ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanlığımızdan Çıraklara Lise Diploması Kolaylığı

Bakanlığımızdan Çıraklara Lise Diploması Kolaylığı

Bakanlığımız mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanların istihdam durumlarını araştıran proje sonuçlarını açıkladı.

Zorunlu eğitim kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitimin çok önemli bir ayağı olan Mesleki Eğitim Merkezleri çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimleri veriliyor. Alanda büyük açığı kapatan kalfa ve ustalar da bu okullarda yetişiyor. 323 mesleki eğitim merkezinde 100 binin üzerinde öğrenci eğitim alıyor. Şimdi bu binlerce öğrenciye diploma kolaylığı geliyor.

BİR GÜN OKUL, 4 GÜN İŞLETME MODELİ TUTTU

Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamalara göre, Mesleki Eğitim Merkezi mezunlarının yüzde 88'i eğitim aldıkları alanlarda çalışıyor. Bu okullarda öğrenciler haftada bir gün okula gidiyor, diğer günler sektörlerdeki işletmelerde beceri eğitimi alıyor. Bu kapsamda yapılan araştırma özel sektörün bu eğitime katkısının büyük olduğunu ortaya koydu.

Ayrıca mezunların yüzde 75'i beceri eğitimi aldıkları işletmelerde çalışmaya devam ediyor.

MERKEZLERDEN DERS ALANLARA DA DİPLOMA              

Mesleki Eğitim Merkezlerinden mezun öğrencilerin, dört yıllık zorunlu eğitimi tamamlamalarına rağmen lise diploması alabilmek için okul dışında mesleki açık öğretim lisesine kaydolup orada da başarılı olmaları gerekiyordu. Bundan sonra öğrenciler, bu merkezlerde akademik dersleri de alacak. Yani mesleki eğitimin yanı sıra merkezlere gelecek öğretmenlerden alacakları ders sonucunda diplomalarına kavuşacaklar.

Bakanlığımız Mesleki Eğitim Merkezlerinden mezun olanların lise diploması alabilmeleri için hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunun da müjdesini verdi: "6764 sayılı kanun ile mesleki eğitim merkezlerinden mezun olanların diploma alabilmeleri için Bakanlığımız tarafından belirlenen fark derslerini tamamlama zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan düzenlemeyle mesleki eğitim merkezlerinden ustalık belgesini almaya hak kazanmış mezunların diploma alabilmeleri için bakanlıkça belirlenen fark derslerini açık ortaöğretim kurumları yoluyla başarmaları zorunluluğu getirilerek, diplomaların Mesleki Açık Öğretim Lisesi tarafından ilgili mevzuatına göre düzenlenmesi sağlanacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İMKÂNI

Bakanlığımız Mesleki Eğitim konusunda bir adımı da bu öğrencilere yüz yüze eğitim alma şansı tanıyarak attı. Ortaokul mezunu çırak, kalfa ya da usta hangi yaşta olursa olsun mesleki eğitim merkezinde eğitim alan herkes sınavları başarıyla bitirdiğinde lise diplomasına sahip olabilecek. Kuşkusuz öğretmenlerin özellikle akademik dersleri bu merkezlere gelerek vermeleri öğrencileri bu konuda rahatlatacak.

UYGULAMA 2019-2020 ÖĞRETİM YILINDA

Öğrencilerin açık ortaöğretim yoluna ilave olarak istemeleri durumunda mesleki eğitim merkezlerinde fark derslerini alabilmesi hedefleniyor. Hazırlık çalışmalarında son aşamaya gelindi. Hazırlıklar tamamlandığında mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenciler diploma alabilmek için fark derslerini ya halen uygulamada olan açık öğretim kurumları yoluyla ya da yeni uygulama olarak mesleki eğitim merkezlerinde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayabilme imkânına sahip olabilecek.

Bakanlığımız tarafından yapıla çalışmalar bu ay tamamlanıyor, 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak.

116 KREDİYİ TAMAMLAMALARI GEREKİYOR

Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri, lise diploması alabilmek için açık öğretim liselerine kayıt olmak zorunda. Örneğin, bir mesleki eğitim merkezi öğrencisinin mesleki açık öğretim lisesine kayıt olduğunda Türk dili ve edebiyatı (40 kredi), din kültürü ve ahlak bilgisi (16 kredi), tarih (12 kredi), TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük (4 kredi), coğrafya (8 kredi), matematik (22 kredi), fizik (8 kredi), kimya (8 kredi), biyoloji (8 kredi), felsefe (8 kredi), yabancı dil (8 kredi), sağlık bilgisi ve trafik kültürü (2 kredi) ile seçmeli derslerden toplam 116 kredi alması gerekiyor. Dört yıllık zorunlu eğitimi tamamlamalarına rağmen lise diploması alabilmek için okul dışında mesleki açık öğretim lisesine kayıt yaptırıp orada da başarılı olmaları gerekiyor.

27-05-201927-05-2019

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.