ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu'da Okullarımız Temiz, Geleceğimiz Güvende

Ordu'da Okullarımız Temiz, Geleceğimiz Güvende

Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Standartları Enstitüsü arasında imzalanan, eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyonu önleme iş birliği protokolü kapsamında, hijyen şartlarının geliştirilmesi amacıyla ilimizde okullarımız "Okulum Temiz Belgesi" almaya hak kazandı.

"Okulum Temiz Belgesi" almaya hak kazanan 19 ilçede eğitim öğretim faaliyetinde bulunan okullarımızın belgeleri, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOLU tarafından temsilen Altınordu, Fatsa, Çatalpınar ve Perşembe İlçe Millî Eğitim Müdürlerine takdim edildi.

Müdürlük Makamında gerçekleştirilen belge takdim töreninde yaptığı değerlendirmede okullarımızda yüz yüze eğitimde sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen kuralları kapsamında yapılan temizlik çalışmalarının önemine değinen Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, "Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de büyük ölçüde etkileyen COVID-19 salgını kişisel ve kurumsal alışkanlıklarımızı tamamen değiştirmektedir. Bu değişimleri doğru yönetebilmek ve 16 Mart 2020'den bu yana kapalı olan eğitim kurumlarımızın yeni normalde daha sağlıklı ve temiz şekilde açılması, çocuklarımızın güvenli bir şekilde eğitim ve öğretimine devam edebilmesi için ekibimiz tarafından büyük bir çaba ve özveri içerisinde çalışmalar yürütülmektedir. Eğitim kurumlarımızı daha iyi koşullarda açmak ve eğitim hizmetlerimizi yeni normale uygun hale getirmek için tüm paydaşlarımızla istişareler gerçekleştirerek hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız.

İlimizde Başvuru Oranımız %98

İlimizde 451 okulumuzun "Okulum Temiz Belgesi" almaya hak kazandığını belirten Müdürümüz, "İlimizdeki başvuru oranımız %98 olurken, şimdiye kadar belge almaya hak kazanan okullara İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz aracılığıyla belgelerini takdim ettik. Güçlendirme çalışmalarımız tamamlandıktan sonra, tüm okullarımız belgelerini almak için gerekli çalışmaları yapacaklardır. Bu vesileyle Okulum Temiz Belgesi'ni alan okullarımızı tebrik ediyor, emeği geçen tüm idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum." dedi.

İlimizde eğitim kurumlarımızda sunulan eğitim hizmetlerine standart kazandırılabilmesi için,   hijyen ve enfeksiyon alanlarında uzmanlaşan 21 denetim personelimizin "Bakanlığımız ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu'nda" belirlenen şartlara uygunluğu için yerinde incelemeler yapılmıştır. Bu incelemeler ve raporlamalar neticesinde ilgili kılavuza uygun şekilde eğitim kurumlarımızın eksiklikleri tespit edilerek giderilmiş ve belgelendirilmiştir. Okul ve kurumların salgın döneminde kullanılması gerekli olan temizlik hijyen malzemeleri,  el antiseptiği, cerrahi tip maske ile kullanılan maskelerin güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi için depolama alanları, atık kutuları, salgın ile mücadele kapsamında bastırılan afiş, broşür, talimatlar ve sarfiyat malzemeleri ihtiyaçlarının temini ivedilikle tamamlanmıştır.

Okulum Temiz Belgesi almak için ilimizde 513 okul ve kurumumuz belge almak için başvuruda bulunmuş olup, bunlardan 451 okul ve kurumumuzun tetkik planlaması yapılmış ve "Okulum Temiz" belgesi almaya hak kazanmıştır. Bu okullardan 42 okulumuz güçlendirme çalışmasında olduğundan belgelendirme süreci güçlendirme çalışmaları bittikten sonra tamamlanacaktır. Geriye kalan 20 okulumuzun tetkik işlemi tamamlanmış ve raporlama süreci devam etmektedir.

10-09-202110-09-202110-09-202110-09-202110-09-202110-09-2021

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.