ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu’nun Eğitim-Öğretim Durumu Değerlendirildi

Ordu’nun Eğitim-Öğretim Durumu Değerlendirildi

Valimiz Sayın Seddar YAVUZ başkanlığında, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı öncesinde genel durum değerlendirmesi yapmak amacıyla İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ ile İlçe Kaymakamları, Daire Müdürleri ve ilçe Milli Eğitim Müdürlerinin katılım sağladığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde sorun, ihtiyaç ve taleplere ilişkin görüş alış verişinde bulunulan toplantıda, “2018-2019 eğitim öğretim yılının başta Aziz Milletimize, sevgili çocuklarımıza, bütün eğitim camiasına hayırlı ve uğurlu olması dileklerimi iletmek istiyorum” diyerek, konuşmasına başlayan Valimiz Sayın Seddar Yavuz, 2018-2019 eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısında, başta eğitim öğretim hazırlıkları olmak üzere  okul güvenliği, servis araçları, okulların şu anki mevcut kapasiteleri ile  öğretim ve eğitimin niteliği konularının görüşüleceğini söyleyerek, ”Bu yıl da Aziz Milletimizin özlediği, beklediği ve hepimizin göz nuru olan çocuklarımızı en iyi şekilde eğitmek, hayata hazırlamak için yapmış olduğumuz çalışmaları bir kez daha hep beraber değerlendirme fırsatı elde etmiş olacağız” dedi.

Okul güvenliği konusunun en önemli hususlardan bir tanesi olduğunu belirten Valimiz Sayın Seddar Yavuz, özellikle okul çevrelerinde amaçsız dolaşan ve çocuklara musallat olan kişiler ile ilgili olarak geçen yıl çeşitli idari yaptırım kararları alarak uygulamaya konulduğunu hatırlatarak, bağımlılıkla mücadele başta olmak üzere, eğitimin kalitesini etkileyen bütün dış faktörlerin de masaya yatırıldığını, bununla ilgili de önemli bir takım tedbirler aldıklarını kaydetti.

Valimiz Sayın Seddar Yavuz, ”Meslek hayatım boyunca uyguladığım ve çok önemli sonuçlar aldığımız ÖNEM Projesini de çok önemsiyorum. Bu projeye katkı sunan başta Kaymakamlarımız, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve tüm paydaşlarımıza huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında, ÖNEM Projesinde toplam 13.848 çocuğumuza ulaşılmış, proje kapsamında 1.023 hamimiz çocuklarımıza rehberlik etmiş, proje kapsamında 18 faaliyet gerçekleştirilmiştir. 1.180 ÖNEM çocuğumuz evinde bizatihi ziyaret edilmiş, 2.474 ÖNEM çocuğumuz sinema ile buluşmuş, 1.307 ÖNEM çocuğu hem tiyatro izlemiş hem de bizatihi sahnede yer alması sağlanmıştır. 1.634 ÖNEM çocuğunun merak, keşif ve yaratıcılık becerilerini geliştirmek amacıyla bilim sanat gezileri ve TÜBİTAK Bilim Fuarlarını gezmeleri sağlanmıştır. 289 ÖNEM çocuğuna bağımlılıkla mücadele, finansal okuryazarlık ve liderlik eğitimi verilmiştir. 1.006 ÖNEM çocuğuna onları bir günlük üst eğitim kurumuna ve hayata hazırlamak için kariyer günleri düzenlenmiştir. Yine 1.168 ÖNEM çocuğu yaşam kalitelerinin arttırılması için spor etkinlikleri ile buluşturulmuştur. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında yine bu projenin biraz daha geliştirilerek, üniversite ve diğer paydaşların, özellikle belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız olmak üzere yeni bir takım faaliyetler de eklemek suretiyle bu projeyi bu sene de yürütmek istiyoruz. Bu projenin temel amacı, risk ortaya çıkmadan ya da risk belirdiğinde herhangi tehlikeye dönüşmeden engellemektir. Dolayısıyla önleyici faaliyetler her zaman çok kıymetli ve değerli olmuştur. Çocuk suça sürüklendikten sonra, akademik başarısızlığa uğradıktan sonra, elimizden kaydıktan sonra alınan tedbirlerin genellikle pek bir işe yaramadığını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla rehberlik servislerimizin aktif çalışması gerçekten bizim içinde yol gösterici olmuştur” diye konuştu. 

“Yeni Eğitim Yılına 574 Okulda, 128.444 Öğrenci, 9.132 Öğretmen ile Sorunsuz Başlıyoruz”

2018-2019 eğitim öğretim yılına şu anda 574 okulda, 6195 derslikte, 9.132 öğretmen, 128.444 öğrenciyle sorunsuz bir şekilde başlanılacağını belirten Valimiz Sayın Seddar Yavuz, ”Öğretmenlerimizin şuan itibari ile mesleki yeterliliklerini geliştirmek üzere seminer dönemi başlamış olup, bütün öğretmenlerimiz okullarında bu seminerlerine devam ediyor. Bu vesileyle eğitimin en önemli parçası olan kıymetli öğretmenlerimize bir kez daha en derin sevgilerimizi, saygılarımızı ve muhabbetlerimizi gönderiyoruz. Çünkü, fedakarlık olmadan, emek vermeden, bir çocuğu kendi çocuğu gibi sevmeden ve dünyayı değiştireceğine inanmadan, yapılabilecek bir meslek olmadığını hepimiz biliyoruz. Eli öpülesi öğretmenlerimizi bir kez daha huzurlarınızda saygıyla, hürmetle selamlamak istiyorum. Yine eğitim faaliyetlerinin en iyi şekilde yürütülmesi, temel görevlerinden en önemlisi olan mülki idare amirlerimize, eğitim yöneticilerimize şükranlarımızı arz ediyorum” 2018- 2019 eğitim öğretim yılının Aziz Milletimize, tüm paydaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun diliyorum” şeklinde konuştu.

Valiliğimiz toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda; 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı başlarken eğitim ortamlarının ve insan kaynaklarının hazırbulunuşluluk durumlarını görüşmek, okul güvenliği ve taşıma hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi için alınacak tedbirler konusunda değerlendirmede bulunmak üzere birarada olunduğunu dile getiren İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ konuşmasında 2018-2019 eğitim-öğretim yılına hazır olunduğunu belirterek, bir sunum gerçekleştirdi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu tekin BAŞ’ın sunum yapmasının ardından Valimiz Sayın Seddar Yavuz toplantıya katılanların taleplerini dinlemesi ile devam etti.

06-09-201806-09-201806-09-201806-09-201806-09-201806-09-2018

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.