ORDU İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tüm Okul Öncesi Öğrencilerimiz ile Birlikte 5 Milyon Öğrenciye "Ücretsiz Yemek" Hizmeti Verilecek

Bakanlığımız, 2022-2023 eğitim öğretim döneminin ikinci yarıyılının başlayacağı 6 Şubat tarihi itibarıyla 5 milyon öğrenci için kademeli olarak hayata geçirecek olan ücretsiz yemek uygulamasına ilişkin hazırlıklarını tamamladı.
Tüm Okul Öncesi Öğrencilerimiz ile Birlikte 5 Milyon Öğrenciye

Bakanlığımız, öğrencilerimizin eğitime erişimini artırmak için sosyal politikalarla öğrencilerimizi desteklemeye devam etmektedir. Taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkânına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara, "Kış Okulu" uygulamasından "Aile Okulu" kurslarına kadar çok sayıda proje; kararlı bir şekilde uygulanmaya devam etmektedir. Yine bu kapsamda eğitim sisteminde kaydı bulunmayan öğrencilerin takip sistemiyle eğitime dâhil edilmesi amacıyla hayata geçirilen "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesinin beşinci değerlendirme toplantısı, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer başkanlığında, Müdürümüz ve 19 ilçe millî eğitim müdürümüzün de katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. 

Millî Eğitim Bakanlığımızın eğitime erişimi artırmak için sosyal politikalarla öğrencilerimizi desteklemeye devam etmektedir. Aralık 2021'de toplanan 20. Millî Eğitim Şûrası'nda "Okullarda ücretsiz öğle yemeği veya beslenme desteği sağlanması" yönündeki tavsiye kararına ilişkin çalışmaları hızlandıran ve bu konudaki hazırlıkları büyük bir titizlikle yürüten Bakanlığımız, eğitim öğretim yılının başında 1,5 milyon olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısını, önce 1,8 milyona çıkardı. Eğitim öğretim yılının ikinci yarısından itibaren ise eğitimde fırsat eşitliğinin artırılması konusunda somut bir adım daha atarak bu sayıyı tüm okul öncesi öğrencilerimizi de dahil 5 milyona çıkarmıştır.

Ücretsiz yemek uygulamasının usul ve esaslarının yer aldığı Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu'nu uygulanmak üzere 81 ilimize gönderildi. Bu kapsamda, resmî okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocuklarımıza haftanın beş günü, günlük bir öğün beslenme verilmesi uygulaması 6 Şubat itibarıyla başlayacak.

 

"Ücretsiz Yemek" hizmeti kapsamında Eğitim Kenti Ordu'muzda 6 Şubat 2023 Pazartesi günü başlayacak olan ikinci dönemden itibaren okul öncesi eğitimdeki tüm okullarımızda ana sınıflarımız da dahil olmak üzere tüm okul öncesi öğrencilerimize ücretsiz yemek verilecek. Taşıma kapsamında ve pansiyonlarımızda kalan tüm öğrencilerimiz de ücretsiz yemek imkânından yararlanacak. Yemek üretimi yaparak okullarımızda öğrencilerimize ücretsiz yemek hizmeti sağlayan meslek liselerimiz, öğretmenevlerimiz ve halk eğitimi merkezlerimiz, en kaliteli yemek hizmetini verebilmek için tüm hazırlıklarını tamamladılar. 

03-02-202303-02-202303-02-202303-02-2023

Karşıyaka Mahallesi Atatürk Bulvarı No 336/B Altınordu / ORDU - 0452 223 16 29 (30 31) / 0452 223 12 55

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.