ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programı" BaşladıOrdu Valiliği himayelerinde, Müdürlüğümüz koordinesinde ve Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Üniversitesinin katkılarıyla, Altınordu İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde Ordu'da eğitim gören 12. sınıf öğrencilerimize yönelik "Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programı" düzenlendi.

Ordu Kültür Sanat Merkezi (OKSM)' nde 11-13 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan "Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programı"nın bugün açılış töreni yapıldı.

Törene, Valimiz Sayın Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ordu Baro Başkanı Sibel Torun, Vali Yardımcıları Zafer Karamehmetoğlu, Gökhan İkitemur, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, İŞKUR İl Müdürü İsa Kaymak'ın yanı sıra diğer protokol üyeleri ile Ordu'da öğrenim gören 12. sınıf öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz katıldı.

Programın açılış töreninde konuşma yapan Valimiz Sayın Tuncay Sonel öğrencilere seslenerek, yapacakları işte mutlu oldukları takdirde başarının da beraberinde geleceğini ifade etti.

Hangi mesleği seçerlerse seçsinler, bu toprakları vatan yapan ecdadın unutulmaması gerektiğinin altını çizen Valimiz Sayın Tuncay Sonel, "Hangi işi yaparsanız yapın, hangi meslek sahibi olursanız olun, severek yapın. Sevin, sevdiğiniz işten mutlu olun. Sizler pırıl pırıl gençlerimizsiniz. Buraya gelmeniz, burada olmanız, zaten bu konuya önem verdiğiniz gösteriyor. İnşallah herkes gönlünden geçen yeri kazanır ve kendisine, ailesine, vatanına, milletine hayırlı ve güzel işler yapacak hale gelir. Yolunuz bahtınız açık olsun" diye konuştu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ise Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programına katılan öğrencilerimize seçecekleri mesleği sevmeleri konusunda tavsiyede bulunarak sözlerini şöyle tamamladı: "Öncelikle kendinizi tanımanız lazım. Ne istediğinizi bilmeniz lazım. Ne istediğini bilmeyen bir yere ulaşamaz. Öncelikle kendinizi keşfedin. Şartlar değişiyor, dünya değişiyor, insanlar değişiyor, değerler değişiyor. Onun için önce kendinizi tanıyın."

Programda Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan da bir konuşma yaparak, "Kariyer yaparken büyükleri de örnek almanın gerekli olduğuna inanıyorum. Kariyer insanın kendisini gerçekleştirmesi içerisindeki o potansiyelleri gün yüzüne çıkarması adeta toprağın işlenmesi durumudur. Sizler ailenizin, bu ülkenin, bu devletin bu milletin insanlığın geleceğinde çok büyük başarılar ortaya koyacak, gelişmekte, büyümekte yetişmektesiniz. Her birinizin içerisinde bir dünya var. Bu dünyayı açığa çıkarabilmek için her şeyden önce hedefe odaklanmak gerekir." diye konuştu.

Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu ise, hayatın en önemli dönüm noktası olan mesleği seçerken bireyin öncelikle kendisini iyi tanıması gerektiğine vurgu yaparak kişinin yeteneklerinin farkında olması gerektiğini ifade etti. 

Müdürümüz "Meslek seçimimizi etkileyen pek çok etken vardır. İlgiler, yetenekler, kişinin mesleki beklentileri, yaşamsal doyum kaynakları ve payımıza düşen nasip de işin içine girdiğinde, öğrencilerimiz ve velilerimiz için meslek seçim süreci daha sancılı olabilmektedir.

"İyiyi ara, doğruyu ara, güzeli ara, fakat kusur arama." der Mevlana Hazretleri. İyi veya kötü meslek diye bir ayrım yoktur. Mükemmel insanın var olmağı gibi mükemmel meslek de yoktur. Sadece sevdiğin, severek yaptığın meslek vardır. İnsanları ötekileştirmeden, dayanışma ve kardeşlik modeli ortaya koyan temel bir görüşe sahip olmalıyız. Bizlere düşen görev, bu görüşe destek vererek toplumumuzun eğitilmesine ve yönlendirilmesine yardımcı olmaktır. 

Kurumlarımızda planlanan ve gerçekleştirilen mesleğe yöneltme çalışmalarında öğrencilere mesleki karar verme yeteneği bilgi ve becerilerini kazandırmayı hedefliyoruz. Yapılan ve yapılacak olan çalışmalarla öğrencilerimizin kendi ilgi ve yeteneklerini keşfetme fırsatı bulmalarını sağlıyoruz.

Meslek seçme ve edinme sürecinde yarınlarımızın en değerli teminatı, günümüz gençlerine tavsiyem; iş hayatı bütün lise ve üniversitelerden daha zor bir okuldur. İnsanlarımıza gemi yaptırmanın yolu onlara sadece marangozluk öğretip görev ve programlar vermek değil engin denizlerin özlemini aşılamaktır. Her mesleğin bir temel değeri vardır. Eğitimin temel değeri de; insan ve insanlığı yüceltmektir.

Bizler sadece, fiziki şartları iyileştirmek adına inşa ettiğimiz eğitim kurumlarımızla, spor salonlarımızla, kütüphanelerimizle, dersliklerimizle ve dağıtımını gerçekleştirdiğimiz kitaplarımızla değil; gerek salgın sürecinde uzaktan eğitimle, gerekse yüz yüze eğitimle gerçekleştirmiş olduğumuz rehberlik çalışmalarımızla bir bütün olarak öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin her zaman en büyük destekçisi olduk. Bundan sonraki süreçte de gerçekleştirmeyi planladığımız çalışmalarımız ve projelerimizle yanlarında olmayı sürdüreceğiz." sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

Konuşmaların ardından Valimiz Tuncay Sonel, Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu ve diğer protokol üyeleri, programın açılış kurdelesini kesti ve Ordu Kültür Sanat Merkezi Fuayesinde programa katılım gösteren üniversitelerin stantlarını gezerek bilgi aldı.

3 gün boyunca devam edecek "Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programı"nda 15'e yakın devlet ve vakıf üniversitenin tanıtım standı, 15'e yakın meslek masası ve tercih danışmanlığı hizmeti bilgilendirme köşesi oluşturularak Ordu'da eğitim gören resmi/özel lise 12. sınıf öğrencilerimize rehberlik ve kariyer danışmanlığı hizmeti verilecek. 

Programda 20'ye yakın kariyer eğitimi, seminer, söyleşi ve konferanslar ile ayrıca öğrencilerimizin gelişiminin desteklenmesi hedeflenmektedir. 

11-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-2021

 

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.