ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ORDU BİLİM KENT'İ KURULUYOR

Ordu'da "Bilim Kent" projesi hayata geçiyor.
ORDU BİLİM KENT'İ KURULUYOR

Müdürlüğümüz ile Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında ortak gerçekleştirilecek ve TÜBİTAK ile iş birliği yapılacak olan çalışmada, Ulubey ilçesi Sayacabaşı Mevkii'nde "Bilim Kent" kampüsü kurulacak.

TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAK

Kurulacak Bilim Kent'inde matematik, fizik, kimya ve biyoloji branşlarında bilim insanlarına bilimsel araştırmalar yapabilme imkânı sağlanırken, bilim alanlarındaki problemler için tartışma ortamı, bilim alanında yeni modeller oluşturulması, bilim kültürünün yaygınlaştırılması ve bilim insanı olmaya özendirecek çalışmalar gerçekleştirilecek. Bilim Kent'inde ayrıca matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerine sanat ve estetik yönlerden sosyal bilimler desteği de verilecek. Bilim Kent'inde uygulanacak proje ve yapılacak bilimsel araştırmalarda birçok farklı disiplinden insanlar bir araya gelecek. Bilim Kenti, Türkiye'de bir ilk olacak. Bilim Kent'te aynı zamanda sahalarında kendini kanıtlamış öne çıkan bilim insanlarının uzmanlık alanlarından da faydalanılacak.

"HAYATIMIN EN HAYIRLI VE İDDİALI İŞİ"

Bilim Kenti projesini hayatının en iddialı ve hayırlı işi olarak yorumlayan ve kendisi de bir bilim insanı olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, yaklaşık bir yıldır bilim insanlarıyla temasta olduğunu vurguladı. Müdürlüğümüz ile gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Başkan Güler, "Bugün çok önemli bir karara imza atıyoruz. Bakanlığımızın desteği ile Ordu'da Bilim Kenti kuruyoruz. Matematik, fizik, kimya ve biyoloji Bilim Kenti kuracağız. Bilim Kent'inde matematik fizik, kimya ve biyoloji dersleri ayrıca Sosyal Bilimler ile desteklenecek. Ülkemizde Matematik Köyü var ama temel bilimlerin ana unsuru olan matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanında bir oluşum yok. İşte biz Ordu'da bilim alanında müthiş bir projeyi başlatmış oluyoruz" dedi. Bu çalışma ile Ordu'nun Türkiye'de örnek olacak önemli bir adım attığını vurgulayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, "Buradan yetişecek bilim insanlarımız ülkemizin temel bilimlerdeki güçlü yanını daha da güçlü bir hale getirecek. Kalkınmamızın temel unsuru olan bu matematik, fizik, kimya ve biyoloji dallarında her birinde belki de 400'ü aşan disiplinlerde eleman yetiştirmiş olacağız. Bu da ülkemiz için müthiş bir mukayeseli üstünlük olacaktır" diye konuştu.

"ORDU'YA BÜYÜK HEDEF VE VİZYON KAZANDIRDINIZ"

İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin Baş da bilim alanındaki böyle bir çalışma için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'e teşekkür ve şükranlarını sundu. Müdürümüz Kutlu Tekin Baş, "Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Ordu'ya katmak istediğiniz hedef ve vizyonunuz açısından ben şükranlarımı sunuyorum. Dünya bilim tarihinde Müslüman Türklerin oluşturduğu bilim merkezleri vardır. Bu bilim merkezlerinden birisi de Karadeniz'de inşallah Ordu'da olacaktır. Bugün 18 milyon öğrencimiz nüfusumuzun yüzde 20'si ama geleceğimizin yüzde 100'üdür. Dolayısıyla biz geleceğin yüzde 100'üne böyle bir ortam hazırlama iş birliği içerisindeyiz. Ben katkılarınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ, protokolü imzalayarak çalışmaları başlattı.

25-02-202025-02-202025-02-202025-02-2020

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.