ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Youtube Kanalımız İle Öğrencilerimizin Yanındayız

Youtube Kanalımız İle Öğrencilerimizin Yanındayız

Salgının hayatımıza girmesiyle birlikte yoğunlaşan uzaktan eğitim sürecine katkıda bulunmak adına Müdürlüğümüzün attığı adımlardan bir tanesi olan Youtube kanalımızın daha etkin kullanımı öğretmen ve öğrencilerimize desteklerle hız kesmeden devam ediyor. 

Müdürlüğümüz Ölçme ve Değerlendirme Merkezi'nde kurulan ekibimiz ve sağlanan teknik ekipmanla oluşturulan stüdyomuzda öncelikle 12. Sınıf Türkçe ve Matematik soru çözüm videolarının kayıtlarına başlanmış, ardından 8. Sınıf Matematik "Kazanım Tarama Testleri" de dahil edilerek içerik zenginleştirilmiştir. İlerleyen dönemde diğer dersler için de içerik oluşturabilmek ve soru çözüm videolarının yanı sıra konu anlatım içerikleriyle de öğrencilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına çalışmalar devam etmektedir. 

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak amacımız Youtube kanalımızın öğrenci, öğretmen ve velilerimizin keyifle takip edecekleri bir eğitim kanalına dönüşmesini sağlamaktır. Bu amaçla kanal kimliğimizi oluştururken öncelikli hedef kitlemiz olan öğrencilerimizin ilgisini çekecek bir yapı ortaya koymaya gayret gösterdik. Soru çözüm videolarında özgün bir tarzı kaliteli bir görüntü ile öğrenci ve öğretmenlerimize ulaştırmaya çalıştık. İzlenme analizlerinin de ortaya koyduğu sonuç öncelikli hedef kitlemize ulaştığımızı göstermektedir. Kanalımızın abone ve izlenme sayısındaki anlamlı artış yapılan çalışmaların karşılık bulduğunu kanıtlar niteliktedir. Soru çözüm videoları ile alana giren kanalımızın izlenme sayısı çok kısa bir süre de 2 bin 362 kişiye, izlenme süresi ise 32,5 saate yükselmiştir.  

Kanalda oluşturulan içeriklerin sadece sınavlara hazırlık ve ölçme değerlendirme çalışmaları ile sınırlı kalmaması için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Velilere, öğretmenlere ve öğrencilere yönelik rehberlik uygulamaları, kanala gelen izleyicilere ilham kaynağı olacak hayat hikayeleri, öğrencilerin hayatlarında önemli bir adım olan mesleklerini seçebilmeleri için kariyer rehberi, dil becerisi, sanatsal beceriler vb. için eğitim serileri, iyi örnekler gibi kaliteli ve yaratıcı içeriklerle ulusal ölçekte fayda sağlayacak bir YouTube kanalı olarak yolumuza devam etmeyi planlıyoruz. 

Ordu Ölçme Değerlendirme Merkezi'nde görevli Bilişim ve Teknoloji öğretmenlerimiz Burak KURT ve Enes BAŞIBÜYÜK tarafından düzenlemesi yapılan testlerin, Lise Türkçe öğretmenimiz Sezgin ULU, Matematik öğretmenimiz Serkan KAYA ve Ortaokul Matematik öğretmenimiz Hazel COŞGUN tarafından yapılan çözüm anlatımları Bilişim ve Teknoloji öğretmenimiz Gonca GÜZELHAN ve Görsel Sanatlar öğretmenimiz Sertaç ÖZMUTLU tarafından kayda alınarak yayına hazırlanmaktadır. 

Konu ile ilgili görüşlerini ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih VARGELOĞLU, "Farklı kaynaklar aracılığıyla bilgiye ulaşmanın çok kolay bir hâle gelmesi öğrenme ortamlarının da çeşitlenmesini sağlamıştır. Görsel ve işitsel iletişim kanallarına hitap eden videolar bu özelliğiyle diğer eğitim ortamlarından daha da ön plana çıkar. Bu yüzden milyonlarca kullanıcının videoları keşfetmesine, paylaşmasına ve izlemesine olanak sağlayan Youtube platformunda Ordu İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak biz de bir kanal açtık. Uzaktan eğitimi fırsata dönüştürmeyi amaçladığımız bu çalışma ile ilk olarak, alanında yetkin öğretmenlerimizin aktif olarak görev aldığı soru çözüm videolarını hayata geçirdik. Hedefimiz, ilerleyen zamanlarda içeriği zenginleştirilmiş bir sanal kütüphane oluşturmak. Bu sayede Youtube platformunu pedagojik bir kaynak olarak kullanarak daha çok ulaşılabilir olan, özgün ve ulusal ölçekte örnek gösterilebilir bir kimliğe sahip olacağımıza inanıyoruz" dedi. 

Ordu İl Millî Eğitim Müdürlüğü adı ile resmi Youtube kanalımızdan öğrencilerimiz sınav sorularının çözümüne anında ulaşarak, soru çözümünü video olarak görebilecekler. 

Videolarımızı beğendiyseniz videoyu beğene tıklamayı ve kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Ayrıca yorumlarınızı ve önerilerinizi de videonun aşağısında yorumlar kısmına yazabilirsiniz. 

Kanalımıza, https://www.youtube.com/channel/UCzwCyALk6--Gv7hf5GObwpw/featured adresinden ulaşabilirsiniz.

10-03-202110-03-202110-03-2021

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.