ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Kenti Ordu'muzda "Kariyer Temalı Ordu PDR Günleri" Programı Gerçekleştirildi

Eğitim Kenti Ordu'muzda

Müdürlüğümüz ile Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği iş birliğinde hazırlanan "Kariyer Temalı Ordu PDR Günleri" Programı Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 9-10 Mayıs tarihleri boyunca iki gün süren programın ilk günü; İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Fahri Zaimoğlu, Altınordu İlçe Millî Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, protokol üyeleri, üniversite temsilcileri ile öğretmenlerimizin katılımıyla protokol konuşmaları, il dışından gelen misafirlerimiz tarafından verilen seminer, konferans, panel, forum ve atölye çalışmaları ile devam etti.

Programın açılışında konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu, "Bir meslek, tanınmış bir kurumda eğitim gördükten sonra resmi yeterlilik gerektirir. Kariyer ise bireyin yıllar boyunca hizmet ettiği çeşitli işleri ifade eder. Meslek ve Kariyer arasındaki temel fark, mesleğin bir kişinin belirli bir meslekteki bilgi ve becerilerini ifade etmesidir. Kariyerin ise bir bireyin eğitim veya iş alanında geleceği planlamak için verdiği karardır. Meslek deneyime, kariyer ise bireyin isteklerine dayanır." dedi. 

Meslek seçimi, bireyin yaşamı boyunca verdiği en önemli kararlardan biri olduğunu belirten Müdürümüz, "İnsan hayatının üçte biri mesleki etkinlikleri içermektedir. Meslek, sadece bir para kazanma, geçim sağlama yolu değil, bunların daha da ilerisinde bir anlam taşıyan kendini gerçekleştirme sürecinin en önemli aracıdır. Öğretmenlerimizin mesleki gelişimi, onların mesleki başarısını etkileyen etmenlerden biridir. Bizler de öğretmenlerimizin çalışmalarına katkı sağlamak adına mesleki gelişimlerini önemsiyor ve bunun için ilimizde birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Şunu da biliyoruz ki okullarımızda eğitim öğretimin ve okul ikliminin olumlu yönde gelişimi açısından Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlerimiz, gereken çalışmaları yapmaktadırlar." dedi.

10 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen programın ikinci bölümünde ise programa Valimiz Sayın Muammer Erol, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu ve öğretmenlerimiz, Şehit Sefa Kabakkaya Anadolu İmam Hatip Lisesindeki Kariyer Temalı Ordu PDR Günleri Atölye Çalışmaları'na katıldılar. Atölye çalışmalarında eğitimci ve öğretmenlerimiz ile bir araya gelen Valimiz Sayın Muammer Erol, "Öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini ve onların mesleki başarısını artırmak adına İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz her yıl çok faydalı etkinlikler gerçekleştiriyor. Farklı şehirlerden gelerek seminer, konferans, panel ve atölye çalışmalarını gerçekleştiren değerli hocalarımıza ve çalışmalara katılan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Atölye çalışmalarının ardından Atatürk Kültür Merkezi'nde devam eden panel ve konferanslara katılan Müdürümüz, kapanış programında yaptığı konuşmada "Günümüzde giderek önem kazanan hayat boyu öğrenme ilkeleri kapsamında meslektaşlarımın mesleki ve bireysel gelişmelerinin sağlanması, bizler için büyük önem arz etmektedir. Nitelikli öğretmen ve nitelikli öğretim için meslekî gelişim konusunda öğretmen ve yöneticilerimiz sürekli desteklenmektedir. Öğretmenlerimizin verimliliklerinin artırılması ve üst görevlere hazırlanmalarına yönelik hizmet içi eğitim ve çeşitli faaliyetlerimiz titizlikle düzenlenmektedir. Kişisel ve mesleki gelişim programları, uzman kişi ve kurumların desteği ile geliştirilerek uygulanmakta, meslektaşlarımızın kapsayıcı eğitim anlayışı da geliştirilmektedir." dedi.

