ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu Meslekî Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Ordu Meslekî Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin işletmeler açısından faydalarının 81 il Oda ve Birlik temsilcilerine yüz yüze aktarılmasına yönelik "Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)" hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. Sektör ile eğitim camiası arasındaki iş birliğini güçlendirecek olan projenin Ordu Tanıtım Toplantısı; Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ordu Ticaret Borsası, Ordu Organize Sanayi Bölgesi, Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ve Ünye Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri, 19 ilçemizden şube müdürleri, meslek liseleri okul müdürleri ile oda ve birlik temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.

Meslekî Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşma yapan Müdürümüz "Meslekî ve teknik eğitim, sosyal ve ekonomik sektörler ile iş birliği içinde ulusal ve uluslararası meslekî yeterliliğe, meslek ahlâkına ve meslekî değerlere sahip, yenilikçi, gi­rişimci, üretken, ekonomiye değer katan ve ehil iş gücü ye­tiştirmeyi amaçlamaktadır.

Örgün meslekî orta öğretim kurumları olarak yeniden yapılandırılan Meslekî Eğitim Merkezlerimizde, Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda, öğrencilerimizin özlük hakları geliştirilmiş ve öğrencilerimizin meslekî eğitim aldığı işletmelere yönelik teşvik ve devlet desteği sağlanmıştır.

Meslekî Eğitim Merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacını karşılaması, işletmelerin mesleki eğitimle ilgili devlet teşviklerinden daha fazla yararlanması, Mesleki ve Teknik Eğitime yönelik hedeflerin gerçekleştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Müdürlüğümüz bünyesinde ilimiz genelinde Mesleki Eğitim Merkezleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Programlarına (MEMP) kayıtlı toplam 6.682 öğrencimiz bulunmaktadır.

26 Kasım 2021 tarihi itibariyle ilimiz geneli MESEM öğrenci sayımız, 1.635 ile %4,35 iken; 23 Mayıs 2022 itibariyle ilimiz geneli MESEM öğrenci sayımız, 6.814 ile %16,77'ye yükselmiştir.

İlimiz genelinde; 1 tane Altınordu, 1 tane Fatsa ve 1 tane de Ünye ilçelerimizde olmak üzere toplam 3 adet bağımsız Mesleki Eğitim Merkezimiz mevcut iken; 37 tane Mesleki Eğitim Merkezi Programı (MEMP) uygulayan okulumuz ile birlikte toplam 40 adet Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulama okulumuz mevcuttur.

"Meslekî Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP)", hepimizin desteğiyle amacına ulaşacak; ülkemiz ve gençlerimiz için büyük kazanımlara vesile olacaktır. Meslekî Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi'nin Eğitim Kenti Ordu'muza ve ülkemize hayırlara vesile olmasını, ilimiz ve ülkemizin gelişimine önemli katkılar sunmasını diliyorum. Meslekî eğitime katkı veren başka Bakanlığımız olmak üzere Odalar ve Borsalar Birliğinin değerli değerli üyelerine, Oda Başkanlarına ve diğer tüm paydaşlara teşekkür ediyorum" Dedi.

Bakanlığımız Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda "Bugün burada düzenlenen bu program, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu ile birlikte geliştirdiğimiz bir projedir. Türkiye genelinde 81 ilde yüz yüze toplantılar yaparak meslekî eğitim merkezlerinde yapmış olduğumuz yenilikler ve bu yeniliklerle beraber işletmelerin elde ettiği avantajlar hakkında değerlendirmelerde bulunma fırsatı yakalıyoruz." dedi. 

Tanıtım toplantısının devamında  Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünde görevli öğretmenimiz Okan Doğan, meslekî eğitimde yapılan değişiklikler hakkında katılımcılara sunum eşliğinde bilgilendirmelerde bulundu. Toplantının soru cevap bölümünde, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül proje hakkında yöneltilen soruları cevaplandırdı, sektörün ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesi, meslekî eğitimin kalitesinin artırılması ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesine yönelik bilgi alışverişinde bulunuldu.

 

25-05-202225-05-202225-05-202225-05-202225-05-202225-05-202225-05-202225-05-202225-05-202225-05-202225-05-2022

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.