ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Seddar Yavuz, Altınordu Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Düzenlenen “Kariyer Günleri” Etkinliğinin Konuğu Oldu.

Valimiz Sayın Seddar Yavuz, Altınordu Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Düzenlenen “Kariyer Günleri” Etkinliğinin Konuğu Oldu.

Vali Sayın Seddar Yavuz, Altınordu Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen “Kariyer Günleri” etkinliğinin konuğu oldu.  

Programa, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Olgun Küçük, Okul Müdürü Hakan Angun, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

Mülki İdare Amirliği mesleği hakkında öğrencileri bilgilendiren ve tecrübelerini paylaşan Valimiz Seddar Yavuz, öğrencilere bazı tavsiyelerde de bulundu. 

Konuşmasının başında öğrenciler ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Valimiz Seddar Yavuz, bu tür toplantıların birçok faydasının olduğunu söyledi. 

Valilerin ve devlet yöneticilerinin ulaşılabilir olması gerektiğine vurgu yapan Valimiz Seddar Yavuz, “Çağdaşlaşma hedefi olan ve dünyada lider bir konuma gelmek isteyen bir ülkenin, yöneticileriyle gençlerinin az buluşması, halkın az buluşması, yatay ve dikey iletişimin sınırlı kalmasına neden olmaktadır. Bu da genel anlamda hedeflerimize ulaşmada zorluklar doğurmaktadır. Sizinle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yarınlarını konuşmalıyız. Çünkü, bizler bu emaneti sizlere teslim edeceğiz ve sizler yarın sorumlulukları alacaksınız” diye konuştu. 

Öğrencilere ideallerinin olması gerektiğini ve mutlu olabilecekleri mesleği seçmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Valimiz Seddar Yavuz “Eğer sizin bir idealiniz yoksa, meslek seçmek size yükten başka bir şey getirmez. Sizi de mutsuz eder. O yüzden bir meslek seçerken, önce kendimizi, sonra muhataplarımızı mutlu edebileceğimiz, sevebileceğimiz bir mesleği seçmeliyiz. Başarılı olmanın en önemli yollarından bir tanesi, kendinizi tanımanızdır. Kendisiyle barışık olmayan insanlar, mesleğini doğru icra edemez. Öncelikle kendi iç dünyanıza bir dönün, objektif bir değerlendirme içine girmeye çalışın. Benim, aklım, yeteneğim, becerim nedir? Ben, hangi işte daha çok başarılı olabilirim? Bu soruları kendinize sık sık sorun. Fakat bu soruyu sorarken şartlanmışlıklarınıza sakın takılmayın. Yaşadığınız bir travma ya da olumsuzluktan hareketle kendinizi sakın yetersiz görmeyin. Gerçekten kendinizi tanımaya çalışın. Mutlu olabileceğin meslek seçmenin en önemli özelliği, muhataplarınızı mutlu etmektir.” 

Valimiz Sayın Seddar Yavuz konuşmasının devamında hedefin mutlu olmak ve mutlu etmek olması gerektiğini, bunun için de üst bir ideale ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Üst ideal nedir? Dini, ırkı, etnisitesi ne olursa olsun, insanı saymak, sevmek, koşulsuz insanın yanında yer almaktır. Bizim medeniyet değerlerimizin en önemli kısmı, insanı öncelememizdir. Bizim ikinci önceliğimiz, İslam ve Müslümandır. Dünyanın neresinde zulme uğrayan bir Müslüman varsa, biz onun derdiyle dertlenir ve onun derdini çözmek isteriz. Üçüncüsü canlı, cansız her şeyi sevgiyle kucaklarız. Bizim medeniyetimizin en önemli özelliği, sevgi medeniyetidir. Dördüncü olarak, biz adaleti temsil ederiz. Sana göre, bana göre, senin fikrine göre, benim fikrime göre, senin ideolojine göre, benim ideolojime göre, senin inancına göre, benim inancıma göre değil, herkes için adaleti tesis ettirecek bir zihniyeti, paradigmamızın baş listesine yazmalıyız. Bu toplumun en büyük sorunu, paradigması olmamasıdır. O yüzden sizlerle bir araya gelmemin nedeni budur.  Yeniden Türk kültür ve medeniyetini inşa etmeliyiz. Çünkü, Türk milleti olarak, bu çağda söyleyecek sözü olan bir milletiz. Biz güçlenmeden, dünyadaki kan ve gözyaşını durdurabilecek ikinci bir millet yok. Bu millet seçilmiş bir millettir. Türk milleti özlenen ve beklenendir. O yüzden Türk milletinin evlatlarından biri olmak, sizin için şereflerin en büyüğü olmalı. Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Aziz Türk milletini yüceltmek gibi ulvi bir hedefiniz olmalı. İnsanlığa hizmet gibi bir hedefiniz olmalı” diye konuştu.  

Valimiz Seddar Yavuz, daha sonra öğrencilerin merak ettikleri sorularını da yanıtlayarak, sonrasında okulda görev yapan öğretmenlerle bir araya geldi.

 

Valimiz Seddar Yavuz, öğretmenlerden yaşadıkları sıkıntı, talep ve önerilerini dinleyerek, fikir alışverişinde bulundu.

27-04-201827-04-201827-04-201827-04-201827-04-2018

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.