ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Münakaşa Değil; Münazara" Yarışmasında Öğrencilerimiz Savundukları Fikirlerle Birinci Oldular

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Ordu Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde "Münakaşa Değil Münazara" adıyla düzenlenen liseler arası ödüllü münazara yarışmasında final heyecanı yaşandı.


Yaptığı kapsamlı araştırmaları ve fikirlerini rakiplerinden daha iyi savunan Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi ve Altınordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımları finalde fikirlerini savunurken, birinci olan takım Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi oldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Ordu Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen, öğrencilerin kendine güven duygusunun gelişmesi, kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri, farklı görüşleri bir arada yaşatabilme, kanıtlar ve bilgiler yoluyla mantık yürüterek fikirlerini savunmalarına katkı da bulunmak amacıyla düzenlenen "Münakaşa Değil Münazara" yarışmasının finali yapıldı.

Ordu Kültür Sanat Merkezinde finalist 2 takım, verilen konular üzerine yaptıkları kapsamlı araştırmalarla fikirlerini savundu. Final programına Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Sayın Mehmet Hilmi Güler, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, protokol üyeleri, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

Yarışma finalinde konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Sayın Mehmet Hilmi Güler, bir hayalini daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Ordu Üniversitesi'ni kurarken bir hayalinin de münazara ortamını oluşturmak olduğunu dile getiren ve bu hayalinin de gerçekleştiğini aktaran Başkan Güler, "Bakanlığım döneminde Ordu Üniversitesi'ni kurarken Martin Luther King'in bir sözü gelmişti aklıma. 'Benim bir rüyam, hayalim var' diye başlamıştım konuşmaya. Ben o konuşmamda başta üniversitemiz olmak üzere, onun esas alt yapısını oluşturan gençlerimizin geleceği ile ilgili bu denli münazaraların olduğu bir ortam düşünmüştüm ve şimdi ne mutlu bu ortamı yaşıyoruz. Bundan daha güzel hayal olmaz, bu hayali Ordu'da gerçekleştirdiğim için Allah'a ne kadar şükretsem az" dedi.

Final programında Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu ise yaptığı konuşmada "Ordu Büyükşehir Belediyemiz ve Müdürlüğümüz iş birliğinde düzenlenen "Münakaşa Değil Münazara" liseler arası münazara yarışmasının final programı ve "Hayalimdeki Ordu" kompozisyon yarışması ödül törenine hoş geldiniz." dedi

Münazaranın, kişilerin olayları bütün yönleriyle algılanmasını, olaylara küresel bir çerçeveden bakmasını ve liderlik, etkili konuşma, ikna yeteneklerini geliştirebilmesini sağlayan bir takım oyunu olduğunu ifade eden Müdürümüz, "Etkileyici bir konuşma ya da güzel konuşmadan çok önemli olan "etkili savunma" dır. Özgüveni yüksek, milletimizi, devletimizi ve insanlığı seven, sorunlarını şiddet diliyle değil, konuşarak çözebilen, araştıran, seçenekleri değerlendirip doğru kararlar verebilen gençler yetiştirmek hedefimizdir" diyerek konuşmasını sürdürdü.

Müdürümüz konuşmasına, "Öğrencilerimizin kendilerini iyi ifade etmeleri ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamaları amacıyla liseler arası ödüllü münazara yarışmasında ilçe etapları tamamlandı. İlçe etaplarının ardından il finallerine kalan 24 takımımızdan son 2'ye kalan takımlarımız, belirlenen konularda yaptıkları kapsamlı araştırmalarla bugün de fikirlerini savunacaklar. Münazaranın başladığı ilk günden itibaren iştirak eden öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerimize katılımlarından ve çabalarından dolayı teşekkür ediyorum." sözleri ile devam etti.

Finalde son 2'ye kalan Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi ve TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerimize final mücadelesinde başarı dileklerinde bulunan Müdürümüz," Öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerimizi sürecin en başından itibaren günümüze kadar sergilemiş oldukları performanslarından dolayı tebrik ediyor; kendilerine başarılar diliyorum. İnsanlar duygu, düşünce ve hayallerini, belli bir ahenk içinde yazılı ya da sözlü olarak etkili bir biçimde yansıtırlar.  İyi ve başarılı yazı yazabilmek için önce, doğru düşünmek ve duymak, sonra da en iyi biçimde bunları anlatabilmek gerekir. Güzel yazmak bir sanattır. Özel bir yetenek ister." dedi.

