ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde Yüz Koruyucu Siper Maske ve Cerrahi Maske Üretimi Başladı

İlimizde Yüz Koruyucu Siper Maske ve Cerrahi Maske Üretimi Başladı

Ülkemizde de görülen Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sağlık çalışanlarının yüz koruyucu siper maske ve cerrahi maske ihtiyaçları karşılamak üzere İlimizdeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimiz, Bilim ve Sanat Merkezlerimiz ve Halk Eğitimi Merkezlerimiz tarafından yüz koruyucu siper maske ve cerrahi maske üretimine başlandı. 

Maske üretimine katkı sağlamak için bazı okul ve kurumlarımızda ise alt yapı çalışmaları tamamlanmak üzere olup, en kısa zamanda bu okul ve kurumlarımızda koruyucu siper maske ve cerrahi maske üretimine başlayacaklardır. 

Bu kapsamda yapılan çalışmalara ilişkin olarak; 

Altınordu İlçemizde, Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi tarafından yüz koruyucu siper maske üretimi ile ilgili kalıp çalışmaları devam etmekte olup, kalıp çalışmalarının tamamlanmasının ardından 3D yazıcılarla günlük 100 adet yüz koruyucu siper maske üretilmesi hedeflenmektedir. Boztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve 12. sınıf öğrencileri ise maske üretiminde kullanılacak malzemelerin en kısa sürede temin edilmesinin ardından cerrahi maske üretimine destek sağlamaya başlayacaklardır. 

Fatsa İlçemizde; Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatsa Bilim ve Sanat Merkezi ve Fatsa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okullarımızda 3D yazıcılarla günde 20 tane yüz koruyucu siper maske üretimine başlamıştır. Fatsa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi büyük bir özveriyle organize olarak günlük 1.500 adet basit cerrahi maske üretimine başlamıştır. Fatsa Halk Eğitimi Merkezi ise basit cerrahi maske üretimi için gerekli alt yapı çalışmaları yapılmış olup, kısa bir süre içerisinde üretime geçilecektir. 

Gölköy İlçemizde; Gölköy Halk Eğitimi Merkezi tarafından ise günlük 100 adet basit cerrahi maske üretimine başlanmıştır.

Korgan İlçemizde; Korgan Halk Eğitimi Merkezi tarafından ise günlük 150 adet basit cerrahi maske üretimine başlanmıştır. Üretilen maskeler, ilk etapta Korgan ilçesindeki sağlık çalışanlarına teslim edilecek olup, buradaki ihtiyacın karşılanmasının ardından üretilen diğer maskeler Korgan Kaymakamlığı koordinesindeki VEFA Destek Grubunda görevli personeller ile yaşlı ve yardıma muhtaç ailelere ulaştırılacaktır. 

Ünye İlçemizde; Ünye İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ile Ünye Devlet Hastanesi arasında yapılan iş birliği kapsamında Mürüvvet Vidinli Halk Eğitimi Merkezi bünyesindeki kursiyer ve usta öğreticileri tarafından evlerinde tamamen gönüllülük esasına bağlı maske üretimi yapılacak olup, üretimi yapılacak maskelerin malzemeleri Ünye Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından karşılanacaktır. Maske üretimi için kullanılacak malzemelerin 27.03.2020 tarihinde Mürüvvet Vidinli Halk Eğitimi Merkezine teslimi planlanmaktadır. 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ, bu süreçte, sağlık çalışanları başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerinin koruyucu siper maske ve cerrahi maske ihtiyaçlarının karşılanmasında özveri gösteren tüm idareci, öğretmen, personel, öğrenci ve kursiyerlerimize canı gönülden teşekkür etti.

27-03-202027-03-202027-03-202028-03-2020

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.