Bakanlığı adına en içten şükranlarımı sunuyorum." diyen Bakanımız Sayın Mahmut Özer, hâlâ bölgede bulunan öğretmenlere, gönüllü olarak çalışan öğretmenlere de katkılarından dolayı teşekkür etti. Depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, "İnşallah devlet, millet el ele vererek, oralarda hızlı bir şekilde toparlayacağız." ifadesini kullandı.

 

Deprem bölgesindeki hayatın normalleşebilmesi için eğitimin öncelikli olarak normalleşmesi gerektiğine vurgu yapan Bakanımız Sayın Mahmut Özer, konuşmasını şöyle sürdürdü: "6 Şubat tarihinden itibaren Bakanlıktaki arkadaşlarımızla valiliklerimizle, il millî eğitim müdürlüklerimizle bu bilinçle hareket ettik. Sizlerin de bildiği gibi depremden etkilenen 10 ilimizde hayatı normalleştirmenin yolunun eğitimi normalleştirmekten geçtiği bilinciyle, her yerde ve her şartta eğitim mottosuyla öncelikli olarak çadırlarda, konteynerlerde yeni eğitim sınıfları oluşturarak öğrencilerimizi bulundukları her mekânda öğretmenleriyle buluşturmaya büyük özen gösterdik. Daha sonra da deprem bölgesindeki 10 ilimizi 3 kategoriye ayırarak normalleştirmenin yollarını aradık. Birinci kategoride Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa illerimizi 1 Mart tarihi itibariyle merkez ve tüm ilçelerdeki eğitim öğretimi normalleştirdik. Yine 2. kategoride yer alan Osmaniye, Gaziantep ve Adana illerimizde de eğitim öğretimi 13 Mart itibariyle merkez ve ilçelerde normalleştirdik. Geriye kalan ve depremden en fazla etkilenen Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay'da ise merkez ve ilçelerin tamamında bir anda değil, sağlam binalarda ilçe bazlı bir şekilde eğitim öğretimi normalleştirmek için 27 Mart tarihinde belirli ilçelerde eğitim öğretimi başlattık. Bu kapsamda 27 Mart'ta Malatya'da 8 ilçede, Kahramanmaraş'ta 2 ilçede, Hatay'da 7 ilçede ve Adıyaman'da 5 ilçede çocuklarımızı öğretmenleriyle buluşturduk."

 

"24 Nisan Tarihi İtibarıyla 81 İlde Merkez ve Tüm İlçelerde Eğitim Öğretim Kaldığı Yerden Devam Edecek"


Sonraki süreçte okulların sağlamlık durumu, çevresindeki şartların olgunlaşması gibi kriterler dikkate alınarak hangi ilçelerde eğitim öğretime başlanacağı kararının valiliklere bırakıldığını anlatan Bakanımız Sayın Mahmut Özer, valiliklerinin kendilerine verilen bu inisiyatifi Bakanlıkla istişare ederek kullandığını ifade etti. 

 

Bu kapsamda Malatya'da 3 Nisan, Kahramanmaraş'ta 10 Nisan tarihi itibarıyla merkez ve tüm ilçelerde eğitim öğretimin başladığının altını çizen Bakanımız Sayın Mahmut Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "10 Nisan itibarıyla 79 ilimizde merkez ve ilçelerin tamamında eğitim öğretim normalleşmiş oldu. Geriye iki ilimiz kaldı. Hatay'da 3 Nisan'da açmış olduğumuz ilçelere ilave olarak İskenderun'da, 10 Nisan'da da Belen, Hassa ve Kumlu'da eğitim öğretim başladı. Hatay ve Adıyaman Valiliklerimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde 24 Nisan, yani bu bir haftalık ara tatilden sonra Hatay ve Adıyaman'da da merkez ve tüm ilçelerde eğitim öğretimin başlaması kararı aldık. Dolayısıyla 24 Nisan tarihi itibariyle artık ülkemizde 81 ilde merkez ve ilçelerde hiçbir eksiklik kalmadan eğitim, öğretim kaldığı yerden devam etmiş olacak ve hayatın o bölgedeki normalleşmesiyle ilgili en önemli adamı biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak da tamamlamış olacağız."

