ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YKS'de Sağlam Adımlarla Tam Hedefe

YKS'de Sağlam Adımlarla Tam Hedefe

Her yıl belirli tarihlerde birçok öğrencimizin girdiği YKS'ye geri sayım başladı. YKS'nin eğitim hayatında öğrencilerimiz için dönüm noktalarından biri olduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, "Sınava girecek olan öğrencilerimizin kaygı ve heyecandan uzak durmaları, elde edecekleri başarıya olumlu katkılar sağlayacaktır. Kaliteli ve her anlamda donanımlı bir üniversite okumak için sınavlara sıkı bir şekilde hazırlanan ve  aynı zamanda motivasyonunu yüksek tutmaya çalışan öğrencilerimizin, emeklerinin karşılığını alabilmelerini ve yıllardır edindikleri bilgi ve birikimlerini sınava yansıtarak başarılı olmaları en büyük temennimizdir.

Sınava girecek gençlere destek olma süreci oldukça zorlu bir yoldur. Bu sürecin başlı başına stresli bir tecrübe olması; sınava girecek öğrencinin zaman zaman huzursuz, kaygılı tavırlar sergilemesine sebebiyet verebilmektedir. Anne babalar olarak, bu süreçte olabildiğince ortamı normalleştirmek önem taşımaktadır. Okullarımızdaki tüm idareci, öğretmenlerimiz ve rehberlik servislerimizdeki uzman psikolojik danışmanlarımızla bu süreci sizlerle paylaşıyor ve her daim öğrencimize destek sağlamaya çalışıyoruz.

Biz eğitimciler olarak amacımız, öğrencilerimizin eğitimleri süresince, yaşam içinde ve üst öğreniminde kullanılabilir bilgi ve birikimler kazanmasına özen göstermektir. Öğrencilerimizin hayata hazırlandığı bu dönemde, kişisel gelişimleri adına içselleştirdikleri ve benimsedikleri yol haritaları, mesleki hedeflerine ulaşmalarında belirleyici olmaktadır. Okullarımızda öğrencilerimize, önlerinde var olan kariyer seçenekleri içerisinden kendilerine en uygun olanını belirleyip seçimlerini bu doğrultuda yapabilmeleri için çok yönlü bir rehberlik hizmeti verilmiştir." diyerek gençlerimiz için büyük anlam ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan sınavda öğrencilerimize başarı dileklerini iletti.

"YKS" çalışmaları öğrencilerimizi bilinçlendirmek ve performanslarını maksimum seviyede kullanmalarını sağlamak amacıyla çeşitli etkinlik ve uygulamalardan oluşur. Bu doğrultuda okullarımızda da, öğrenci ve velilerimize, sınav kaygısı, sınavda başarılı olma staretejileri, üst öğretim kurumlarında tercih edilecek alan ve dallar, üst öğretim kurumlarının tanıtılması, yararlanılacak burs ve imkânlar, verimli ders çalışma teknikleri, yurt dışı olanakları, meslek seçiminin önemi ve bu hususta dikkat edilecekler, kariyer planlama konularında bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca üst öğrenim kurumlarının tanıtılması ve yerinde görülmesi amacıyla şehir içi ve şehir dışı üniversite gezileri okullarımız tarafından planlanıp düzenlenmiştir.

Eğitim Kenti Ordu'muzda devlet ve özel okullarımızda 12. sınıfta okuyan toplam 8.385 öğrencimiz YKS'ye girecektir. Yine okullarımızda 12. sınıf öğrencilerimize yönelik toplam 560 Destekleme ve Yetiştirme Kursu açılmış olup toplam 2.731 12. sınıf öğrencimiz kurslarımızdan faydalanmıştır.

Ordu Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından Türkçe, Edebiyat, Matematik, Biyoloji ve Kimya dersleri için testler, videolar ve Video Konu Anlatımlı Ders Çalışma Kitapları, YKS'ye hazırlık çalışmaları kapsamında gerçekleştirilmiştir.

