ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Teknofest 2022 İstişare ve Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Türkiye'nin millî teknoloji hamlesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefiyle yola çıkan Dünya'nın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest ile ilgili istişare ve tanıtım toplantısı Ordu'da gerçekleştirildi.
Teknofest 2022 İstişare ve Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Valilik toplantı salonunda yapılan Teknofest bilgilendirme toplantısına, Valimiz Sayın Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, Kurum Müdürleri, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Teknofest Genel Sekreteri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Genel Müdürü Ömer Kökçam katıldı.

Ülkemizde milli tekonolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest, 2022 yılında Karadeniz Bölgesinde gerçekleştirilecek. Bölgemizde yapılacak bazı yarışmaların ise Ordu'da düzenlenmesi planlanıyor.

Toplantıda, Teknofest Genel Sekreteri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Genel Müdürü Ömer Kökçam tarafından genel bilgilendirme yapılarak ve 2022 Ağustos ayında Ordu'da, Altınordu Tayfun Gürsoy Parkında yapılması planlanan yarışma kategorileri hakkında bilgi verildi. Genel Müdür Ömer Kökçam yaptığı bilgilendirmede, 2022 Ağustos ayında planlanan yarışmanın, Sürü İHA Yarışması, Karma Sürü Similasyon Yarışması, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması, Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması, Jet Motor Tasarım Yarışması, Akıllı Ulaşım Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması kategorilerinde yapılacağını ifade etti.

Bu bağlamda İlimizde düzenlenmesi planlanan yarışmalarla ilgili gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında bir konuşma yapan Valimiz Sayın Tuncay Sonel, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkemizde son yıllarda çok ciddi gelişmeler oldu. Teknofest ise bunlardan bir tanesi. Bugün, İlimizde Türkiye'nin beyin takımından bir heyet aramızda bulunuyor. Bir kaç ay önce Türkiye'nin ilk milli SİHA Sistemi Bayraktar TB2'nin mimarı Baykar Teknik Müdürlüğü (CTO) ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevlerini yürüten Selçuk Bayraktar beyefendiyle bir toplantımız olmuştu. Toplantıda Teknofest Genel Sekreteri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Genel Müdürü Ömer Kökçam ile de bir görüşme yaparak, milli teknoloji hamlesine yapmış oldukları katkılardan ve gençlerimizin ufkunun açılması noktasında yapılan gayretli çalışmalar dolayısıyla kendilerine teşekkür etme fırsatı elde etmiştik. Selçuk beyin nezdinde tüm ekibinize şükranlarımızı sunuyorum" dedi.

Valimiz Sayın Tuncay Sonel, 2022 yılı Teknofest'in Karadeniz merkezli olarak Samsun'da yapılacağını söyleyerek, Teknofest Genel Sekreteri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Genel Müdürü Ömer Kökçam tarafından bilgilendirme yapılacağını ifade etti ve "Ordu ailesi olarak, yapılacak olan Teknofest 2022'de her daim yanınızda olduğumuzu öncelikle belirtmek istiyoruz" diyerek, konuşmasını tamamladı. 

Teknofest Genel Sekreteri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Genel Müdürü Ömer Kökçam yaptığı konuşmada, Vakfın 12 Aralık 2016 yılında kurulduğunu söyleyerek, "Temel amacımız ve gayemiz, yeni teknoloji hamlemizi kültür hâline getirme, bu uğurda da bir çok proje geliştirme gayreti içerisinde olmaktır" dedi ve Türkiye'nin güçlü teknolojik ekosistemi, yükselen Ar-Ge kapasitesi, dünyanın en değerli 20 teknoloji markası, teknoloji çağı, projeler, T3 girişim merkezi, bilim Türkiye, keşif kampüsü, deneyap kart, yapay zeka tabanlı elektronik geliştirme seti, deneyap teknoloji atölyeleri, milli teknoloji burs programı, teknolojinin milli takımları destek programı, teknofest 2018, 2019, 2020, 2021, Take Off uluslararası girişim zirvesi, yarışmalara katılım seviyeleri, yarışmacılara sağlanan olanaklar, teknofest Karadeniz yarışma alanları taslak hali, kalıcı izler komisyonu ile ilgili katılımcılara bir sunum yaptı.

Teknofest Genel Sekreteri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Genel Müdürü Ömer Kökçam, "2018 yılında Ordu'muzdan 2 başvuru, 2019 yılında 103, 2020 yılında 126 ve 2021 yılında ise 425 başvuru almışız. Geçen yıl biz illerle bire bir birlikte çalıştık. Ordu'muz bu anlamda çok katkı sundu. 2021 ve 2022 yılında bunun ikiye katlanacağını ben şahsen düşünüyorum. Teknofest tek bir kurumun yaptığı bir eylem değil. Teknofest çok büyük bir ailenin, çok büyük bir takımın ortak organizasyonu. Burada 80'nin üzerinde kurum görüyorsunuz. Bu kurumların hepsiyle biz protokol yaparız" şeklinde konuştu ve Ordu'da Teknofest Karadeniz yarışma alanlarının Sürü İha Yarışması, Karma Sürü Simülasyon Yarışması, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması, Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması, Jet Motor Tasarım Yarışması, Akıllı Ualşım Yraışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

Teknofest'in 2020 yılında sosyal medyada yılın en çok konuşulan etkinliği olduğunu, aralarında Ordu'nun da bulunduğu birçok ilde yarışmalar düzenleneceğini kaydetti. Yarışmacılara, staj, eğitim programları destek programları, teknofest kariyer, teknik geziler noktasında olanaklar sunulduğunu söyledi.

Teknofest Genel Sekreteri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Genel Müdürü Ömer Kökçam, yarışmacılara imkân ve destek sunulması gerektiğinin altını çizerek, Vali Tuncay Sonel'e verdiği destek ve katkı dolayısıyla teşekkürlerini sundu.

Toplantıda, katılımcılar da görüşlerini dile getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, "Sayın Valimizle birlikte Ordu olarak gereken desteği vermeye hazır olduğumuzu ve güzel bir katılım sağlayacağımızı ifade etmek isterim" diyerek, Ordu olarak her zaman hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Müdürümüz Vargeloğlu yaptığı değerlendirmede "2020 yılında 216 olan başvuru sayımız 2021 yılında pandemiye rağmen 425' e çıkmış olup, 28 takımımız TEKNOFEST finallerinde ilimizi temsil etmiştir. Müdürlüğümüz olarak Valiliğimiz himayelerinde Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleri ile bölgemizde yapılacak olan TEKNOFEST 2022 yarışmalarına 2052 proje ile katılmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda tüm okullarımızın proje üretmesi için danışman öğretmenlerimize ve öğrencilerimize eğitim/çalıştay ve malzeme desteği olmak üzere her türlü desteği veriyoruz." diyerek çalışmalara başlandığını ifade etti.

Toplantı sonrası, Teknofest Genel Sekreteri ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Genel Müdürü Ömer Kökçam ve beraberindeki heyet Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu'nu ziyaret ederek, 2022 yılında yapılması planlanan yarışma konusunda değerlendirmelerde bulundu.

14-12-202114-12-202114-12-202114-12-202114-12-202114-12-202114-12-202114-12-2021

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.