ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü ile İş Birliği Protokolü İmzaladık

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz iş birliği ile 10-15 yaş grubundaki öğrencilerimize skolyoz taraması yapılacak.
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü ile İş Birliği Protokolü İmzaladık

Ortaokul çağındaki çocuklarımızda skolyoz riskini belirlemek, erken teşhis ile halk sağlığına katkıda bulunmak amacıyla Ordu İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz arasında protokol imzalandı. Valilik makamında, Valimiz Sayın Muammer Erol, İl Sağlık Müdürü Dr. Sayın Dursun Tüzün ile İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu'nun imzaladığı protokolle, skoloyometre ölçümleri yapılan çocuklarımız, şüpheli durumda ileri inceleme için hastanelere yönlendirilecek.

 

İmzalanan protokol kapsamında, okullarımızda 5-6-7 ve 8. sınıf öğrencilerimizde skolyoz taraması gerçekleştirilecek. Bu tarama programında sadece çocuklarımızın fiziksel gelişim durumuna bakıp okullarda kız ve erkek öğrencilere ayrı ayrı düzenlenmiş özel alanlarda tek tek muayeneleri ve skoloyometre ölçümleri ile kontrolleri yapılmış olacak.

 

Çocuklarda sık görülen ve bir omurga bozukluğu olan skolyoz, ilerlediğinde omurgada belirli bir şekil bozukluğu yanında ağrı ve solunum zorluğu gelişebiliyor. Erken tanı konulduğunda takip, fizik tedavi rehabilitasyonu ve korseleme ile eğriliğin ilerlemesi kontrol altına alınabiliyor ve ameliyat yapılma oranları da azalıyor.

07-02-202407-02-2024

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.