ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ’ın “Merkezî Sınav Hazırlık Testi” Öncesi Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ’ın “Merkezî Sınav Hazırlık Testi” Öncesi Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ, Ordu Başarıyı Arttırma-Gelişim İzleme Projesi’ nin ilk uygulaması olan ve ilimiz genelinde 19 ilçemizde uygulanacak olan Merkezî Sınav Hazırlık Testi ( MSHT-1), öncesi bir mesajı yayınladı.


Değerli velilerimiz, kıymetli meslektaşlarım ve sevgili öğrenciler; 

Ordu Valiliği İl Millî Eğitim Müdürlüğünce çalışmaları yürütülen ve 2019 yılı Mart ayı içerisinde hayata geçirilen “Ordu Başarıyı Arttırma-Gelişim İzleme 2019 ” (OBA-Gİ 2019) Projesi kapsamında; eğitim öğretim faaliyetlerinin niteliğinin artırılması ve öğrenci gelişiminin izlenebilmesi için süreç ve sonuç odaklı bütünleşik bir ölçme değerlendirme yapılarak bu doğrultuda öğrencinin neleri ne kadar bildiğinin yanı sıra neleri öğrenip öğrenemediğini tespit etmek ve öğrenme eksikliklerini gidermek amaçlanmaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu ve Ordu Eğitim Vizyonu İl Eylem Planı hedefleri çerçevesinde hazırlanan ve Ordu Başarıyı Arttırma-Gelişim İzleme Projesi’ nin ilk uygulaması olan Merkezî Sınav Hazırlık Testi ( MSHT-1), 28 Mart 2019 Perşembe günü saat 10.00’ da ilimiz genelinde 19 ilçemizde faaliyette bulunan 196 okulumuzdaki 471 sekizinci sınıf şubesinde öğrenim gören toplam 9.402 öğrencimize uygulanacaktır.

Amacı öğrencinin bilgi depolama ve formül ezberleme gibi işlemlere ihtiyaç duymadan, olabileceğinin en iyisi olma hedefini eğitim hayatının her anında hissedebilmesi ve seçtiği yolda ilerlerken potansiyelinin tamamını ortaya çıkarabilmesi için yeterli imkân ve fırsatın oluşturulması olan söz konusu test uygulamasında, akıl yürütme, eleştirel düşünme, yorumlama özelliğine sahip sınav uygulamalarına hazırlık amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygulamada, kesinlikle başarı sıralaması, okul ve öğrenciler arasında kıyaslama yapılmayacaktır. Testin amacı, kazanım eksikliklerinin tespit edilerek telafi edilmesine yönelik dönüt vermektir.

Değerli velilerimiz;

Çocuklarımızın kaliteli ve çağın gereksinimlerine paralel bir eğitim alarak meslek seçimlerini yapabilmeleri için mutlaka ama mutlaka kendi istekleri doğrultusunda ilerlemelerini sağlamalı ve her durumda onların rehberlik hizmetlerine el birliği ile ışık tutmalıyız. Bu itibarla gerçekleştirilecek olan söz konusu uygulamanın bir sınav değil kazanım eksikliklerinin tespiti olduğunu unutmamalıyız.

Sevgili öğrenciler;

Biz eğitimi bir bütün olarak görüyor ve her kademesinde planladığımız hedefi yakalayabilmenin önemini biliyoruz ve sizlerin de bu doğrultuda göstermiş olduğunuz gayretin her zaman yanındayız. Bu uygulamadaki amacımız sizlerin öğrenme eksikliklerini tespit ederek bunları gidermek olup uyulama sonucunda herhangi bir not, puan ve sıralama içerisinde olmayacağınızı bilmenizi istiyorum. Başarılarınızın ve gayretinizin devamı ile birlikte sağlıklı ve güzel günler diliyorum. 27.03.2019

 

Kutlu Tekin BAŞ

Ordu Millî Eğitim Müdürü

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.