 

Bölgede atılan normalleşme adımlarının 10 ilden nakillerini diğer illere aldıran öğrencilerin geri dönüşlerini hızlandırdığını kaydeden Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Bugün itibarıyla nakillerini diğer illere aldırıp tekrar 10 ile geri dönen öğrenci sayımız, 32 bin 659'a ulaştı. Ben inanıyorum ki 24 Nisan tarihi itibariyle Hatay ve Adıyaman'da da merkez ve tüm ilçeleri açtıktan sonra bu rakam her geçen gün daha fazla artacaktır. En fazla geri dönüşün olduğu ilk dört il 8 bin 269 öğrenciyle Kahramanmaraş, 6 bin 472 öğrenci ile Gaziantep, 6 bin 181 öğrenciyle Hatay ve 3 bin 519 öğrenciyle Malatya oldu. Gördüğünüz gibi Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da öğrencilerimiz hızlı bir şekilde artık dönmeye başladı." diye konuştu.

 

"3 Bin 450 Noktada Destekleme ve Yetiştirme Kuşlarından 145 Bin Öğrenci Yararlandı"


Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Bakanlık olarak en önem verdikleri öğrenci grubunun LGS ve YKS'ye girecek öğrenciler olduğuna dikkati çekerek "6 Şubat tarihinden itibaren destekleme ve yetiştirme kurslarını devreye sokarak bu öğrencilerimize özel ihtimam gösterdik; kaygıya düşmemeleri için ve sınavlara hazırlanmalarıyla ilgili. Şu an geldiğimiz noktada tüm bölgede, on ilimizde 3 bin 450 noktadaki destekleme yetiştirme kurslarında çocuklarımıza destek olmaya devam ediyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 145 bin öğrencimiz mevcut olarak bu kurslardan yararlanıyorlar. Bu bir haftalık tatilde kurslarımız kapanmayacak, açık olmaya devam edecek." diye konuştu. 

 

Bakanımız Sayın Mahmut Özer, eğitimin normalleşmesindeki katkılarından dolayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, AFAD Başkanı Yunus Sezer'e, illerde görev yapan valilere ve kaymakamlara teşekkür etti. Bakanımız Sayın Mahmut Özer, okulların sağlamlık ve hasar tespitiyle ilgili süreçteki desteklerinden dolayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a; bu süreçte Mehmetçik okulları açarak öğrencilerin okulla buluşmasına büyük katkı veren Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'a ve kuvvet komutanlarına; İskenderun'da gemiyi tahsis ederek öğrencilerin LGS ve YKS'ye hazırlanmalarında katkı veren Enerji Bakanı Fatih Dönmez'e de çok teşekkür etti. 

 

Bu süreçte tüm Bakanların eğitim kurumlarının hızlı bir şekilde açılması için çok büyük destek verdiklerini belirten Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Tüm öğrencilerimiz ve oradaki ailelerimiz adına hepsine minnettarım. Tüm öğrencilerimize bir haftalık tatilde iyi eğlenceler, iyi tatiller diliyorum. Öğrencilerimizden tek istirhamımız var; ders çalışmasınlar, dinlensinler ama tatilde en az bir tane kitap okusunlar. Tüm ailelerine yapmış oldukları fedakârlıklardan dolayı çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

 

Açıklaması öncesinde öğretmenler odasını da ziyaret eden Bakanımız Sayın Mahmut Özer, burada öğretmenlerimiz ile sohbet etti. Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Gerçekten tüm bu zorlu süreçlerin kahramanı siz öğretmenlerimiz olduğu için sizlerle gurur duyuyoruz." dedi.

14-04-202314-04-202314-04-202314-04-202314-04-202314-04-202314-04-202314-04-202314-04-2023

 

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.