ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EBA CANLI DERS Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

EBA CANLI DERS Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Harici Canlı derslerde siber saldırılara karşı korunmak için Bakanlığımız tarafından hazırlanan ''Harici Canlı Dersleri Güvenle İşleme'' videosunu ve öğretmen, öğrenci ve velilere yol gösterecek diğer videoları izlemek için buraya tıklayabilirsiniz...

20.09.2020 Tarihinde Gelen Yenilikler

 1. 22 Eylül 2020 Salı itibari ile 1., 4. sınıflar ve Hazırlık sınıfları Pazartesi - Cumartesi günleri dahil her gün 8:30 - 20:20 arası istenilen saatte "Canlı Ders" yapılabilecek.
 2. 1., 4. sınıflar ve Hazırlık sınıflar için haftalık açılabilecek canlı ders için bir kota uygulanmayacak.
 3. 1., 4. sınıfların canlı dersleri sınıf öğretmenleri tarafından oluşturulacak. (Daha önce okul müdürlükleri tarafından yapılıyordu)
 4. Ortaokul ve Lise için canlı dersler yine okul müdürlükleri tarafından belirlene saatlerde oluşturulmaya devam edilecek.
 5. Canlı dersler 5-12 sınıflar için haftanın 6 günü Pazartesi - Cumartesi günleri hergün aynı saat olacak şekilde planlandı.
 6. 22 Eylül itibari ile 5, 6, 7, 9, 10, ve 11. Sınıflar haftalık *24 saat*, 8 ve 12. Sınıflar haftalık *36 saat* canlı ders yapabilecekler.
 7. İl ve sınıf seviyesi bazında yeni canlı ders yapılabilecek ders saatleri http://eba.gov.tr/#/sinif-bazli dresinden öğrenilebilir.
 8. Harici Canlı ders yani ilkokullar canlı ders'leri bilgisayarlarındaki zoom programı üzerinden yapacak.
 9. İlkokuldaki branş öğretmenleri harici canlı derslerini kendileri oluşturacak.
 10. İlkokul müdürleri okullarındaki sınıf ve branş öğretmenlerinin oluşturdukları harici canlı dersleri görebilecekler.
 11. Harici canlı dersler(ilkokuldaki canlı dersler) zoom un kendi uygulaması ile yapılacak. Eba canlı ders uygulaması ilkokullarda pazartesi gününden sonra kullanılmayacak.

İlkokul öğretmenleri, Harici Canlı Dersleri nasıl oluşturacaklarını aşağıdaki videodan öğrenebilirler.

      İlkokul Öğretmenlerinin HARİCİ CANLI DERS OLUŞTURMA Videosu              

Eski Duyurular

Devam etmekte olan uzaktan eğitim sürecinde, öğretmenlerimizin  kendi öğrencileri ile uzaktan ders yapma ve etkileşimde bulunmalarına olanak sağlayacak EBA Canlı Sınıf özelliği ilk olarak 13.04.2020 tarihinde tüm 8. sınıf, lise hazırlık sınıfı ve 12. sınıfların kullanımına açılmıştı.  23.04.2020 tarihinden itibaren ise bu özellik,  3. sınıf ve üzeri tüm sınıf seviyeleri için öğretmen ve öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. EBA Canlı Sınıf oluşturma yetkisi okul müdürleri ve müdür yardımcılarındadır. Okul müdürleri ve müdür yardımcıları EBA'ya kendi hesapları ile giriş yaptıklarında sol menüde Canlı Ders butonuna bastıklarında kendi okullarında yer alan ilgili sınıflar ve öğretmenler için canlı ders atayabileceklerdir.  Kaliteli ve verimli bir deneyim yaşanması için sınıf seviyelerinin canlı ders yapabileceği saatler farklılaştırılmıştır. Okul müdürleri ve müdür yardımcıları kendi ekranlarında görecekleri saatler için canlı ders oluşturabilirler. Okul müdür ve müdür yardımcıları tarafından atanan canlı derslerin saati geldiğinde canlı dersin atandığı öğretmenin dersi başlatmasıyla  ders başlar ve öğrenciler derse katılabilir.

Canlı Sınıf özelliği ile ilgili ayrıntılı bilgilendirmeler için aşağıdaki bağlantıları kullanabilir ve Videoları izleyebilirsiniz. Ayrıca yardım için ilçenizden sorumlu Fatih Projesi Eğitmeninden yardım alabilirsiniz.

EBA CANLI DERS YENİ ÖZELLİKLER (9 Mayıs)
 

Okul Yönetiminin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Öğretmenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 

Okul Yöneticileri İçin Canlı Ders Oluşturma Yardım Videosu

Okul Yöneticileri İçin Canlı Ders Oluşturma İşlem Adımları

 

Öğretmenler İçin Canlı Ders Başlatma Videosu

Öğretmenler İçin Canlı Ders Başlatma İşlem Adımları

Öğretmenler İçin Canlı Ders İşleme Videosu

 

Öğrenciler İçin Canlı Derse Katılma Videosu

Öğrenciler İçin Canlı Derse Katılma İşlem Adımları

 

EBA Canlı Derste Karşılaşılan Bazı Hatalar ve Çözüm Yolları

General Mobile e-TAB 5 tabletinize Android 5.1 Sürümü'nü yükleme dosyasını indirmek için tıklayınız

 

Sınıf Bazlı Canlı Ders Takvimi İçin Tıklayınız.

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.