ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ordu'da Yerli Yazılıma Göç Hareketi

Ordu'da Yerli Yazılıma Göç Hareketi

2018-2019 Eğitim Öğretim yılı başında İl Millî Eğitim Müdürümüz Kutlu Tekin BAŞ başkanlığında yapılan Fatih Projesi Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenleri toplantısında Pilot okullarda uygulanmasına karar verilen, ilimizde kurulu tüm Etkileşimli Tahtalarda Tubitak Ulakbim tarafından hazırlanan yerli yazılım PARDUS kullanımına İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ'ın teklifi üzerine 29.04.2019 tarihinde yapılan İlçe Millî Eğitim Müdürleri Kurulu toplantısında oy birliği ile karar verilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın, 6 Şubat 2018 tarihli konuşmasında ki "Ülkemizde tasarlanabilecek, üretilebilecek, geliştirilebilecek hiçbir ürünü, yazılımı, sistemi acil durumlar haricinde kesinlikle dışarıdan hazır olarak almayacağız, gerekirse daha çok zaman harcayarak, gerekirse daha çok para harcayarak kendi tasarımlarımızı, kendi ürünlerimizi, sistemlerimizi geliştireceğiz" ifadesiyle ülkemizin yazılım alanında gelişebilmesi için bize yol göstermesi ve 2018-2019 eğitim öğretim yılı başında alınan karar ile Pardus Göç Hareketimizin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Kutlu Tekin BAŞ "Kamu kaynaklarının yerli imkânlarla kullanılması, öğretmen ve öğrencilerimizin yerli yazılım kullanarak eğitim öğretimin teknoloji destekli sunumunu kolaylaştırmaları, yerli yazılımın güvenlik, kullanım kolaylığı açısından teşvik edilmesi amacıyla ilimiz okullarında Fatih Projesi Faz-1 ve Faz-2 kapsamında kurulumu yapılan tüm etkileşimli tahtalarda Tubitak Ulakbim tarafından yerli ve millî imkânlarla geliştirilen Pardus İşletim Sistemi ETAP(Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi) kullanımına geçilecektir. Pardus işletim sisteminin siber saldırılara karşı çok güvenli olduğunu hepimiz biliyoruz, ayrıca yüksek ödenen lisans ücretlerinden de ülkemizi kurtaracağına inanıyoruz. Ülkemizde yaygınlaşmasını bekliyoruz çalışmalarımız bu çizgide devam edecektir." dedi.

Okullarımızda kullanılacak Pardus Etkileşimli Tahta Arayüzü yani Pardus ETAP; eğitim kurumlarındaki etkileşimli tahtalarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlandı. Tasarım ve eklenen yeni özellikler dokunmatik ekranlı bir cihazın daha kolay ve etkili kullanımını sağlayacağı düşünülerek geliştirildi.

Pardus hakkında kurs almak isteyen öğretmenlerimiz okul idaresi tarafından verilen kullanıcı bilgileriyle Ordu İl Millî Eğitim Müdürlüğü Bilişim Sistemi OMEMBIS'e giriş yaptıktan sonra "modüller" başlığı altında "Öğretmen Akademisi Eğitim Başvurusu" menüsünde bulunan kurs bilgilerinden seçerek programa kayıt yapabileceklerdir.

16-05-2019 16-05-2019 16-05-2019
16-05-2019 16-05-2019 16-05-2019

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.