Altınordu Rehberlik ve Araştırma Merkezimiz tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "2. Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri  Programı"na  12. sınıf öğrencilerimiz katılmışlardır. 1 ve 2 Aralık 2022 tarihlerinde Ordu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen 2. Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri  Fuarı, üniversiteler ve meslek grupları katılmıştır. Fuarımıza 9 üniversite, bununla birlikte 33 meslek masası  ve meslek tanıtımı yapan 68 meslek mensubu katılmıştır. Ayrıca öğrencilerimizin kariyer gelişimlerine katkı sağlayan akademisyenler ve eğitimci yazarla 10 farklı kariyer eğitimi de eş zamanlı olarak bu süreçte verilmiştir.

 

Rehberlik Faaliyetleri Kapsamında Yapılan Çalışmalar

İlçelerimizde görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarımız, 12. sınıflarda öğrenim gören, kariyer uyumu ve olgunluğu konusunda desteklenmeye ihtiyacı olan öğrencilerimizi sınıf rehber öğretmenleriyle iş birliği içinde belirleyerek 12. sınıflar için Kariyer Gelişimi ve Planlama Psikoeğitim Programı'nı uygulamaktadır.

Programlar haftada en fazla 2 oturum ve ardışık günlerde olmayacak şekilde yapılmaktadır. Okullarımızda uygulanan oturum ve programlar, rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar tarafından e-Rehberlik Sistemi, Grup Çalışmaları-Gelişimsel ve Önleyici Hizmetler-Bilgi Verme Çalışmaları-Kariyer Gelişimi-Kariyer Olgunluğu kısmına işlenmektedir.

Okullarımızda uygulanan "Okulda Bireysel Kariyer Psikolojik Danışmanlığı El Kitabı"nda yer alan etkinlikler, rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar tarafından e-Rehberlik Sistemi, Bireysel Çalışmalar-Gelişimsel ve Önleyici Hizmetler-Bilgi Verme Çalışmaları-Kariyer Gelişimi-Kariyer Olgunluğu kısmına işlenerek Rehber öğretmen/psikolojik danışmanı bulunmayan okullarımızda uygulamalar RAM koordinasyonunda yürütülmektedir.

Kariyer gelişiminde kendini ve seçenekleri tanıma, karar verme becerileri, aile ile kariyer uyumsuzluğu ve hedef-motivasyon eksikliği konularında bireysel olarak kariyer psikolojik danışma hizmetine ihtiyaç duyan lise öğrencilerimize "Okulda Bireysel Kariyer Psikolojik Danışmanlığı El Kitabı"nda yer alan ilgili konulardaki etkinlikler uygulanmaktadır. Uygulanacak etkinlikler ve sayıları rehber öğretmen/psikolojik danışman tarafından öğrencilerimizin ihtiyacına göre belirlenmektedir.

 

Millî Eğitim Bakanlığımız, Özellikle LGS ve YKS'ye Hazırlanan Öğrencilerimiz İçin Sınıf Rehberlik Programlarını Destekleyici ve Kariyer Danışmanlığı El Kitapları Hazırladı

Bakanlığımız, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'ye hazırlanan öğrencilerimiz ile depremden etkilenen öğrenciler başta olmak üzere, lisedeki tüm öğrencilerimiz için kariyer planlama ve rehberlik programlarını destekleme kitapları hazırladı.

Kitaplar, lisedeki öğrencilerin ilgi, yetenek, değer ve kişilik özeliklerini tanıması, mesleki seçenekleri fark etmesi, mesleklerin gerektirdiği nitelikler ile kişisel özellikleri arasında bağ kurması, mesleklere yönelik olumlu tutum geliştirmesi ve kariyer farkındalığı kazanması amacıyla oluşturuldu.

Bu amaçla, öğrencilerimizin iş yaşamı ile eğitim arasındaki ilişkiyi ve yaşam boyu öğrenmenin kariyer gelişimi açısından önemini fark etmesini sağlayacak sınıf rehberlik programlarını destekleyici psikoeğitim programları ve  "Okulda Bireysel Kariyer Psikolojik Danışmanlığı El Kitabı"  hazırlandı. Üniversiteye ve iş hayatına hazırlanan ortaöğretim öğrencilerine yönelik de "Kariyer Gelişimi ve Planlama Psikoeğitim Programı (KAGEP)" oluşturuldu.

