ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Kenti Ordu'muzda Dilimizin Zenginlikleri Projesi Kapsamında "Afiş Tasarımı Sergisi" Açıldı

Eğitim Kenti Ordu'muzda Dilimizin Zenginlikleri Projesi Kapsamında

Sosyal ve kültürel etkinlikler yoluyla öğrencilerimizin dilimizin zenginliklerini tanımasını ve kültür taşıyıcısı olan sözcüklerle buluşmalarını sağlamak amacıyla okul öncesinden liseye tüm sınıf kademelerinde uygulanmak üzere "Dilimizin Zenginlikleri Projesi" Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin tarafından hayata geçirilmiştir. 

"Dilimizin Zenginlikleri Projesi" kapsamında ilimizde düzenlenen "Cümle/Afiş Tasarımı" yarışması düzenlendi. "Cümle/Afiş Tasarımı" yarışmasında derece alan öğrencilerimizin eserlerinin sergilendiği Afiş Tasarım Sergisi'nin açılışı; Valimiz Sayın Muammer Erol, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu, yöneticilerimiz, Müdürlüğümüzde görev yapan personelimiz, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze ait Fuaye Salonu'nda yapılan Afiş Tasarım Sergisi'nin açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu, "Dilimizin Zenginlikleri Projesi, öğrencilerimizde sözcük ve kavram zenginliği oluşturmak, söz varlığını zenginleştirmeyi amaçlamaktadır. Dil, nesillerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayarak kuşakların duygu ve düşüncelerini birbirine aktarmasında önemli bir rol oynamaktadır. Dilimizin Zenginlikleri Projesi'yle birlikte öğrencilerimiz; kültür taşıyıcısı olan sözcüklerle buluşmaktadırlar. Buna bağlı olarak dili en iyi şekilde kullanacak, eserlerde geçen sözcüklerin çeşitli anlamlarını öğrenerek ve düşünce dünyasını geliştirerek milletimizin kültürünü, birikimini ve hayat tarzını söz varlığımız içerisinde yeniden keşfederek dilimizin zenginliklerini daha iyi tanıyacaklardır.

Projemiz dâhilinde Afiş Tasarım Yarışmamızı gerçekleştirdik. Yarışmaya katılan öğrencilerimizin eserlerini sergileyeceğiz. İlkokul kademesinde Çocuk Şiirleri Antolojilerinde, Ortaokul kademesinde Gönül Çalab'ın Tahtı: Açıklamalı Yunus Emre Sözlüğünde, Lise kademesinde ise Mehmet Akif Ersoy'un Safahat'indegeçen ve anlamını bilmediği üç kelimeyi öğrenerek bu kelimelerle afiş tasarlaması yarışmamızın anatemasıdır. Projemizin ilerleyen süreçlerinde Ocak ayı içerisinde hikâye ve deneme yazma yarışması,  Şubat ayında Atasözü ve Deyim Resimleme etkinlikleri, Mart ayında "Pazen Tahta Kartı Oluşturma Etkinliği" ve "Nesne Tasarım Yarışması",  Nisan ayında "Mısra-Beyit ezberleme Video Yarışması",  Mayıs ayında ise "Türkü Ezberleme Etkinliği" ve "Tişört Tasarımı Yarışması" gerçekleştirilecektir." ifadelerine yer verdi.

Serginin açılış kurdelesini İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih Vargeloğlu ile birlikte kesen ve sergiyi gezerek bilgi alan Valimiz Sayın Muammer Erol, Afiş Tasarım Yarışması'nda dereceye girerek ilkokul kademesinde birinci olan Durugöl Şehit Bayram Gümüş İlkokulu öğrencimiz Bukre Güleryüz, ortaokul kademesinde birinci olan Durugöl Şehit Burçin Damcı Ortaokulu öğrencimiz Sümeyra Kara, lise kademesinde birinci olan Kumru Erçallar Anadolu Lisesi öğrencimiz İlknur Erbir'e ödüllerini vererek başarı dileklerinde bulundu.

28-12-202328-12-202328-12-202328-12-202328-12-202328-12-202328-12-202328-12-202328-12-202328-12-202328-12-202328-12-202328-12-202328-12-2023

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.