ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Sayın Kemal Şamlıoğlu, Eğitim Kenti Ordu'muzda Bir Dizi Ziyarette Bulundu

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Sayın Kemal Şamlıoğlu, Eğitim Kenti Ordu'muzda Bir Dizi Ziyarette Bulundu

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Sayın Kemal Şamlıoğlu, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürümüz Sayın Fethullah Güner ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Ali Karagöz bir dizi ziyarette bulunmak üzere ilimize geldi.

İlk olarak Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Sayın Kemal Şamlıoğlu ve beraberindeki heyet, Valimiz Sayın Muammer Erol'u makamında ziyaret etti. Valilik ziyaretinin ardından İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzü ziyaret eden Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Sayın Kemal Şamlıoğlu ve beraberindeki heyet, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu ve Müdürlüğümüz yöneticileri ile bir araya geldi.

Müdürlüğümüz ziyareti sonrasında Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Sayın Kemal Şamlıoğlu başkanlığında Ordu Valiliği Konferans Salonu'nda İl Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıya Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Ali Karagöz, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürümüz Sayın Fethullah Güner, Mesleki ve Teknik Eğitim Daire Başkanı Sayın Murat Gülşen, Vali Yardımcısı Sayın Hacı Mehmet Kara, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu, il ve ilçe eğitim yöneticilerimiz katıldı. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu, 2020-2024 yılları arasında ilimizde yapılmış olan eğitim öğretim faaliyetleri ve çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi. Ordu İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak kurumlarımızdaki öğrenci-öğretmen-derslik sayıları, pansiyon ve taşıma bilgileri, kitap ve yardımcı kaynak, kütüphanelerimiz, meslekî eğitim merkezi programında eğitim gören öğrencilerimiz, özel eğitim kurumlarımız, il geneli fikri ve sınai mülkiyet hakları başvuru durumu, hayat boyu öğrenme, öğretmen yetiştirme, TEKNOFEST, TÜBİTAK ve eğitim yatırımlarımız ile ilgili bilgi verdi.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürümüz Sayın Fettullah Güner, Özel öğretim kurumları ile ilgili yeni yönetmeliğin yakın zamanda çıkacağını ve bu yönetmelik ile her türlü ihtiyacı karşılayacak programın olacağını söyledi. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Ali Karagöz, ülkemizde son yıllarda özellikle mesleki ve teknik eğitim alanında mevzuat ve uygulamalar yönünden birçok güncelleme yapıldığını söyledi. Özellikle mesleki eğitim merkezlerinin yaygınlaştırılması ve sektörün ihtiyaç duyduğu elemanların yetiştirilmesi için değişik program türleri uygulanmaya başladığını ifade etti. Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında devamsızlığın önlenmesinin büyük önem arz etiğini ve Ordu'nun bu anlamda meslek liselerinde ülke genelinde devamsızlığın en az olduğu illerimizden biri olduğunu, mesleki eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla ortaokul öğrencilerine yönelik eğitim programının başlatılacağını belirtti.

Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Sayın Kemal Şamlıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada eğitimin önemine değinerek, "Eğitim, milletimizin yarınlarına yapılmış en büyük atılım olan maarif davamız; kalkınma, millî birlik ve beraberliğin sağlanmasında da eşsiz görevler üstlenir. Eğitimin Türkiye Yüzyılı'nı muştuluyan bu dönemde mesleki ve teknik eğitim ile ilgili Bakanlık olarak yakaladığımız ivmeyi istikrarla sürdürmek arzusundayız. Mesleki eğitimin inşa ve ihyasında tüm paydaşların dâhil olduğu bir eğitim seferberliği içerisinde bu süreci yürütmenin ortak mesuliyetimiz olduğuna inanıyorum." ifadelerini kullandı. 

İl Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gerçekleştirilen sektörel iş birliği toplantısına katılım sağlandı. Sektörel iş birliği toplantısına Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Sayın Kemal Şamlıoğlu ile birlikte Ordu Valimiz Sayın Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Sayın Mehmet Hilmi Güler, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Ali Karagöz, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürümüz Sayın Fethullah Güner, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Adil Levent Karlıbel, Ordu Üniversitesi Rektörü Orhan Baş, İdari ve Mali İşler Daire Başkanımız Sayın Murat Gülşen, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu, il yöneticilerimiz, ilçe millî eğitim müdürlerimiz, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri ile mesleki ve teknik eğitim okul müdürlerimiz de katılım sağladı.  

Gerçekleşen toplantıda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Ali Karagöz, Ordu'da mesleki ve teknik eğitimdeki öğrenci oranının yaklaşık %39 olduğunu, bu oranın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek bu oranın OECD ortalamasına yakın olduğunu söyledi. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürümüz Sayın  Fethullah Güner, organize sanayi bölgelerinde özel mesleki eğitim kurumlarının açılması ile ilgili çalışmaların tamamlandığını söyledi. Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Sayın Kemal Şamlıoğlu ise özellikle organize sanayi bölgelerinde bulunan büyük firmaların bünyesinde mesleki eğitim merkezi kurulması ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve yakında kamuoyu ile paylaşılacağını, Mesleki Eğitim Merkezi programlarının daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için planlamalar yapıldığını söyledi. Toplantıda iş dünyası ve meslek örgütleri temsilcileri ile mesleki eğitimde iş birliğine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu. Sektörün insan kaynağı ihtiyaçları, meslek liseleriyle iş birliği modelleri ve istihdamın artırılması için görüş ve öneriler alındı. 

24-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-202424-01-2024

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.