ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Camiamız İçin "Hayatımız İletişim" Semineri Düzenlendi

Eğitim Camiamız İçin "Hayatımız İletişim" Semineri Düzenlendi  
Eğitim Camiamız İçin

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce uygulanan "Yönetici Gelişim Programı" kapsamında, Valimiz Sayın Tuncay Sonel'in girişimleriyle "Hayatımız İletişim" semineri düzenlendi.

 

Ordu genelinde görev yapan İlçe Millî Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve Öğretmenlerimize yönelik düzenlenen "Hayatımız İletişim" seminerine, Valimiz Sayın Tuncay Sonel, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu da katıldı.

 

"Hayatımız İletişim" seminerinde, 25 yıllık televizyon habercisi, akademisyen ve TGRT Haber TV Spikeri Mehmet Aydın, deneyimli radyocu ve Radyo Turkuaz programcısı Hopdedik Ayhan (Güngör), deneyimli radyocu ve Radyo 7 program sunucusu ve akademisyen Umut Öztürk tarafından iletişimin tüm boyutları hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

 

"Hayatımız İletişim" seminerine konuşmacı olarak katılan Mehmet Aydın; etkili konuşma, diksiyon ve hitabet, topluluk önünde konuşma, beden dili ve iletişim hataları, Umut Öztürk; kelimelerin gücü, iletişimin psikoloji ve sosyolojiye yansımaları, iletişim kaynaklarını etkin kullanma, Hopdedik Ayhan; sosyal medyanın nasıl kullanılıp kullanılmayacağı, sosyal medyanın yaşantımıza etkileri, yeni nesil medya kuramları, konularında uygulamalı ve eğlenceli bir anlatım tarzıyla sunum yaptı.

 

Programın sonunda, "Hayatımız İletişim" seminerine konuşmacı olarak katılan Mehmet Aydın, Hopdedik Ayhan ve Umut Öztürk'e çiçek takdim ederek, teşekkür eden Valimiz Sayın Tuncay Sonel, "Eğitim camiamız adına birbirinden kıymetli üç dostumuza Ordu'muza hoş geldiniz diyorum. Onlar sunum yaparken zaman su gibi geçti. Hep birlikte onların anlatımından keyif aldık. Mehmet kardeşimize, Ayhan kardeşimize, Umut kardeşimize yolları, bahtları açık olsun diyoruz. Ordu'muzda sizleri görmek ve ağırlamak bizim için keyifti" diye konuştu.

 

Eğitim camiasına çok kıymet ve önem verdiğini ifade eden Valimiz Sayın Sonel, "19 ilçemizle birlikte biz kocaman bir aileyiz. Bu kocaman ailenin içerisinde ise eğitim camiamız, kıymetli öğretmenlerimiz çok önemli. İl Millî Eğitim Müdürümüzün öncülüğünde başarılı ve güçlü bir eğitim Ordumuz var. Eğitimde, hem Sayın Cumhurbaşkanımızın, hem Sayın Millî Eğitim Bakanımızın, hem de Ordulu iş insanlarımızın, hayırseverlerimizin destekleriyle yaklaşık 23 ayda 51 okula ulaşmamız, bunun göstergesidir. Bu bir gönül işi ve birliktelik işidir. Rabbim sizlere de her konuda yardımcı olsun. Her zaman başımızın tacısınız. Kapımız sizlere her daim açık" şeklinde konuştu.

