ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Kenti Ordu'muzda "Tercih Danışmanlığı" Hizmeti Başladı

Millî Eğitim Bakanlığımız, öğrencilerimizin liselere ve üniversitelere yerleşme süreçlerinde destek olmak amacıyla 19 ilçe merkezlerimizde "tercih danışmanlığı" hizmeti başlattı.
Eğitim Kenti Ordu'muzda

Eğitimde rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri; öğrencilerimizin kendini tanıyan, kendine sunulan eğitsel ve mesleki fırsatları değerlendirebilen, sorumluluk alabilen bireyler olarak yetiştirilmesini ve toplum içinde sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için sosyal duygusal, akademik ve kariyer gelişimlerini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Bu kapsamda tercih danışmanlığı, öğrencilerimizin ilgi, yetenek, değer ve kişilik özeliklerini tanıması, mesleki seçenekleri fark etmesi, mesleklerin gerektirdiği nitelikler ile kişisel özellikleri arasında bağ kurması, mesleklere yönelik olumlu tutum geliştirmesi, kariyer farkındalığı kazanması, iş yaşamı ile eğitim arasındaki ilişkiyi ve yaşam boyu öğrenmenin kariyer gelişimi açısından önemini fark etmesini içeren kariyer gelişim alanını desteklemeye yönelik olarak sunulan profesyonel hizmetlerin bir parçasıdır.

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ve Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi (YKS) sınavları sonrasında öğrencilerimizin bir üst öğrenim kurumlarına geçişlerinde profesyonel destek sağlamak amacıyla tercih  danışmanlığı hizmeti rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar ile yürütülmektedir. Rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarımız tarafından sunulan tercih danışmanlığı hizmeti doğrultusunda yayımlanan kılavuzda öğrencilerimize rehberlik etmek ve verilen hizmetleri belirlenen standartlar doğrultusunda planlı ve programlı bir şekilde yürütebilmek için ilimiz genelinde oluşturulan koordinasyon kurulları tarafından da tercih danışmanlığı birimleri kurulmuştur.

Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından, 19 Temmuz'a kadar sürecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih sürecinde, ülkemiz genelinde 20 bin 608 rehber öğretmen/psikolojik danışman, öğrenci ve veliler için 81 il ve ilçelerde açılan tercih danışmanlığı birimlerinde görev yapacak.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Altınordu, Ünye ve Fatsa Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimiz ile birlikte 19 ilçemizde 210 LGS ve 131 YKS olmak üzere toplam 341 "Tercih Danışmanlık Birimi" oluşturulmuştur. Rehber öğretmeni olmayan okullarımıza da Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimiz tarafından görevlendirilen rehber öğretmenlerimiz ile tüm okullarımıza "tercih danışmanlığı" hizmeti ulaştırılmıştır.

 

Danışmanlar, Öğrencilerimize Tercihlerinde Rehber Olacak

 

Tercih danışmanlığı süresince öğrencilerimize ilgi, değer ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde rehberlik edilecek. Tercih edilecek liselerin, özel durumu olan öğrencilere ilişkin koşulları detaylı olarak aktarılacak. Öğrenci ve velilerimizin birbirlerinden farklı istek ve beklentilerinin olabileceği göz önünde bulundurularak bu durumun bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirilmesi sağlanacak. Öğrenci ve velilerimizin bu çerçevede yönlendirilmesi, rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlarımızla sağlanacak.

 

LGS yerleştirme sürecinde tercih listelerinin elektronik ortamda yapabilmesi için hazırlanan iki ayrı tercih robotu, birinci ve ikinci yerleştirmeye esas nakil sonuçlarına göre güncellenerek süreç bitene kadar erişime açık olacak.

05-07-202305-07-202305-07-202305-07-202305-07-202305-07-202305-07-202305-07-202305-07-202305-07-2023

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.