Gençlerimizin kendi ilgi ve yeteneklerini tanıyarak gerçekçi sınırlar içerisinde bir mesleğe yönelmeleri gerektiğini belirten Müdürümüz, "Öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerine en uygun mesleği seçmesinde, doğru adımları atmasına olanak sağlayacak meslekleri tanıyabilmeleri amacıyla bu yıl Valimiz Sayın Muammer Erol himayelerinde, Müdürlüğümüz koordinesinde "Hayalimdeki Meslek" Projesi'ni başlattık. Öğrencilerimizi iyi bir vatandaş olarak yetiştirmenin yanı sıra, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ortak bir genel kültür verilerek bir üst öğrenime ve iş haya­tına hazırlayarak öğrencilerimize sağlıklı yönlendirmeler yapıyoruz. Ayrıca velilerimize çocuklarının mesleki yönelimleri ve tercihleri ile ilgili bilgilendirme yapılmasını da amaçlamaktayız. Proje kapsamında meslek erbapları ile birlikte ortaokullara ziyaretler düzenlenerek hem meslekler tanıtımı hem de meslek liselerinin afiş ve broşürlerini dağıtımı yapılmaktadır. 7. ve 8. sınıf öğrencilerimiz, meslek liselerini ve çeşitli iş kollarına ait yerleri ziyaret etmektedir. Okullarımız tarafından veli bilgilendirmeleri, veli ziyareti, toplantı, birebir görüşme ile kariyer günleri kapsamında polis, asker, doktor, avukat gibi meslekler yanında elektrik ustası, berberlik gibi mesleklerin tanıtımı gerçekleştirilmektedir. "Hayalimdeki Meslek" Projesi yıl sonuna kadar Eğitim Kenti Ordu'muzda devam edecektir. Psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerimiz için "Kariyer Temalı Ordu PDR Günleri" programımızı düzenledik. Programımız, iki gün boyunca misafirlerimiz tarafından verilen seminer, konferans, panel, forum ve atölye çalışmalarımız ile devam etti. Bu vesileyle himayelerinde çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz, programımıza katılarak bizleri onurlandıran Valimiz Sayın Muammer Erol'a, okullarımıza her türlü desteği veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Sayın M. Hilmi Güler'e, programımıza katkılarından dolayı Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkanı Sayın Mesut Yıldırım'a, Gelişim Üniversitesi, Ordu Üniversitesi ve Ordu Final Kurs Merkezine, üniversitelerimizin Saygıdeğer Temsilcileri ve misafir hocalarımıza, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimizde görev yapan yöneticilerimiz ve psikolojik danışmanlarımıza; destekleri için Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği yönetici, çalışan ve gönüllülerine; siz değerli katılımcılarımıza ve meslektaşlarıma teşekkür ediyorum." dedi. "Kariyer Temalı Ordu PDR Günleri Programı", katılımcılarımıza hediye ve plaket takdimi ile sona erdi.

9-10 Mayıs "Kariyer Temalı Ordu PDR Günleri" Programı Katılımcı Eğitimci ve Akademisyenler

   

Mesut YILDIRIM

Türk PDR Derneği Genel Başkanı

Prof. Dr. Metin PİŞKİN

Meslek Seçiminden Kariyer Gelişimine Tarihsel Bir Yolculuk

Prof. Dr. Ayşenur BÜYÜKGÖZE KAVAS

Okuldan İşe Geçiş Sürecine Bir Bakış

Doç. Dr. Oğuzhan KIRDÖK

Okullarda Pozitif Kariyer Gelişimi

Doç. Dr. Ozan KORKMAZ

Yaşam-Kariyer Başarısı İçin Otobiyografik Çalışma Uygulaması

Doç. Dr. Ömer KARAMAN

Kariyer Danışmanlığının Bilinen ve Bilinmeyen Yönleri İle Sorunlar ve Çözüm Önerileri Paneli

Doç. Dr. Şenel ÇITAK

Kariyer Merkezi Çalışmaları

Dr. Öğr.Üyesi Olcay YILMAZ

İlgi, Yetenek ve Değer Ölçümleri ile Ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar ve Test Profillerinin Alan ve Mesleklerle Uyumu

Dr. Öğr. Üyesi Bülent TANSEL

Okul Temelli Cinsel İstismar Vakalarına Müdahale ve Yasal Bildirim

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet AYAZ

Kariyer Psikolojik Danışmanlığı/Rehberliği Sürecinde Bilgi Kaynaklarının Kullanımı

 

12-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-202412-05-2024

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.