ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Münakaşa Değil; Münazara Yarışması" Finali Gerçekleştirildi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Ordu Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde "Münakaşa Değil Münazara" adıyla düzenlenen liseler arası ödüllü münazara yarışmasında final heyecanı yaşandı. Yaptığı kapsamlı araştırmaları ve fikirlerini rakiplerinden daha iyi savunan Ünye Fen Lisesi ve Kabadüz Çok Programlı Anadolu Lisesi takımları finalde fikirlerini savunurken, birinci olan takım Kabadüz Çok Programlı Anadolu Lisesi oldu.


İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Ordu Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen, öğrencilerin kendine güven duygusunun gelişmesi, kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri, farklı görüşleri bir arada yaşatabilme, kanıtlar ve bilgiler yoluyla mantık yürüterek fikirlerini savunmalarına katkı da bulunmak amacıyla düzenlenen "Münakaşa Değil Münazara" yarışmasının finali yapıldı.

Ordu Kültür Sanat Merkezinde finalist 2 takım, verilen konular üzerine yaptıkları kapsamlı araştırmalarla fikirlerini savundu. Final programına Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, protokol üyeleri, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

Yarışma finalinde münazaranın ve konuşarak çözüm bulmanın en etkili yol olduğunu, münakaşa ve kavga ile sorunların çözülemeyeceğine vurgu yapan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, "Ordu'da 'Düşünen, Üreten, Yarışan Ordu' şeklinde ilkeler manzumesini slogan olarak aldık. Çünkü önce düşünmemiz lazım, sonra üretmemiz lazım sonrada yarışarak çok kaliteli bir şekilde öne çıkmamız gerekiyor. Ordu çok zengin bir yer. Bu kaynaklar içerisindeki en zengin kaynak ise siz gençlerimizsiniz. Bu anlamda büyük bir zenginliğimiz var. Bu zenginliklerimizi de fikir yarışmaları ile münakaşa etmeden münazara ederek ortaya koymak. Geçen yıl başlattığımız bu yarışmalar bu yılda çok güzel geçti. Çok başarılı öğrencilerimiz ortaya çıktı. Bizim amacımız içinizdeki o gizli enerjiyi de ortaya çıkarmak. Geleceğin yıldızlarını da buradan keşfedeceğiz." dedi.

Final programında konuşma yapan Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, "Münazara etkinlikleri, öğrencilerimize aktif katılım, araştırma yapma, analitik düşünme, mantık yürütme ve eleştirel değerlendirme gibi beceriler kazandırır. Öğrencilerimizin akademik başarılarının yanı sıra kişisel gelişimlerine de katkı sağlar. Özgüveni yüksek, milletimizi, devletimizi ve insanlığı seven, sorunlarını konuşarak çözebilen, araştıran, seçenekleri değerlendirip doğru kararlar verebilen gençler yetiştirmek amacıyla düzenlenen liseler arası ödüllü münazara yarışmasında 32 takımımız, ilçe ve il etaplarını tamamladı.

İl finalinde son 2'ye kalan Kabadüz Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Ünye Fen Lisesi öğrencilerimiz, belirlenen konularda yaptıkları kapsamlı araştırmalarla bugün de fikirlerini savunacaklar. Öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerimizi sürecin en başından itibaren günümüze kadar sergilemiş oldukları performanslarından dolayı tebrik ediyor; kendilerine başarılar diliyorum." dedi.

Müdürümüz konuşmasında yarınımızın teminatı sevgili gençlerimize seslenerek "Hangi şehrimize giderseniz gidin, orada bir kandil gibi etrafını aydınlatırken asırlara meydan okuyan kütüphaneler görürsünüz. Raflarımızda arzı endam eden her bir eser, üzerinden zaman geçtikçe kıymeti artan bir mücevher gibidir. Okuyan insan aydınlanan, bilgilenen insandır. Okuyan insan, aydın insandır. Bizler sizin için Eğitim Kenti Ordu'muzda Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalarla başlangıçta 195 olan kütüphane sayımızı 411'e çıkardık. Toplam kitap sayımızı ise 300 binden 1 milyon 382 bin 135'e çıkardık. Bu vesileyle sizlerin de okuyarak bilginiz artacak, kelime hazneniz gelişecek dolayısı ile kendinizi daha iyi ifade etmiş olacaksınız. İletişimi gelişmiş bireyler olarak gerek sosyal yaşamda gerekse iş yaşamınızda başarıyı çok kolay yakalayabileceksiniz.

Yine bu yıl Ordu Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte "Hayalimdeki Ordu" temalı kompozisyon yarışmasının da ikincisi düzenledi. Yarışma sayesinde öğrencilerimiz, güzel şehrimiz ile ilgili hayallerini bizlerle paylaşarak hayallerinin gerçekleşmesine bir adım daha yaklaştılar. Dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyorum." dedi.

Yarışma sonucunda dereceye giren takımlara ödülleri verildi. 1'inci olan Kabadüz Çok Programlı Lisesi takımı öğrencilerimize 9 bin TL para ödülü (her öğrenciye 3 bin TL), okula dizüstü bilgisayar, danışman öğretmenimize kültür gezisi; 2'nci olan Ünye Fen Lisesi takımı öğrencilerimize 6 bin TL para ödülü (her öğrenciye 2 bin TL), okula dizüstü bilgisayar, danışman öğretmenimize kültür gezisi ve 3'üncü olan Fatsa Anadolu Lisesi takımı öğrencilerimize 4 bin 500 TL para ödülü (her öğrenciye 1.500 TL), okula dizüstü bilgisayar, danışman öğretmenimize kültür gezisi verildi. Öte yandan yarışmada yer alan sunucu, zaman tutucu, jüri ve yürütme kurulu üyeleri ile turnuvada görev alan diğer personelde kültür gezisine katılacak.

"HAYALİMDEKİ ORDU" Yarışmasında Öğrencilerimiz Ödüllendirildi

Öte yandan Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen bir diğer yarışma olan "Hayalimdeki Ordu" temalı Kompozisyon Yarışması'nda dereceye girenler de ödüllendirildi. Bu kapsamda Fatsa Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi öğrencimiz Elif Turda, 'Bir Hayal Şehri Ordu' adlı yazısı ile 1'inci olurken 6 bin TL'lik ödül kazandı. Yarışmada yine Fatsa Cahit Zarifoğlu Anadolu Lisesi öğrencimiz Melis Naz Yıldız, 2'nci olarak 4 bin TL, Altınordu Atatürk Anadolu Lisesi öğrencimiz Bahar Yeşiltepe ise 3'üncü olarak 2 bin TL'lik hediyeyi kazanma başarısı gösterdi. 

 

Dereceye girenlere ödüllerini Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu ve protokol üyeleri takdim etti. Düzenlenen yarışma ve ödül töreni hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

08-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-2023

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.