"Hayalimdeki Ordu" temalı kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencileri de tebrik eden Müdürümüz, "Büyükşehir Belediyemiz, gençlerimizin kompozisyon yoluyla kendilerini ifade edebilmeleri, var olan yeteneklerini ortaya çıkarmaları, Ordu'muzu araştırarak öğrenmeleri, Ordu'nun tarihi ve kültürel değerlerini keşfetmeleri, gelecekte nasıl bir şehirde yaşamak istedikleri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla "Hayalimdeki Ordu" temalı kompozisyon yarışması düzenledi. Yarışma sayesinde öğrencilerimiz güzel şehrimiz ile ilgili hayallerini bizlerle paylaşarak hayallerinin gerçekleşmesine bir adım daha yaklaştılar. Dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyorum." dedi.

Müdürümüz konuşmasına" Gerçekleştirdiği çalışmalarla ilimizde eğitime verdiği değer ile her zaman desteğini yanımızda hissettiğimiz Ordu Büyükşehir Belediyesi, 19 ilçemizde okullarımızın bahçesinin asfaltlanmasından, halı saha yapımı, sera ve oyun parklarından, bahçe düzenlemesine kadar birçok çalışma yaparak öğretmen ve öğrencilerimizin daha modern ortamlarda eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağlamıştır. Düşünen, üreten, yarışan Ordu sloganıyla yola çıkan Bakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Sayın Mehmet Hilmi Güler'e desteklerinden ve katkılarından dolayı buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Hangi şehrimize giderseniz gidin, orada bir kandil gibi etrafını aydınlatırken asırlara meydan okuyan kütüphaneler görürsünüz. Raflarımızda arzı endam eden her bir eser, üzerinden zaman geçtikçe kıymeti artan bir mücevher gibidir. Okuyan insan aydınlanan, bilgilenen insandır. Okuyan insan, aydın insandır.

Eğitim Kenti Ordu'muzda Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Sayın Bakanımız Mahmut Özer'in öncülüğünde gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalarla başlangıçta 200 olan kütüphane sayımızı 335'e çıkardık. Toplam kitap sayımızı ise 300 binden 500 bine çıkardık. Sene sonunda, toplam kitap sayımızla 1 milyonu aşmayı hedeflemekteyiz.

Bu vesileyle huzurlarınızda buradan bir kez daha faydalı çalışmaları gerçekleştirmemize vesile olan ve bizlerden desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanımız Mahmut Özer'e, saygıdeğer katılımcılarımıza, kıymetli öğretmenlerimize, geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimize ve programda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." sözleri ile son verdi.

Yarışma sonucunda Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi 1. olarak ödülü almaya hak kazandı.

DERECEYE GİRENLERE VERİLEN ÖDÜLLER

Alanında deneyimli uzman jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından dereceye giren takımlara Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından;

1. olan takım öğrencilerine 6 bin TL para ödülü (her öğrenciye 2 bin TL), okula dizüstü bilgisayar, danışman öğretmene 3 günlük kültür gezisi,

2. olan takım öğrencilerine 4 bin 500 TL para ödülü (her öğrenciye 1.500 TL), okula dizüstü bilgisayar, danışman öğretmene 3 günlük kültür gezisi,

3. olan takım öğrencilerine 3 bin TL para ödülü (her öğrenciye bin TL), okula dizüstü bilgisayar, danışman öğretmene 3 günlük kültür gezisi ödülleri verildi.

Dereceye girenlere ödüllerini Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu ve protokol üyeleri takdim etti.

"HAYALİMDEKİ ORDU" YARIŞMASI DA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Öte yandan Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir diğer yarışma olan "Hayalimdeki Ordu" temalı Kompozisyon Yarışması'nda dereceye girenler de ödüllendirildi. Bu kapsamda Altınordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Kadir Kurt 'Güzel Ordum' adlı yazısı ile 1'inci olurken 3 bin TL'lik ödül kazandı. Yarışmada Çatalpınar Hacı Ali Eriş Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yasemin Abca 2'inci ve 2 bin TL, Altınordu Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Berivan Kır ise 3'üncü olarak 1000 TL'lik ödülü kazanma başarısı gösterdi.

Düzenlenen yarışma ve ödül töreni, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

06-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-2022

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.