 

Programın gerçekleştirilmesinde verdiği destek ve katkıdan dolayı Valimiz Sayın Tuncay Sonel'e teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, "Gerçekten harika bir program oldu. Mutlu olduk, şeref duyduk. Yönetici Gelişim Programı kapsamında bizler burada bulunan ilçe müdürlerimiz, şube müdürlerimiz, okul müdürlerimizle birlikte yaklaşık 1,5 aydır hitabet, diksiyon, iletişim, organizasyon alanlarında birçok seminer çalışması yapmıştık. Sayın Valimizin himayelerinde de değerli konuklarımızla birlikte pastanın çileği kondu. İnsan olmanın, sosyal bir grup içinde yaşamanın en temel ve aslında en keyifli faaliyetlerinden biri iletişim kurmaktır. İletişim, kişinin etrafından gelen uyarıları, sembolleri ya da mesajları alma ve anlamlandırma çabasıdır. Hepimiz yaşamak için, anlamak, anlaşılmak, sevmek, duygularımızı ifade etmek, tavrımızı ortaya koymak, sorunlarımızı çözmek, ihtiyaçlarımızı gidermek ve düşüncelerimizi iletmek için kendimizle ve başkalarıyla iletişim kuruyoruz. İletişim, alma ve verme faaliyetlerinin sürekli devam ettiği bir eylemdir. Konuşmak ve dinlemek eylemleri en temel, en sık kullanılan iletişim metotları olsa da yazmak, çizmek, gülmek, kaş çatmak, kolları kavuşturmak ya da susmak da bir tür iletişime girmektir. Yunus Emre der ki; "Sözünü bilen kişinin, Yüzünü ağ ede bir söz. Sözünü pişirip diyenin, İşini sağ ede bir söz. Söz ola kese savaşı, Söz ola kestire başı. Söz ola ağulu aşı, Bal ile yağ ede bir söz." Yani gerek iş, gerek özel hayatımızda iletişim kurarken anlatmak istediğimizi istediğimiz şekilde dile getirmeyebiliriz. Vermek istediğimiz mesaj yanlış anlaşılabilir. Etkili iletişim becerileri ile mesajımızı karşı tarafa tam olarak verme yeteneğimiz gelişir. Aynı zamanda karşınızdaki kişinin kendisine değer verildiğini ve anlaşıldığını hissedeceği şekilde iletişim kurmayı sağlamış oluruz. Bu vesileyle; Her zaman eğitim camiamızın ve öğretmenlerimizin yanında olan Valimiz Sayın Tuncay Sonel'e, Saygıdeğer katılımcılarımızdan Mehmet Aydın'a, Ayhan Güngör'e ve Umut Öztürk'e, kıymetli öğretmenlerimize, geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimize ve programda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

 

Valimiz Sayın Tuncay Sonel'in eğitime verdiği destek ve katkılardan dolayı Ordu'nun 'Eğitim Kenti' olarak anılmaya başladığını ifade eden Müdürümüz  Mehmet Fatih Vargeloğlu, "Ordu'ya geldiği günden beri eğitim alanında koşturan, gerek eğitim yatırımları noktasında, gerekse akademik çalışmalarda, gerekse bu tür sosyal ve kültürel faaliyetlerde, bu tür seminerlerle öğretmenlerimizin yanında olan Ordu'muzun 'Eğitim Kenti' olarak anılmasına vesile olan Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte, burada bulunan yönetici arkadaşlarımızla şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, hem Karadeniz'de, hem de Türkiye'de projeleriyle, bilimsel çalışmalarıyla, sosyal kültürel faaliyetleriyle omuz omuza veren harika bir ekibimiz var. Onlara da iyi ki varsınız demek istiyorum. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

Programa konuşmacı olarak katılan Mehmet Aydın, Hopdedik Ayhan ve Umut Öztürk, Ordu'nun çok güzel ve mutlaka görülmesi gerek bir şehir olduğunu belirterek, "Böylesine güzel bir şehirde, geleceğimizin teminatı gençlerimiz, çocuklarımızı yetiştiren saygıdeğer öğretmenlerimizle, eğitim camiamızın yöneticileriyle bir arada olmaktan çok mutlu olduk. Bizleri bu güzel programda buluşturan, bir araya gelmemize vesile olan Sayın Valimiz Tuncay Sonel'e çok teşekkür ediyoruz. İnşallah başka bir programda tekrar bir arada oluruz" diyerek, duygularını dile getirdiler.

 

21-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-202221-05-2022

 

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.