ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul/Kurum ve İlçelerimizde İnternete Girişlerde Yaşanan Problemler

Okul/Kurum ve İlçelerimizde İnternete Girişlerde Yaşanan Problemler

Okul/Kurum ve İlçelerimizde İnternete girişlerde problem yaşanmaması için aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekmektedir.

sertifika.meb.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

1. Okul, Kurum ve İlçelerde kullanılan internet hattının MEB ADSL olması gerekmektedir.
İnternet bağlantısında kullandığınız kullanıcı adı @meb ise MEB adsl kullanıyorsunuz demektir. Bunu doğrulamak için Modem Arayüzünden Kullanıcı adınıza bakabilir veya Türk Telekom Müşteri hizmetlerini ( 444 1 444 ) arayabilirsiniz.


2. IP Adresinin Statik IP olması gerekmektedir.
IP Adresinizin statik olup olmadığını öğrenmek için;http://www.ipgor.com adresine giriniz. Karşınıza çıkan IP adresini not alınız. Modemi kapatıp 1 dakika bekleyiniz. Modemi açtıktan sonra internet bağlantısının gelmesini bekleyerek tekrar http://www.ipgor.com adresine giriniz. Karşınıza çıkan IP adresi not aldığınız IP ile aynı ise statik IP kullanıyorsunuz demektir. Eğer farklı bir IP çıkıyor ise Türk Telekom Müdürlüğüne müracaat ederek ÜCRETSİZ Statik IP Talep ediniz.


3. Öncelikli olarak sertifikayı manuel yükleyin. MEB internetini kullanan bilgisayarlara MEB sertifika yüklenmezse güvenlik hatası verir.
MEB sertifikası http://sertifika.meb.gov.tr adresinde belirtildiği üzere güvenilir kök sertifikalara yüklenmesi gerekmektedir. 
http://sertifika.meb.gov.tr/Windows_Sertifika_Rehberi.pdf adresindeki kılavuz doğrultusunda gerekli kontrolleri yaparak doğru yere yüklenmemişse sertifika silinerek doğru yere yüklenmesi gerekmektedir.


4. Sertifikayı doğru dizine yüklediğinizden emin olun.
Doğru dizin olduğunu kontrol etmek için Başlat/Çalıştıra certmgr.msc komutu ile Güvenilen Kök Sertifika Dizini altında Sertifikalar içinde fatihca isimli sertifikanın yüklenip yüklenmediğine bakabilirsiniz.


5. Sertifikayı yüklemenize rağmen hata veriyorsa...
Bilgisayarın tarih ve saatini kontrol ediniz.


6. Hala hata veriyorsa sertifikayı yüklediğiniz yerden silip tekrar yükleyiniz.
Sertifikayı silmek için Başlat/Çalıştıra certmgr.msc komutu ile Güvenilen Kök Sertifika Dizini altında Sertifikalar içinde fatihca isimli sertifikanın üstüne sağ tıklanıp silebilirsiniz.


7. Yukarıdaki işlemler doğru olmasına rağmen hata veriyorsa İE ayarlarını sıfırlayınız.
(Internet Explorer için: Araçlar + İnternet Seçenekleri + Gelişmiş + Sıfırla)
(Google Chrome için: Ayarlar + Gelişmiş Ayarları Göster + Ayarları Sıfırlayın)
 

8. Diğer sitelere girmesine rağmen sadece E-Okula girmiyorsa...
Uyumluluk ayarlarından .meb.gov.tr adresini ekleyiniz.

9. Ağ Bağlantıları/Bağdaştırıcı Ayarları/Yerel Ağ Bağlantıları üzerinde sağ tuş yaparak özellikler penceresinden İnternet İletişim Protokolü 4 (TCP/IPv4) özelliklerinden Otomatik IP ve Otomatik DNS´nin seçili olup olmadığını kontrol ediniz.

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.