ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Kenti Ordumuzda "Kütüphanesiz Okulumuz Kalmadı"

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde Bakanlığımızca yürütülen "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında ve hayırseverlerimizin de katkılarıyla Eğitim Kenti Ordu'muzda 110 okulumuz, kütüphanelerine kavuştu.
Eğitim Kenti Ordumuzda

İlimiz genelinde "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında ve hayırseverlerimizin de katkılarıyla yapımı tamamlanan 110 okul kütüphanemizden biri olan Altınordu ilçemizdeki Şehit Doğan Gökbulut İlkokulu kütüphanesi bugün gerçekleştirilen açılış töreni ile hizmete açıldı.

Törene Valimiz Sayın Tuncay Sonel, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, Vali Yardımcısı Zafer Karamehmetoğlu, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, Stajyer Kaymakam Şule Demirtaş, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Serdar Yurdabakan, Şube Müdürlerimizden Ramazan Töngel, Musa Gözüdik, Volkan Demir, Ahmet Tuncay ile okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve veliler katıldı.

Açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmada Valimiz Sayın Tuncay Sonel, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Muhterem Eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde Bakanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile yürütülen "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında güzel bir uygulama başlatıldığını ifade etti.

19 ilçemizde bulunan 323 okulun 110'unda kütüphane bulunmadığını, Devlet - Vatandaş işbirliğiyle bu okullara da kütüphane kazandırıldığını söyleyen Valimiz Sayın Tuncay Sonel, "İnşallah buradan faydalanacak olan öğrencilerimiz gelecekte ailesine, vatanımıza, milletimize, insanlığa güzel işler yapacak yerlerde olurlar." diye konuştu.

Konuşmasının devamında okulumuzun 1992 yılında açıldığını ve aynı yıl okulumuza, Ağrı'da şehit olan Piyade Tabip Üsteğmen Doğan Gökbulut'un isminin verildiğini hatırlatan Valimiz Sayın Tuncay Sonel, öğrencilerimize seslenerek aziz şehitlerimizin emaneti olan vatan toprağımıza olan borcumuzu çok çalışarak ödemekle yükümlü olduğumuzu ifade etti.

Valimiz Sayın Tuncay Sonel, devlet-vatandaş işbirliği ile ilimiz genelinde 42. okulumuzun da hayırseverimiz tarafından yapılacağını belirterek son 18 ayda devlet vatandaş işbirliği ile toplamda 567 dersliğe ulaştığımızı belirtti. Önümüzde ki aylarda Altınordu ilçesinde 5 okul ve 1 spor salonunun inşaatına başlanacağının da müjdesini verdi. 

Yapılacak olan okullarla birlikte ilimiz genelinde ikili eğitimin son bulacağını kaydeden Valimiz Sayın Tuncay Sonel, sözlerini şöyle tamamladı: "Ordu'muz güçlü bir il. İstanbul'da ve yurtdışında çok değerli Ordulular var. Biz bu vesileyle Ordulu iş insanlarımıza buradan da tekrar sesleniyoruz; gelsinler, memleketlerine, çocuklarımıza, sağlığa yatırımlarını yapsınlar. Üç günlük dünya sevgili arkadaşlar, hiçbir şey öbür tarafa gitmiyor, bugün varız, yarın yokuz ama yapılan okullar, sağlık ocakları, hastaneler, eğitim kurumları, buradan yetişecek çocukların duası yeter. Belki bu okullardan, bu kütüphanelerden Aziz Sancarlar çıkacak, Selçuk Bayraktarlar çıkacak. O yüzden eğitime hepimiz her türlü desteği vermek zorundayız, vereceğiz de. Bütün çalışmalarımızda bize destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımıza, kaymakam arkadaşlarımıza, belediye başkanı arkadaşlarımıza, çalışma arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Kütüphanelerimizin Ordu'muza, ülkemize, öğrencilerimize, gençliğimize hayırlı olması temennisiyle hepinize en kalbi sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum."

İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, öğrencilerimizin okuyacağı, ders çalışacağı ve teknolojiden yararlanabileceği biçimde tasarlanan kütüphanelerimizin kurulumlarının ilimiz genelinde tamamlandığını söyledi.

Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, " Öğrencilerimizin okuyacağı, ders çalışacağı ve bilgisayarlardan yararlanabileceği biçimde tasarlanan kütüphanelerimizin kurulumları ilimiz genelinde tamamladık. "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında ilimiz genelindeki 82 kütüphanemizin kurulumu tamamlanırken, mevcut kütüphanelerimizi daha da zenginleştirdik. "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında ilimizdeki tüm okullara kütüphane kazandırmak için ekibimizle birlikte yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. Tamamlanan kütüphanelerimizi açılışlarını tek tek ve büyük bir emek vererek tamamladık.  Ayrıca, kurulumu tamamlanan kütüphanelerimizin tüm donanım malzemeleri de meslek liselerimiz tarafından üretmiştir. Meslek liselerimize emekleri için buradan bir kez daha teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Kütüphanelerimizin kaynaklara birinci elden ulaşmanın en güvenilir yolu olduğunu dile getiren Müdürümüz, "İnternet çağında bilgi kaynaklarının bilinmediği bilgi kirliliğinin hat safhada oldu bir zamanda güvenilir kaynaklar olan kütüphanelerimiz, geçmişte olduğu gibi gelecekte de daima medeniyetlerin kalbi ve hafızası olacaktır. İlimiz genelinde son 1,5 yılda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde, Bakanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle yürütülen "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamında, Meslekî Eğitimde 1000 Okul Projesi ve hayırseverlerimizin desteğiyle kurulumunu gerçekleştirdiğimiz kütüphane sayımız 110'a ulaşmıştır." dedi.

Müdürümüz, konuşmasını tamamlarken, "Kıymetli öğrencilerim! Kütüphaneler, her zaman yaşamınızın bir parçası olsun. Kendinizi kitapların renkli dünyasından mahrum bırakmayın. Kitapla kalın." diyerek, Himayelerinde çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz, bu hayırlı projenin gerçekleşmesine vesile olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'ye, eğitim camiamızdan ve öğretmenlerimizden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen,  öğrencilerimize her zaman sevgiyle yaklaşan, yardımsever Valimiz Sayın Tuncay Sonel'e, okullarımıza her türlü desteği veren Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Şehit Doğan Gökbulut İlkokulu kütüphanesinin yapımına katkı sağlayan Sayın Mehmet Eyüpoğlu'na, değerli protokol üyelerimize, kıymetli meslektaşlarıma, öğrencilerimize ve misafirlerimize açılışımıza katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum." dedi. 

Kütüphane açılışında Şehit Doğan Gökbulut İlkokulu Müdürü Mustafa Hergenç de bir konuşma yaparak, açılışı gerçekleştirilen kütüphanede 1.500'ü aşkın kitabın yanı sıra 7 bilgisayar ve zeka oyunlarının bulunduğunu belirtti.

Hergenç, Şehit Doğan Gökbulut İlkokulu ailesi olarak önceliklerinin çocukların en güzel ortamlarda en güzel şekilde geleceğe hazırlamak olduğunun altını çizerek, "Eğitimin önemli ayaklarından bir tanesi olan öğretmenlerimiz mesai gözetmeksizin nesillerimizi geleceğe hazırlama noktasında ellerinden geleni göstermektedir. Bu manada okulumuzda birçok ulusal projeler yürütülmekte olup ayrıca sportifi, kültürel ve sosyal alanda da çocuklarımıza yönelik çalışmalar devam etmektedir." diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapılarak kütüphanenin açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından protokol mensuplarıyla birlikte kütüphaneyi gezen Valimiz Sayın Tuncay Sonel, kütüphanede bulunan öğrencilerle satranç oynadı ve kütüphanede verilen hizmetlerle ilgili bilgi aldı.  

Valimiz Sayın Tuncay Sonel, okulda açılan el sanatları sergisini, resim sergisini, satranç ve müzik salonunu gezdikten sonra okulda görev yapan öğretmenlerimizle bir araya gelerek hal ve hatırlarını sordu, sohbette bulundu.

30-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-202130-12-2021

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.