 

Ortaokullarda ve Liselerde Görev Yapan Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanlar İçin El Kitabı

Ayrıca ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, okullarda görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanların kariyer psikolojik danışmanlığı ve kariyer müdahale konusundan öğrencilere nasıl bir kariyer danışma süreci gerçekleştireceği, hangi teknikleri kullanabileceği ve öğrencilerin özelliklerine uygun olan ölçme araçları hakkında bilgi veren  "Okulda Bireysel Kariyer Psikolojik Danışmanlığı El Kitabı" hazırlandı.

 

 YKS' YE GİRECEK ÖĞRENCİLERİMİZE TAVSİYELER

 • Sınava aşırı anlam yüklemeyin. Sınavlar kişiliğinizi ölçmek için değil, bilgilerinizi ölçmek için vardır ve sadece bir fırsattır. Önünüzde daha birçok fırsat olacaktır.
 • Olumsuz düşünmemeye gayret edin. İyi olduğunuz yönleri düşünün. Başarısızlıklarını değil, başarılarınızı düşünün.
 • Kendinize güvenin.
 • Soruyu çözerken sadece soruyu çözmeye odaklanın. Anı yaşayın, başka şeyler düşünmeyin.
 • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.
 • Sınavda daha önce hiç uygulamadığınız bir soru çözme stili uygulamayın.
 • "Aaa, bu soru çok basitmiş" gibi düşünerek soruyu okumamazlık yapmayın.
 • Sınav anında sınav performansınızı değerlendirmeyin.
 • Sınav esnasında bir soruyu çözemezseniz bile hemen karamsarlığa düşmeyin. Unutmayın ki, sınavda çok zor sorular da olacaktır.
 • Bu sınav hayatta başarılı olmanın tek yoludur diye düşünmek yerine, bu sınav başarıya giden yollardan sadece bir tanesi diye düşünün.

 

YKS' YE GİRECEK ÖĞRENCİ VELİLERİNE TAVSİYELER

 • Bu süreci birlik olarak atlatınız. Bu sınav ve kazandığı üniversite onun hayatını şekillendirecek kadar önemli bir etken. Hem maddi hem de manevi açıdan çocuğunuzu destekleyiniz. Koşulları onun için daha uygun hale getirmeye çalışınız.
 • Ekstra stres yüklemesi yapmayınız. Kendi dert ve sorunlarınızı, işinizin stresini ya da ailevi sorunları olabildiğince sınava girecek öğrenciye yansıtmamaya çalışınız. Zaten stresli bir dönemde olan üniversite adayı için daha fazla stres odaklanma sorunu yaratabilir ve öfkesini size yönlendirmesine sebep olabilir.
 • Kendi gençliğinizle kıyaslama yapmayınız. Bizim zamanımızda ne kurs, ne özel öğretmen vardı veya imkânlar bu kadar yoktu gibi konuşmalar sadece kendisini başarısız ve değersiz hissetmesine yol açacak, düşündüğünüz gibi ona verdiğiniz imkânları daha iyi değerlendirmesine yol açmayacaktır.
 • Başkalarıyla kıyaslama yapmayınız. Diğer öğrenciler ile kıyaslama yapmak özgüven eksikliğine sebebiyet verebilir.
 • Sağladığınız olanakları daha sonra negatif şekilde hatırlatmayınız. Başarısızlık durumunda, senin için ......... yaptık, yine de sen başarısız oldun gibi konuşmalar sadece zaten başarısız olduğu için üzülen çocuğunuzun en çok destek beklediği noktada daha çok moralinin bozulmasına neden olur.
 • Kendi ideallerinizi çocuğunuz üzerinden gerçekleştirmeye çalışmayınız. Siz mühendis olmak istemiş olabilirsiniz ama çocuğunuzu buna zorlamak sadece mutlu olmadığı bir meslek alanına yönlendirmek demektir. İşinden mutsuz olmak da kişinin hayat kalitesini büyük oranda düşüren bir faktördür.
 • Ne olursa olsun yanındayız mesajını veriniz. Sınavdan yüksek alınca olumlu tepki verip, düşük aldığında ise negatif bir tutum sergilemeyiniz. Her zaman tutarlı davranmaya çalışarak ne olursa olsun sevdiğinizi belli ediniz.
 • Çocuğunuzun sorumluluk almasına destek veriniz. Bazı şeyleri kendi halletmek istiyorsa, bunu gerçekleştirebilmesi için alan oluşturunuz.

.13-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-202313-06-2023

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.