ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 7 Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Biri Oldu

Ordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 7 Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Biri Oldu

Millî Eğitim Bakanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinin açılmasına ilişkin iş birliği protokolü, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından imzalandı.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen protokolle Türkiye'de açılacak uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, uluslararası öğrencilerin eğitim alması amaçlanıyor. 

Millî Kütüphane Konferans Salonunda gerçekleşen törende konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sadece akademik yönden başarılı bir gençlik yetiştirmek istemediklerini vurgulayarak "Aynı zamanda bu toprakların değerleri, kültürü, irfanı, hikmetini de içselleştirerek yaşam tarzına sirayet ettirmiş, insanlık adına dünyaya farklı şeyler söyleyebilecek kapasitede gençler yetiştirmek istiyoruz. Bunu da iki Bakanlıkça el ele vererek çok başarılı bir şekilde devam ettiriyoruz." diyerek iş birliğinden ve mesleki eğitime verdiği katkıdan dolayı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a teşekkür etti. 

Mesleki eğitimde kurulan AR-GE merkezleriyle artık inovatif çalışmalar yapıldığını; patent, marka, faydalı model ve tasarım tescilleri alındığını belirten Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Mesleki eğitim yurt dışına ihracat yapıyor artık. Gelinen nokta gerçekten çok sevindirici... Diğer taraftan mesleki eğitim merkezlerinde de ciddi bir dönüşüm başladı. 25 Aralık 2021 tarihinde 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda çok ciddi bir değişiklik yaptık. O tarihte tüm Türkiye'de, 159 bin çırak ve kalfa varken bugün itibarıyla bu sayı 505 bine ulaştı." dedi. 

7 uluslararası mesleki teknik Anadolu Lisesi kurduklarını dile getiren Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Artık gönül coğrafyamızdaki ülkelerin çocukları, gençleri bu okullarımıza gelerek mesleki eğitim alabilecekler. Aynı zamanda kamu diplomasisinde uzun vadede ülkemize çok önemli katkılar sağlayacaklar." dedi.

Konuşmaların ardından Bakanımız Sayın Mahmut Özer ve  Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, iş birliği protokolüne imza attı.

Protokol kapsamı

Protokol kapsamında ilk olarak 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibarıyla Arnavutluk, Bulgaristan, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Bosna Hersek'ten oluşan altı Balkan ülkesinden 60 öğrenci alınacak. 

Uluslararası öğrenciler; İstanbul Beşiktaş İSOV Dinçkök, Bahçelievler İMMİB Erkan Avcı, Balıkesir İvrindi Nurettin Çarmıklı Madencilik, Konya Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen, Bursa Tophane, Ordu Altınordu TOBB ve Ankara Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri olmak üzere altı ildeki bu yedi okulda eğitim alacak. 

Söz konusu eğitimler; belirlenen okulların makine ve tasarım teknolojisi, yenilebilir enerji teknolojileri, maden teknolojisi, endüstriyel otomasyon teknolojileri, elektrik elektronik teknolojisi ve yiyecek içecek hizmetleri alanında verilecek.

Törene Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürü Onur Bekyürek ile Ordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Gökhan Melikoğlu katıldı.

Uluslararası Ordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ordu'muza ve Ülkemize hayırlı olsun.

06-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-202206-06-2022

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.