ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Ordu Yöneltme ve Yerleştirme Projesi" Tanıtım Toplantısı DüzenlendiRehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri il yürütme komisyonunca 2021-2022 eğitim öğretim yılı için belirlenen "Yetenekler, Mesleki İlgi ve Değerlerini Tanıma" yerel hedefine istinaden, ilimizde eğitim-öğretim gören  8.sınıf öğrencilerinin kariyer planlamalarında doğru karar verebilmelerini sağlamak amacıyla Müdürlüğümüz bünyesinde il genelinde uygulanmak üzere O2Y Projesi (Ordu Yöneltme ve Yerleştirme Projesi) hazırlandı.

Ordu Yöneltme ve Yerleştirme Projesi kapsamında Altınordu, Fatsa ve Ünye Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafından yıl içerisinde yapılacak çalışmalar planlanarak, düzenlenen toplantı ile idareci ve öğretmenlerimiz bilgilendirildi.

O2Y projesinin tanıtılması ve uygulanması için Ordu Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen toplantıya Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, ortaokulda görev yapan rehber öğretmenler ve psikolojik danışmanlar katıldı.

Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, projenin öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri hakkında bilgi edinmesi için, programlar ve okullar hakkında farkındalık oluşturması adına önem arzettiğini belirterek, "Eğitsel ve mesleki rehberlik hizmetlerinde yöneltme sürecine ilkokul yıllarından itibaren başlanmalıdır. Böylece öğrencilerimizin program, okul ve meslek seçimlerinde rehberlik yaparak, ilgi ve yeteneklerini görmesini sağlamış oluyoruz. Burada idareci ve rehber öğretmenlerimize önemli görev düşüyor. Öğrencilerimiz bizim için çok kıymetli. Her bir öğrencimizle ayrı ayrı ilgilenerek, yetenek ve istekleri doğrultusunda yönlendirelim. Proje kapsamında planlamalarımızı yaptık. Projemiz ilimize hayırlı olsun. Emeği geçen tüm idareci ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum." dedi.

Tanıtım toplantısı yapılan proje kapsamında 2021-2022 eğitim-öğretim yılı içerisinde öğrenci ve velilerimize yönelik; ilgi ve yetenekleri fark etme, hedef belirleme, meslekler, karar verme süreci, kariyer planlama gibi sınıf etkinlikleri yapılacaktır. Tüm ilçelerimizde "Lise Tanıtım Günleri" ve "Meslek Tanıtım Günleri" yapılacaktır. Öğrencilerimizin hedefi doğrultusunda okul rehber öğretmenlerinin planlamalarıyla, okul ziyaretleri gerçekleştirilecektir. Uygun testlerle veya portfolyo, gözlem formlarıyla "Yetenek İlgi Tespiti Çalışması" yapılacaktır. O2Y Veli Atölye çalışmaları yapılacaktır. Bu atölyelerde kariyer gelişimi, meslek tanıtımı, ilgi, yetenekler, velinin çocuğunu tanıması, doğru tercih gibi konular ele alınacaktır. 

25-01-202225-01-202225-01-202225-01-202225-01-202225-01-2022

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.