ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yaşayan Okullar Projesi" Eğitim Kenti Ordu'muzda Hayata Geçiyor

Eğitim kurumlarının mimari yapılarının öğrencilerin gereksinimleri ve okulların bulunduğu bölgenin özellikleri değerlendirilerek yeniden tasarlanması amacıyla hayata geçirilen "Yaşayan Okullar Projesi"nin tanıtımı gerçekleştirildi.


İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK'un katılımlarıyla İstanbul Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen projenin tanıtım toplantısında katıldı.

Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, "Yaşayan Okullar Projesi" ile çocuğun okulla birlikte sanki tabii ortamında yaşıyormuş gibi, zorlama bir mekândan ziyade günlük ihtiyaçlarını doğal olarak giderebileceği ve orada olmaktan mutluluk duyacağı bir ortamı oluşturmaya gayret ettiklerini söyledi. Çok eski yıllardan beri okul mimarisi konusunda özel olarak çalışıp sonsuz hayaller kurduğunu dile getiren Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, insan-mekân ilişkisinin kişilerin psikolojisini, antropolojisini, sosyolojisini ve mutluluğunu çok etkilediğini, bu konuda da çocukların, öğretmenlerin mutluluğunu destekleyecek bir ortam oluşturmanın hayati bir önem taşıdığını ifade etti.

Okulun, öğrencilerin mutluluğuna hizmet eden mekânlar olmasının öğrenmenin motivasyonunun temelini oluşturduğuna işaret eden Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, 15 mimarın gönüllü olarak verdiği bir destek sonucu 23 proje geliştirildiğini, bu projelerin de 9 şehrimizde hayata geçeceğini ifade etti.

Eğitim Kenti Ordumuz, geliştirilen 23 projeden iki tanesine ev sahipliği yapacak.

Gölköy Fen Lisesi ve Gölköy Teknik Meslek Lisesi, Bakanlığımızın "Yaşayan Okullar Projesi" kapsamında ilimizde hayata geçirilecek. Konuyla ilgili memnuniyetini dile getiren İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, "Zamanın ruhunu yakalayan, her okulun bulunduğu şehrin doğal ve kültürel şartları düşünülerek planlanan bu örnek proje, ülkemizin 2023 Eğitim Vizyonu kapsamındaki hedeflerine ulaşırken gösterdiği gayretin vücut bulmuş halidir. Bütün çocuklarımızın, çok iyi eğitim aldıkları binalardan yaşamın provasını yaptıkları merkezlere doğru genişleyen sahnelerde yer almasının hakları olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımız için fırsat eşitliğinin en yüksek seviyede sağlandığı bu proje aynı zamanda zarafet içerisinde oluşturulan estetik bir algı oluşturma işidir. Gölköy ilçemizde hayata geçecek iki proje sayesinde çocuklarımız kendini keşfederek kurdukları hayallere daha da yaklaşacakları bir ortama sahip olacaklar. Bu projeyi hayata geçiren ve Eğitim Kenti Ordumuza kazandıran başta Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

19-10-202019-10-202019-10-2020

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.