ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAŞÖĞRETMEN ANADOLU LİSESİ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

ODTÜ ULUSLARARASI 2015 ‘’YILIN YEŞİL BEYNİ’’ yarışmasında büyük bir başarıya imza atan Başöğretmen Anadolu Lisesi, Lise kategorisinde ‘’Yılın Yeşil Beyni’’ ödülünü alarak Dünya Şampiyonu oldu.    
BAŞÖĞRETMEN ANADOLU LİSESİ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü tarafından, çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’na ABD’den Çin’e Kenya’dan Vietnam’a kadar bu yıl 31 farklı ülkeden 254 proje katıldı. Yarışmaya başvuran ülkeler arasında İngiltere, Avusturalya, Makedonya, İran, Japonya, Güney Kore, Mısır, Bahreyn, Tayland, Ruanda, Malezya, Endonezya, Fransa, Özbekistan, Pakistan, Hollanda   da      bulunuyor.

 

 

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen ve lise kategorisinde 188 ,üniversite kategorisinde 66 başvuru olan yarışmanın finalistleri jürinin yaptığı iki aşamalı değerlendirme sonunda belirlendi. Buna göre Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi finale kalan 5 ekip arasına girerek büyük bir başarıya daha imza attı.

 

Tüm finalist ekipler 09.10.2015 tarihinde jüri önünde sunumlarını gerçekleştirdiler. Jüri değerlendirmesi sonucunda Lise kategorisinde  Birincilik ödülüne layık görülen Biyoloji Öğretmeni Selahattin Özbucak danışmanlığında ‘’Yerel tohumlara doğal koruma: Propolisle kaplama’’ isimli projeyi hazırlayan, Esra Avcı ve Yağmur Bircan isimli öğrencilerimiz birincilik ödüllerini ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet ACAR ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Turgut TÜMER’in elinden aldılar.

 

Üniversite kategorisinde ise birinciliği ‘’Eco-pads: Biodegradable Absorbers’’ isimli projeleriyle Hindistan Mumbai Institute of Chemical Technology, Matunga Üniversitesinden Amita Dhadphale ve Pratik Bhishma kazandı.

 

 

Okulumuzun elde ettiği pek çok başarıya bir yenisini ekleyen proje ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamı diliyoruz.

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.